Nuo kitų metų didėja Seimo narių išmokos savo reikmėms, neoficialiai dar vadinamos „algomis vokeliuose“. Eilinis parlamentaras kas mėnesį gaus daugiau kaip 10 tūkst. litų. Daugiau nei du trečdaliai šios sumos nebus apmokestinami. Atrodo, dauguma Seimo narių patenkinti tokia tvarka, rašo ketvirtadienio „Respublika“.
Gera būti Seimo nariu
Kitų metų Parlamento biudžeto projektą rengiantys Seimo valdininkai skaičiuoja, kad eilinio tautos išrinktojo atlyginimas, atskaičiavus mokesčius, išliks toks pat, koks yra šiemet - apie 3,5 tūkst. litų. Tačiau didžiąją dalį parlamentarų įplaukų sudarys ne atlyginimas, o įvairios išmokos: biurams išlaikyti, ūkio išlaidoms, ryšio paslaugoms apygardoje, kanceliarijos prekėms it kt.
Parlamentarams skiriamos išmokos skaičiuojamos pagal vidutinį mėnesinį darbo užmokestį (VMDU). Jam kylant didėja ir Seimo narių išmokų sumos. Seimo Finansų departamento darbuotojai skaičiuoja, kad kitų metų VMDU sieks 2,3 tūkst. litų. Tad išmokoms padidinti iš mokesčių mokėtojų kišenės reikės paimti apie 1,5 mln. litų.
Kiekvienas savo biurą turintis Seimo narys gauna apie 860 litų biuro išlaidoms. Už šias išlaidas parlamentarai turi atsiskaityti pateikdami finansines ataskaitas. Tačiau kitos jų gaunamos išmokos gali būti naudojamos asmenine parlamentarų nuožiūra. Šiuo metu Seimo nariams kas mėnesį mokama beveik 6,5 tūkst. litų (3 VMDU) dydžio suma su parlamentine veikla susijusioms ūkio išlaidoms apmokėti - kanceliarijos, telefono ir kt. Jokių ataskaitų, ar pinigai buvo naudojami pagal paskirtį, parlamentarai teikti neprivalo.
Siūlo naikinti išmokas
Parlamentarai pritaria, kad atsiskaityti už gautų lėšų panaudojimą politikai turėtų, tačiau šis klausimas jau kelerius metus nejuda iš mirties taško. Kai kurie Seimo nariai siūlo projektus, kaip galima būtų keisti išmokų panaudojimo tvarką.
Vieni siūlo įpareigoti parlamentarus teikti finansines atskaitas už visas panaudotas lėšas. Kiti įsitikinę, kad visas išlaidas reikėtų panaikinti ir mokėti didesnį atlyginimą. Tačiau padidinus algas, reikėtų mokėti ir didesnius mokesčius.
Parlamentaras Eligijus Klumbys siūlė labiau pasitikėti Seimo nariais. „Europos parlamente mokama tam tikra pinigų suma ir nesileidžiama į buhalterinius dalykus“, - „Respublikai“ pareiškė Seimo narys.
Seimo Socialinių reikalų ir darbo komiteto pirmininkas Algirdas Sysas dar praėjusiais metais žadėjo pateikti įstatymo projektą, kuriuo siūlė skiriamas išmokas mokėti kaip darbo užmokestį. Savo pažado A.Sysas taip ir neįvykdė.
„Daugumos pritarimo negavau, bet žadu prieš artėjančios sesijos pradžią užregistruoti. Negalvoju, kad bus priimtas, bet užregistruosiu jį. Iš kolegų reakcijos nepasakyčiau, kad būtų itin audringas palaikymas. Mano galva, nenormalu, kai priedas yra didesnis už atlyginimą. Reikia atsisakyti priedų, jų sumą prilyginti prie atlyginimų ir mokėti mokesčius. Parlamentarai gautų mažiau, bet būtų sumokami didesni mokesčiai. Tada nereikėtų galvoti ir apie parlamentarų rentas“, - „Respublikai“ tvirtino A.Sysas.
Pinigai Seimo nariams ir darbuotojams
Išlaidos – 2008 m. – 2009 m. (planuojama) – Kaina
Vidutinė Seimo nario alga – 3474 tūkst. litai – Padidinimas neplanuojamas
Ūkio išlaidos (kas mėnesį kiekvienam Seimo nariui) – 6453 tūkst. litai – 7,1 tūkst. litų – Papildomai 1 mln. litų
Parlamentarų biurams išlaikyti (turintiems biurus) – 860 litų – 946 litai – Papildomai 140 tūkst. litų
Komandiruotėms (bendras biudžetas) – 3,5 mln. litų – 3,8 mln. litų – Papildomai 300 tūkst. Lt
Ryšio paslaugoms apygardose (kas mėnesį kiekvienam Seimo nariui) – 645 litai – 704 litai – Papildomai 100 tūkst. litų
Ryšio paslaugos (kas mėnesį kiekvienam Seimo nariui) – 323 litai – 355 litai – Papildomai 42 tūkst. litų
Transporto paslaugos (bendras Seimo biudžetas) – 1,4 mln. litų – 1,4 mln. litų – Nedidės
Seimo pirmininko reprezentacinis fondas (kas mėnesį) – 12,9 tūkst. litų – 14,2 tūkst. litų – Papildomai 15 tūkst. litų
Sergejus TICHOMIROVAS