• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Seimas leido minimalų atlyginimą ir socialines išmokas susieti su infliacija - kainoms didėjant automatiškai didėtų algos bei išmokos.

REKLAMA
REKLAMA

Seimas antradienį priėmė tai numatantį Minimaliojo darbo užmokesčio dydžių ir socialinės apsaugos išmokų indeksavimo įstatymą: už balsavo 62 Seimo nariai, prieš - 3, susilaikė 16 parlamentarų.

REKLAMA

Minimalusis valandos atlygis (MVA), minimali mėnesio alga (MMA), minimalus pragyvenimo lygis (MGL), kurio pavadinimas nuo šių metų rugpjūčio 1-osios keičiamas į bazinę socialinę išmoką (BSI) ir kitos socialinės išmokos, įskaitant pensijas, būtų indeksuojamos, jei pastarųjų dvejų metų vidutinės metinės infliacijos vidurkis viršytų 3 procentus.

REKLAMA
REKLAMA

Tarkime, nuo 2009 metų sausio 1-osios minimalus valandos atlygis ir minimali mėnesio alga turėtų būti indeksuojama, iš 2006 metų birželio - 2008 metų birželio metinės infliacijos vidurkio padauginus 2008 metų birželio mėnesį galiojusius MMA, MVA, BSI ir kitus socialinių išmokų dydžius.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Tokios indeksacijos numatomos kiekvienais metais.

Socialinės apsaugos ir darbo ministrė Vilija Blinkevičiūtė sakė, kad indeksavimą pajus daug šalies gyventojų, nes, pasak jos, 6-7 proc. šalies darbuotojų gauna MMA, o 800 tūkst. - pensijas.

REKLAMA

Jos teigimu MGL (BSI), nuo kitų metų pradžios galėtų padidėti maždaug 9 litais.

Ministrė V.Blinkevičiūtė negalėjo pasakyti, kiek biudžete reikės numatyti lėšų šalies gyventojams indeksuoti mažiausias jų gaunamas pašalpas ar kitas valstybės išmokas.

Seimo Socialinių reikalų ir darbo komiteto vadovas Algirdas Sysas sakė, kad jeigu nuo kitų metų su Trišale taryba nebus susitarta dėl MMA didinimo iki 1000 litų (dabar - 800 litų), ji automatiškai bus indeksuojama. A.Syso teigimu, tada minimali alga pakiltų 60 litų.

REKLAMA

Socialdemokratė Birutė Vėsaitė aiškino, kad įstatymas bus saugiklis minimalias algas gaunantiems žmonėms.

Ekonomikas komiteto narys “tvarkietis” Julius Veselka įstatymą pavadino “dirbtiniu” ir verslininkus stumiančiu prie bankrotų. Jis prognozavo, kad įstatymas padidins ir infliaciją.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Jeigu verslininkas teišgali mokėti po 800 litų, mes verčiame juos mokėti darbuotojams po 900 litų. Taip jie bankrutuos”, - kalbėjo J.Veselka.

Jo teigimu, nuo infliacijos įstatymu reikėtų apsaugoti tik tas valstybės išmokas, kurios mokamos socialiai remtiniems ir mažiausias pajamas gaunantiems šalies gyventojams, pensininkams, vaikams, bet ne kištis į darbdavių ir darbuotojų susitarimus dėl algos.

Valstietis liaudininkas Alfredas Pekeliūnas prognozavo, kad paprastam žmogui šis įstatymas nieko neduos: „Jis žmonių nepasieks”. Liberasąjūdietis Eligijus Masiulis tvirtino, kad spalį ar lapkritį įstatymą reikės atšaukti.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų