Aurelijus Veryga sako, kad patys prekybininkai spręs, kaip nuo pirkėjų paslėpti rūkalus.
Seimo Sveikatos reikalų komitetas trečiadienį pritarė tokiai iniciatyvai: už balsavo septyni jo nariai, po du buvo prieš ir susilaikė. Draudimas įsigaliotų nuo 2020 metų lapkričio, o ne nuo 2022 metų gegužės, kaip siūlė Vyriausybė.
„Tai paprasta ir nesudėtinga priemonė, leisianti (...) pirmiausia eliminuoti iki šiol išliekantį tam tikrą tabako gaminių reklamos aspektą. Pati pakuotė, jos padėjimas šalia pirkėjo, jos rodymas yra naudojamas kaip tam tikra rinkodaros priemonė“, – komiteto posėdyje kalbėjo A. Veryga.
Jis pripažino, kad prekybininkai gudrauja ir pakuotes suguldo, kad matytųsi tik ta pusė, kur nėra užrašų apie rūkymo pasekmes.
Narkotikų, tabako ir alkoholio kontrolės departamento (NTAKD) skyriaus laikinasis vedėjas Juozas Abramavičius teigė, kad ne viena valstybė Europos Sąjungoje tokią tvarką jau taiko.
Tuo metu Tabako gamintojų asociacijos atstovas Arnas Neverauskas pareiškė, kad nė vienoje šalyje, kur tabakas parduodamas „iš po prekystalio“, nesumažėjo rūkalų suvartojimas ar rūkančiųjų skaičius.
Pasak A. Neverausko, Lietuvoje tabako gaminiais prekiauja 4,8 tūkst. vietų, iš jų 800 yra didieji prekybos tinklai, todėl gali nukentėti smulkus verslas.
NTAKD atstovas taip pat pripažino abejojantis, ar tokia priemonė nuo rūkymo sulaikys jau ne vienerius metus rūkančius žmones.
„Žmonių, kurie rūko ir nenori atsisakyti šio įpročio, nesulaikys – jie žino, ką rūko. Sulaikys naujus rūkorius, jaunimą“, – teigė jis.
Liberalas Jonas Liesys prognozuoja, kad toks prekybos būdas paskatins šešėlį, kuris, pasak kito komiteto nario Kęstučio Bartkevičiaus, siekia 19 proc.
Dabar prekybininkams nenumatytas draudimas viešai eksponuoti tabako gaminius.