Naujos kadencijos parlamentas vėl bando iš Valstybės saugumo departamento (VSD) gauti 12 slaptų pažymų, kurių nepavyko pamatyti buvusiems parlamentarams.
Prieš pora savaičių su prašymu pateikti minėtas pažymas į VSD generalinį direktorių Povilą Malakauską kreipėsi Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto (NSGK) pirmininkas Arvydas Anušauskas.
Pirmadienį parlamentinės kontrolės bei VSD pažymų klausimą kėlė ir su Seimo pirmininku susitikusio visuomeninio judėjimo Piliečių santalka atstovai.
„Mes norime, kad jeigu Seimas priėmė nutarimus, jie būtų vykdomi. Seimas priėmė nutarimą dėl dvylikos analitinių pažymų iš VSD, kad jos turi būti pateiktos Seimo komitetui. Pažymos, kurios liudija apie galimą aukšto lygio korupciją Lietuvoje“, - po susitikimo BNS sakė Piliečių santalkos narys Darius Kuolys.
Jis teigė paraginęs parlamento vadovą išsireikalauti minėtus dokumentus iš VSD. „Jis (Seimo pirmininkas Arūnas Valinskas - BNS) sakė, kad čia mūsų interesai sutampa, kad jis mėgins tą daryti“, - tvirtino D. Kuolys.
Tuo metu Seimo pirmininko atstovė spaudai Indrė Viržintė apie parlamento vadovo poziciją šiuo klausimu kalbėjo atsargiau. „Seimo pirmininkas pritarė, kad į šį klausimą tikrai reikia atkreipti dėmesį, tačiau reikia sulaukti bent jau pavasario sesijos pradžios“, - BNS sakė I. Viržintė.
D. Kuolys pabrėžė, kad pažymų gavimo klausimas yra susijęs realiomis parlamento galiomis.
„Siūlėme parlamentui susigrąžinti galias, kurias prarado buvę seimai. Pirmiausia - specialiųjų tarnybų parlamentinė kontrolė, kitaip pati visuomenė nebus saugi. Dabar ta priežiūra imituojama. Norime, kad specialiosios tarnybos atsiskaitytų tautos atstovybei“, - kalbėjo Piliečių santalkos atstovas.
Beje, prieš susitikimą su Piliečių santalkos atstovais pirmadienį pas Seimo vadovą lankėsi VSD generalinis direktorius P. Malakauskas. I.Viržintės teigimu, tai buvo „darbinis susitikimas, kurio turinys nekomentuojamas“.
Dvylika analitinių pažymų iš VSD Seimas mėgina gauti nuo 2006 m. Iš pradžių jų pareikalavo parlamentinį VSD tyrimą vykdęs NSGK. Kai tuometinis Saugumo departamento generalinis direktorius Arvydas Pocius atsisakė jas pateikti komitetui, 2006 metų gruodžio pabaigoje Seimas priėmė nutarimą, siūlydamas VSD pateikti NSGK prašytą, bet negautą analitinę medžiagą.
A. Pocius ir komitetui, ir Seimui teigė negalįs rodyti nepatikrintos operatyvinės informacijos. Be to, jos atskleidimas esą pakenktų atliekamiems tyrimams.
Per parlamentinį tyrimą NSGK liudiję kai kurie saugumo pareigūnai teigė, kad tose pažymose esą surinkti duomenys apie galimus aukštų politikų, valstybės pareigūnų ir interesų grupių ryšius.
Apie tai – LNK žinių videoreportaže.