Biržų rajono savivaldybėje sėkmingai tęsiamos giminaičių įdarbinimo tradicijos. Prie savivaldybės administracijoje susiformavusio anytos ir marčios dueto gražiai prisijungė savivaldybės kontroliuojamos įmonės direktoriaus (uošvio) ir inžinieriaus (žento) komanda.
„Kokias nesąmones rašote, kad savivaldybėje nėra permainų? Pasikeitimų daug ir ne tik savivaldybės administracijoje, bet ir strateginėje rajono įmonėje, kurios akcijos bei valdymas priklauso savivaldybei“, – tai ištrauka iš laiško redakcijai.
Iš minėto laiško tampa aišku, kad, kol permainų koalicija pasivadinusi rajono valdžia daugiau nei metus analizuoja savivaldybėje situaciją, permainymus daro tie, kuriuos valdantieji vis kėsinosi pakeisti.
Tai pasakytina ir apie savivaldybės kontroliuojamą uždarąją akcinę bendrovę „Biržų vandenys“, kurios 97 proc. akcijų priklauso savivaldybei.
Ne tik minėtos įmonės vykdomas vandentvarkos projektas bei su juo susijusi aibė problemų, bet ir direktoriaus arogancija – visiems kaip ant delno.
Viešuose susitikimuose direktorius Bronislavas Klastauskas naujiesiems rajono vadovams ir pačiai merei Irutei Varzienei miesto bendruomenės akivaizdoje žėrė pribloškiančius atsakymus. Savivaldybės įmonės vadovo intonacijos prilygo geriausiu atveju žodžiams „ne jūsų reikalas“ arba „atsikabinkit“.
„Šito aš jums nepasakysiu“, – kartojo „Biržų vandenų“ vadovas, žmonėms domintis apie į negyvenamus kvartalus suprojektuotas nuotekų trasas ir be jų paliktas apgyvendintas gatveles bei sodybas.
Rajono valdžia vis žadėjo tų „tamsių“ problemų ir analizę, ir tyrimus, o į viešumą prasiverždavo valdančiųjų noras „Biržų vandenų“ vadovą išlydėti į užtarnautą poilsį. Tačiau vandentvarkos ir ją lydinčios netvarkos projektai toliau su rajono vadovais murkdėsi purvo ir dalijamų pažadų balose, o gražūs valdžios norai taip ir liko lyg „švarios“ svajonės ant balto popieriaus lapo.
Nuo traktoriaus vairo – į vyriausiojo inžinieriaus kėdę
Sakoma, kad šventa vieta tuščia nebūna. Tačiau ne tik šventa, bet ir svajonių įgyvendinimui skirta vieta nebūna tuščia.
Permainų koalicijai trepsint ir dūsaujant prie trasų ir joms skirtų milijonų įsisavinimo, pokyčių ėmėsi taip ir nepakeistas „Biržų vandenų“ direktorius.
Į užtarnautą poilsį išleidęs 34 metus dirbusį įmonės vyriausiąjį inžinierių Alvidą Zubrauską, į jo vietą paskyrė 37 metų Mindaugą Sajatauską.
Atrodo, savivaldybės įmonei vadovaujantis direktorius B. Klastauskas pasielgė panašiai kaip ir susitikimuose su visuomene. Arba kaip vienos gatvės projektą „pakoregavęs“ taip, kad aplenkusi iš nuostabos išsižiojusius miestiečius vandentiekio ir nuotekų trasa „pasuko“ į jo namų pusę.
Tai, kas nutiko dabar, lyg ir nieko nebeturėtų stebinti. Pagal atsakomybę antruoju po direktoriaus žmogumi bendrovėje tapo B. Klastausko žentas.
Kaune gyvenęs direktoriaus žentas M. Sajatauskas, anot įmonės darbininkų, „Biržų vandenyse“ pasirodė apie Naujuosius metus ir dirbo traktorininku – esą kažką stumdė prie nuotekų įrengimų.
Žmonės pasakojo, kad naujasis vadovas esą daug ko nežino, todėl savivaldybės įmonė neva samdanti darbuotojus, kad jam padėtų.
Buvo žmonių, tikinančių, jog vyriausiojo inžinieriaus darbas toks sunkus, kad ne kiekvienam sektųsi jį perprasti. O štai direktoriaus žentas „net magistrantūros studijas yra baigęs“ ir, anot pašnekovų, labai gerai kompiuteriu dirba.
