„Švietimas yra ne tik tautos egzistencijos pamatas, bet ir būtina vystymosi sąlyga, todėl profesinio mokymo sektorius turi būti reformuojamas. Tai nėra vien tik prezidentės, bet visų mūsų užduotis – siekti stabilaus, darnaus ekonominio vystymosi ir gyventojų tikėjimo savo ir valstybės ateitimi“, – sakė pataisas pristačiusi prezidentės patarėja Saulė Mačiukaitė-Žvinienė.
Pataisos apribotų galimybę neribotai valstybės lėšomis mokytis profesinėse mokyklose – pirminis profesinis mokymas nemokamas būtų tik du kartus. Du kartus įgijus profesiją vėliau nemokamas būtų tik tęstinis profesinis mokymas, kuris skirtas persikvalifikuoti ir trunka trumpiau nei pirminis. Tik tęstinis profesinis mokymas būtų nemokamas ir įgijusiems aukštąjį išsilavinimą.
„Siekiant užtikrinti efektyvų ir skaidrų valstybės lėšų panaudojimą siūloma nustatyti, kiek kartų asmuo gali įgyti formalią profesinę kvalifikaciją valstybės lėšomis pirminiu būdu ir skatinti kvalifikacijos įgijimą tęstiniu būdu - t.y. ne daugiau kaip du kartus asmenims, baigusiems vidurinio ugdymo įstaigas, antrąją kvalifikaciją įgyjant tęstiniu būdu, ir ne vėliau kaip vieną kartą tęstiniu būdu asmenims, įgijusiems aukštojo mokslo kvalifikacinį laipsnį už valstybės lėšas“, – projektus pristatė sakė patarėja.
Pagal pataisas, mokslų nebaigus tektų valstybei grąžinti lėšas, kurias ji sumokėjo už profesijos studijas. Šiuo pakeitimu, be kita ko, siekiama, kad į profesinę mokyklą nebūtų stojama tik dėl socialinių garantijų – draudimo, transporto lengvatų ir pan.
„Siūloma įtvirtinti nuostatas, kokiais atvejais asmuo privalo grąžinti valstybės finansavimą, siekiant užkirsti kelią piktnaudžiauti valstybės pasitikėjimu, sąžiningai naudoti išteklius“, – pabrėžė prezidentės atstovė.