„Mes įsivaizduojame, (...) kad iki metų pabaigos, apie gruodžio vidurį, mes šauktume neeilinę, visuotinę LFF konferenciją, kurios metu ir darytume įstatų pakeitimus“, – Seimo Biudžeto ir finansų komitete trečiadienį sakė federacijos generalinis sekretorius Edgaras Stankevičius.
Suteikti laiko LFF įgyvendinti pokyčius prašė ir UEFA Nacionalinių asociacijų valdymo biuro vadovas Luca Nicola (Luka Nikola). Jis taip pat pabrėžė, kad Seimui priėmus laikino LFF valdymo įstatymą, nacionalinė rinktinė ir šalies klubai būtų suspenduoti tarptautiniuose turnyruose.
„Kas nutiktų, (...) tai privestų prie to, kad federacija būtų suspenduota, ko niekas nenori“, – kalbėjo UEFA atstovas.
Pasak jo, visos pusės suinteresuotos Lietuvos futbolo vystymu ir augimu, tačiau pokyčiai turi atitikti tarptautinius reikalavimus.
Savo ruožtu FIFA Strateginių projektų ir asociacijų narių valdymo direktorius Nodaras Akhalkasti (Nodaras Achalkastis) teigė, tiek FIFA, tiek UEFA „nori dialogo“.
Apie galimą suspendavimą FIFA ir UEFA jau buvo perspėjusios anksčiau, tačiau, nepaisant to, Seimas praėjusią savaitę po pateikimo pritarė tiesioginio LFF valdymo projektui.
Vis dėlto trečiadienį, svarstydamas šį teisės aktą, BFK bendru sutarimu nusprendė padaryti pertrauką, laukiant LFF veiksmų.
„Atidžiai stebėsime procesą. Jei matysime, kad nesiimama konkrečių žingsnių, prie šito įstatymo galėsime sugrįžti“, – kalbėjo komiteto pirmininkas Mykolas Majauskas.
„Mums reikia laiko“
Projekte numatyta, kad įstatymo galiojimo laikotarpiu LFF valdymo organų funkcijas perimtų laikinasis administratorius, jį paskirtų Švietimo, mokslo ir sporto ministerija.
Pastarasis turėtų atlikti federacijos finansinį ir veiklos auditą, per tris mėnesius nuo įstatymo įsigaliojimo dienos parengti bei patvirtinti laikinųjų LFF įstatų projektą, paruoštą remiantis pavyzdiniais tarptautinių futbolo organizacijų įstatais.
Seimo narių parengtame projekte taip pat siūloma, kad LFF valdymo organų nariais negalėtų būti už tyčinį nusikaltimą nuteisti asmenys.
Parlamento teisininkai projektui pateikė išvadą, kad jis prieštarauja Konstitucijai, tačiau prieš pateikimą Teisės ir teisėtvarkos komitetas ją atmetė.
Seime įregistravus projektą, LFF darbo grupė pranešė pati siūlanti taisyti federacijos įstatus. Pasiūlyme numatyti panašūs pokyčiai, kuriuos inicijavo parlamento nariai.
E. Stankevičiaus teigimu, federacija eina pokyčių keliu, tačiau jiems įgyvendinti reikia laiko. Jis pabrėžė, kad federacijoje „yra noras“ įgyvendinti pokyčius ir priimti naujus įstatus.
„To nebus įmanoma įgyvendinti, jei bus priimti drastiški sprendimai Seime, – sakė LFF generalinis sekretorius. – Iš darbo grupės išeis įstatų pasiūlymas, kuris bus teikiamas neeilinei konferencijai, kurios dalyviai balsuos dėl šių įstatų įgyvendinimo.“
„Strateginė sporto šaka“
N. Akhalkasti žadėjo, kad FIFA ir UEFA „aktyviai dalyvaus reformų procese“. Kalbėdamas apie reputaciją, jis pabrėžė, kad tai taip pat yra ypač svarbus klausimas, kurį taip pat bus siekiama įtvirtinti.
„Galime užtikrinti, kad įdiegsime aukščiausius įmanomus standartus, susijusius su gerąja valdysena. Ir čia kalbu ne tik apie reputacijos klausimus, bet apskritai – mes neapsiribosime vien tik reputacijos klausimais, o įvesime aukščiausius įmanomus sąžiningumo patikrinimus“, – kalbėjo FIFA atstovas.
Pasak jo, kriminalinio pasaulio atstovams ne vieta sporte.
N. Akhalkasti taip pat žadėjo skaidrumą, priimant sprendimus, susijusius su LFF valdymu.
Dėl laikino LFF valdymo Seimas taip pat yra parašęs Vyriausybės išvados.
Posėdyje dalyvavusi Švietimo, mokslo ir sporto ministrė Jurgita Šiugždinienė teigė, kad futbolas yra labai svarbi ir „strateginė sporto šaka“. Pasak jos, federacijos pačios turėtų gebėti spręsti savo problemas, jog nereikėtų valdžios įsikišimo.
„Man atrodo, tai ir yra esmė, kad federacija pati siektų pasikeisti, o mes galime tik padėti, – kalbėjo J. Šiugždinienė. – Jau visuomenė supūliavusi buvo tam pokyčiui, labai gaila, kad jis ateina tokiu būdu, bet gerai, kad jis ateina.“
Ji taip pat svarstė, jog dėl pokyčių LFF „reikėtų tam tikro raštiško sutarimo ir patvirtinimo, kad tas procesas bus“.
Pastaraisiais metais Lietuvos futbolo vadovybė kritikuota dėl prastų sportinių pasiekimų ir dalies funkcionierių ryšių su nusikalstamu pasauliu.
Šiuo metu Lietuva pagal FIFA reitingus užima 142 vietą, prastesnis rezultatas buvo tik 2017 metais tada šalies vyrų rinktinė buvo 149.