„Jis tiesiog nardo kompiuteryje, todėl tikrai galės visus atsakymus internete rasti. O kad darbą stumdydamas š... pradėjo, o ne „iš viršaus buvo nuleistas“, tai tik į gera. Mūsų vyriausiasis inžinierius bus puikus, o mums svarbu, kad tik darbo turėtume“, – aiškino sutiktas darbuotojas.
Beje, domintis vyriausiojo inžinieriaus paskyrimu, į akis krito šypseną keliantis dalykas. Kone visi „vandenų“ įmonės pašnekovai kažkodėl kartojo, jog naujasis darbuotojas moka dirbti kompiuteriu. Tokios kalbos darė įspūdį, kad minėtoje įmonėje tai kažkas neįtikėtinai nauja.
Apie naujojo vadovo įdarbinimo aplinkybes
„Šiaurės rytai“ antradienį kalbino bendrovės „ Biržų vandenys“ direktorių Bronislavą Klastauską.
– Kaip vyriausiojo inžinieriaus kėdėje atsidūrė Mindaugas Sajatauskas?
– Vyriausiasis inžinierius Alvidas Zubrauskas po atostogų pareiškė, kad išeina iš darbo. Reikėjo perimti dokumentaciją, todėl iškviečiau inžinierių statybininką Joną Paulauską ir verslo technologą Andrejų Venslovą. Jiems buvo pasiūlyta užimti vyriausiojo inžinieriaus pareigas, tačiau jie atsisakė. Tada birželio 11 dieną buvo įdarbintas Mindaugas Sajatauskas. A. Zubrauskas iš darbo išėjo birželio 9 dieną.
– Mindaugas Sajatauskas yra jūsų žentas. Kur jis gyvena?
– Dabar jis gyvena Biržuose, mano namų antrajame aukšte.
– Ar tiesa, kad apie Naujuosius metus įmonėje pasirodęs jūsų dukros vyras dirbo traktorininku? Kokia ankstesnė dabartinio vyriausiojo inžinieriaus profesinė patirtis?
– Jis dirbo nuotekų ūkyje su dumblo kompostavimo technika. Stumdė dumblą. Anksčiau yra užsiėmęs įvairia veikla, dirbęs užsienyje – žinote, jaunimas. Dabartinis vyriausiasis inžinierius kompiuterį gerai valdo. Šiuo laiku tai yra svarbiausia, nes internete galima rasti visus teisės aktus. Susipažins, ir viskas.
– Daug ką nustebino jūsų drąsa savivaldybės įmonės vadovaujančias pareigas patikėti dukters vyrui.
– Yra kaip yra.
– Tai gal nors laikinam darbui iš pradžių galėjote ką nors priimti? Ar neieškojote kito žmogaus?
– Jau sakiau – reikėjo iš A. Zubrausko dokumentus ir pareigas perimti, o savi darbuotojai tą daryti atsisakė.
– Jūs pavaldus įmonės valdybai, kurioje yra savivaldybės atstovai. Ar bent jau su valdybos pirmininku derinote savo žingsnį? Beje, kas vadovauja savivaldybės įmonės valdybai?
– Nebuvo kada derinti. O kas dabar vadovauja valdybai, net nežinau. Turėtų pirmininke būti Olga Puodėnienė, bet kad ji jau senokai išėjo iš darbo. Tai su kuo derinti? O savivaldybės merei ir administracijos direktoriui naująjį inžinierių aš pristačiau viename iš susirinkimų.
– O ar merė Irutė Varzienė ir direktorius Vytautas Džėja žinojo, kad į atsakingas pareigas priėmėte savo giminaitį?
– Skaitykim, kad nežinojo.
– Ar tiesa, kad rudenį Jūs rengiatės palikti pareigas?
– Iš darbo išeisiu baigęs vandentvarkos projektą.
Ko reikia, pasiklausia
Naujasis UAB „Biržų vandenys“ vyriausiasis inžinierius M. Sajatauskas antradienį po pietų buvo darbo kabinete. Studijavo dokumentus, kuriuos, anot jo, radęs ne itin tvarkingus. „Biržų vandenų“ atsakingas darbuotojas tikino, kad viską galima išmokti – tereikia noro.
