Seimas trečiadienį neeiliniame posėdyje pritarė Autorių teisių ir gretutinių teisių įstatymo pataisoms. Šiuo įstatymu numatyta papildomai apmokestinti įvairaus tipo įrangą ir tuščias laikmenas.
Už pataisas, kuriomis siūloma autoriams mokamą kompensaciją rinkti ne tik už parduodamas tuščias laikmenas, tačiau ir už televizorius, mobiliuosius telefonus, asmeninius kompiuterius, balsavo 64 Seimo nariai, prieš – 3, o susilaikė 12 parlamentarų. Jos įsigalios nuo kitų metų kovo.
Prieštaraudamas naujo mokesčio įvedimui, parlamentaras K. Ramelis teigė manąs, kad „tas surinktas atlyginimas pateks ne tiems, kurių veikalai atliekami, tai norima, kad mokėtų ir už neatliktą darbą“.
Tačiau anot Seimo narės V. M. Čigrėjienės, „kūrybinė visuomenė laukia šio įstatymo pataisų jau 8 metus“.
Naujuosius mokesčius turės mokėti įmonės, parduodančios Lietuvoje pagamintus ar iš kitų valstybių į šalį atvežtus įrenginius ir tuščias laikmenas. 60 proc. surinktų lėšų būtų skiriama autoriams, po 20 proc. – knygų leidėjams ir periodinės spaudos leidėjams.
Dėl naujojo mokesčio įrenginiai gali brangti iki 3 proc., o atminties kortelės, USB atmintinės ir kompiuterių kietieji diskai – iki 6 procentų.
Be to, anot pataisų iniciatoriaus Juliaus Dautarto, siekdami konkurencinio pranašumo, prekių pardavėjai gali nedidinti kainų ir kompensacijas mokėti iš savo pelno dalies.
Šiuo metu 6 proc. atlyginimas autoriams renkamas tik nuo tuščių laikmenų – garsajuosčių, vaizdajuosčių, mini diskų, CD, DVD, „Blu–ray“ diskų – pardavimo kainos.
Pirmą kartą vaizdo ir garso laikmenos apmokestintos 2004-aisiais, Lietuvai stojant į Europos Sąjungą. Vyriausybė 2007–aisiais nutarimu susiaurino įstatyme numatytą mokestį ir įpareigojo jį rinkti tik už tuščias laikmenas, nerenkant mokesčio už kietuosius diskus.
Pasak palaikiųsiųjų pataisas, įsigijus tuščias laikmenas, jose dažniausiai laikoma muzika, kiti autorių kūriniai. Todėl esą nuo jų autoriams ir turi tekti autorinis atlyginimas.