Pakeitimai numatė, kad vanduo būtų įpiltas iš čiaupo, o ne iš butelių. Seimas tam nepritarė ir galutinėje priėmimo stadijoje už įstatymą balsavo 57 Seimo nariai, prieš buvo 12, o 51 susilaikė.
Demokratų frakcijos „Vardan Lietuvos“ narys Tomas Tomilinas pabrėžė, kad pakeitimai labai svarbūs gyventojams ir Europoje tai yra jau įprasta, reikia pokyčių ir Lietuvoje.
„Tokius ir net griežtesnius sprendimus, kai geriamas vanduo privalo būti tiekiamas nemokamai kartu su maistu, pripažįstant geriamąją vandenį žmogaus teise, o ne preke, tokius sprendimus mes matome daugelyje Europos valstybių kaip Prancūzijoje, Čekijoje ir kitose“, – teigė T. Tomilinas.
Seimo narys Domas Griškevičius ragino nebijoti šių pokyčių, o daugelis kavinių jau dabar duoda geriamojo vandens atsigerti nemokamai.
„Dažnu atveju kavinė suinteresuota, kad žmonės ateitų. Dėl nuogąstaujančių, kad kabinės tai bus papildomi rūpesčiai ir išlaidos, nereikia to bijoti, nes jau dabar daugelis kavinių tą daro.
Tos kavinės, kurios neturi prieigos prie geriamojo vandens sistemos, teikiamos iš krano – tai jos ir galės neteikti to geriamojo vandens nemokamai. Kalbama tik apie kavines, kurios turi galimybes pasijungti“, – teigė D. Griškevičius.
Anksčiau Aplinkos apsaugos komitete buvo nutarta atsisakyti ankstesnio reikalavimo klientui duoti vandens iš čiaupo nemokamai – komiteto manymu, už jį galėtų būti imamas mokestis, kurį nustatytų pati įstaiga.
Konservatorius Kęstutis Masiulis anksčiau teigė, kad tokius klausimus reikia spręsti ne įstatymais – verslas pats gali apsispręsti, kaip elgtis.
„Tikrai ne įstatymais reguliuojami tokie dalykai. Tada mes įstatymais sureguliuokime dar kitus dalykus, kurių restoranuose kartais paprašau. Sakau: žinau, pas jus labai didelės porcijos, atneškite antrą lėkštę, nes su žmona per pusę dalinsimės. Atneša. Irgi į įstatymą įrašyti gal reikia. Dar neretai, kai užsisakau tas dvi porcijas, nesuvalgau, sakau: supakuokite, kad namo parsineščiau. Supakuoja. Bet gal kur nors nesupakuoja. Gal reikėtų įstatymo?“ – tuo metu Seime ironizavo K. Masiulis.
Lietuvos viešbučių ir restoranų asociacijos viceprezidentas Gediminas Balnis anksčiau BNS sakė, kad jau ir dabar daugelyje restoranų vos tik klientams atsisėdus prie staliuko arba jiems paprašius atnešama vandens, už kurį mokėti nereikia.
Tačiau jis pabrėžė, kad yra daug maitinimo įstaigų, kurioms yra „fiziškai nepatogu“ turėti nefasuotą vandenį: „Sporto arenose, oro uoste, autobusų stotyje yra labai nepatogu, prašymas atnešti vandens iš čiaupo techniškai sudaro kliuvinių“.
Be kita ko, G. Balnis tvirtino, kad maitinimo versle yra didelė konkurencija, todėl įmonės stengiasi įtikti klientams, kad jie ateitų ir kitą kartą.
Pataisas dėl restoranų įpareigojimo klientams duoti vandens iš čiaupo pateikė demokratų frakcijos „Vardan Lietuvos“ narys Lukas Savickas. Tokį jis siūlymą grindė 2020 metų gruodį priimta Europos Parlamento ir Tarybos direktyva, pagal kurią turi būti gerinama prieiga prie geriamojo vandens. Be to, direktyvoje rekomenduojama skatinti nemokamai arba už nedidelį mokestį siūlyti geriamąjį vandenį restoranų ir kavinių klientams.