„Kai ko nors nesuprantu, pasikviečiu specialistus“, – sakė kompiuterio erdvę naršęs M. Sajatauskas. Ir priminė, kad vadybos studijos jam davusios supratimą, jog visko išmanyti negalima – reikia žinoti, kur ieškoti informacijos, bei tartis su specialistais.
M. Sajatauskas 2006 metais baigė Žemės ūkio universitetą ir įgijo inžinieriaus mechaniko kvalifikaciją. 2008 metais baigė Vytauto Didžiojo universiteto vadybos ir verslo administravimo magistratūros studijas.
„Šiaurės rytus“ vis tiek domino redakciją pasiekusi informacija apie direktoriaus žento mokymui neva samdomus žmones.
„Papildomų darbuotojų nepriėmėme. Mes visi vienas kitam padedame“, – sakė 39 darbuotojus turinčios įmonės vyriausioji finansininkė Marija Aukštikalnytė.
Valdyba dar nebuvo susirinkusi
UAB „Biržų vandenys“ 97 proc. akcijų priklauso Biržų rajono savivaldybei, 3 proc. įmonės akcijų turi AB „Orlen Lietuva“.
Visa UAB „Biržų vandenys“ valdyba sudaryta iš savivaldybės administracijos atsakingų valstybės tarnautojų. Šiai valdybai pavaldus įmonės direktorius – jį į pareigas skiria ir atleidžia savivaldybės administracijos direktoriaus įsakymu į valdybą deleguoti nariai.
UAB „Biržų vandenys“ valdybos pirmininkės pareigas anksčiau ėjo savivaldybės Vietinio ūkio vyriausioji specialistė Olga Puodėnienė, gegužės mėnesį išėjusi į užtarnautą poilsį. Jos vadovaujamoje ankstesnėje valdyboje, be pačios O. Puodėnienės, dirbo Ekonomikos ir investicijų skyriaus vedėja Zita Marcinkevičiūtė, šio skyriaus vyriausioji specialistė Daina Kolomakienė, Vietinio ūkio skyriaus vedėjas Petras Januškevičius ir vyriausioji specialistė Ingrida Ignatonienė.
Savivaldybės administracijos direktoriaus V. Džėjos 2012 metų balandžio 27 dienos įsakymu suformuota ir akcininkų susirinkime patvirtinta nauja įmonės „Biržų vandenys“ valdyba – Biržų miesto seniūnijos seniūnas Vytas Jareckas, Z. Marcinkevičiūtė, D. Kolomakienė, Vietinio ūkio skyriaus vyriausiasis specialistas Rimantas Martinonis ir administracijos direktoriaus pavaduotoja Alė Pocienė.
Naujoji valdyba į posėdį dar nė sykio nebuvo susirinkusi.
Kadangi savivaldybės kontroliuojamos įmonės valdyba dar nė sykio neposėdžiavo ir strategine laikomos rajono įmonės reikalų neaptarė, pirmininkas taip pat iki šiol neišrinktas.
Pasak valdybos narės A. Pocienės, savivaldybės įmonės „Biržų vandenys“ direktorius dėl naujojo vyriausiojo inžinieriaus įdarbinimo su ja nesitarė. Apie vadovų giminystę ji tik girdėjusi.
Beje, šiek tiek anksčiau daug kam buvo staigmena, kad savivaldybės gydytoja laikinai įdarbinta A. Pocienės marti Giedrė Pocienė. Apie šiuos giminystės ryšius savivaldybės tarybos opozicijos atstovai primygtinai klausinėjo viename iš tarybos posėdžių.
Direktorius V. Džėja sakė, kad M. Sajatauskas savivaldybės vadovams buvęs pristatytas jau po paskyrimo į pareigas.
„Tik jaučiu, bet nežinau“, – atsakė V. Džėja į klausimą, ar žino, koks ryšys sieja „Biržų vandenų“ direktorių ir jo dešiniąja ranka įmonėje tapusį M. Sajatauską.
Kas valdo įmonę ir rajoną?
Vis akivaizdžiau, kad savivaldybės įmonės vadovas B. Klastauskas jaučiasi ne savivaldybės vadovų ir rajono tarybos pavaldiniu. Negalima nepastebėti, kad taip elgtis direktoriui leidžia rajono valdžia.
Įdomų atsakymą teko išgirsti iš vieno žinomo biržiečio, uždavus jam klausimą, kas, jo manymu, iš tikro valdo milijonus įsisavinančią savivaldybės įmonę ir jos vadovą.
„Kaip tai kas? Komunistai. Ir visą rajoną komunistai tebevaldo, o dabartiniai tik įsivaizduoja, kad nuo jų kas nors priklauso. Tokia mano nuomonė“, – atsakė žmogus.
Tereikia prisiminti, kad bendrovės valdybos pirmininkė O. Puodėnienė buvo aktyvi Regimanto Ramono vadovaujamo Lietuvos socialdemokratų partijos skyriaus narė, o minėtos įmonės salė būdavo nuolatinė iš senosios komunistų partijos gimusių „eldedepistų“ ir socialdemokratais tapusių partiečių susibūrimo vieta.
Šiuo metu rajoną valdo Tėvynės sąjungos – Lietuvos krikščionių demokratų, Lietuvos centro partijos sąrašo, Lietuvos liberalų sąjūdžio, Darbo, Tvarkos ir teisingumo partijų koalicija. Rajono valdžios vairas – konservatorės merės rankose. Bet atrodo, kad tą vairą ir pačią merę su jos komanda sukioja galingesnės jėgos.
Nuostoliai didėja, o netvarka klesti
Biržų rajono savivaldybės kontroliuojama, o iš esmės ir valdoma įmonė „Biržų vandenys“ praėjusius metus baigė patyrusi 441 tūkst. 413 Lt nuostolį. Tokį veiklos rezultatą rodančias įmonės ataskaitas savo 2012 metų balandžio 27 dienos įsakymu patvirtino savivaldybės administracijos direktorius V. Džėja.
Kaip ir visada, toks veiklos rezultatas būdavo aiškinamas labai dideliais amortizaciniais atskaitymais. Tokią priežastį įvardijo ir dabartinis administracijos direktorius, kurio vadovaujama komanda turi kontroliuoti UAB „Biržų vandenys“ ir bendrovės direktoriaus veiklą.
Tačiau dėl naujų vandentvarkos objektų statybos didėjant amortizaciniams atskaitymams jau ne vienerius metus nematyti savivaldybės valdomos įmonės pastangų didinti vartotojų (žmonių, galinčių naudotis vandentiekio ir nuotekų trasomis) skaičių. Tą liudija aibė nutikimų tiesiant naujas trasas. Yra nuogąstavimų, kad, nesant reikiamo vartotojų skaičiaus, Biržams gali tekti grąžinti europinės paramos lėšas.
Kalbama apie savavališkai prie nuotekų trasų prisijungusias sodybas, kurių gyventojai neva naudojasi nelegaliai prisijungtomis nuotekų sistemomis ir už tai nemoka.
Prarado kauptą milijoną?
Nors įmonės nuostoliai teisinami dideliais amortizaciniais atskaitymais, atrodo, kad ir amortizacijai kauptas lėšas „Biržų vandenys“ prarado.
Biržuose aptarinėjamas faktas, kad žlugus bankui „Snoras“ savivaldybės kontroliuojama įmonė „Biržų vandenys“ neteko milijono litų.
Sklido gandai, kad bendrovė banko sąskaitoje neva laikiusi terminuotą indėlį. Tai esą buvę skolinti pinigai.
Kokia suma „palaidota“ banke, savivaldybės administracijos direktorius V. Džėja sako nežinantis – jo žiniomis, tai esą turėtų būti „apie milijoną“. Tikslesnės informacijos direktorius siūlė teirautis bendrovės finansininkės.
UAB „Biržų vandenys“ vyriausioji finansininkė Marija Aukštikalnytė kategoriškai paneigė terminuoto indėlio versiją. Anot finansininkės, banke „Snoras“ buvusi viena iš įmonės ir kituose bankuose turimų atsiskaitomųjų sąskaitų.
„Snoro“ sąskaitoje buvo kaupiamos amortizacijos lėšos. Be to, rengėmės pirkti apie 500 tūkst. litų kainuojantį presą valymo įrenginiams“, – paaiškino finansininkė. Anot jos, po banko žlugimo atgavus 345 tūkst. 280 Lt draudžiamų lėšų, banke pasiliko 700 tūkst. litų. „Biržų vandenys“ yra banko kreditorių sąraše.
Teiravomės, kodėl pinigai buvo kaupti jau anksčiau prieštaringai vertinamo banko „Snoras“ sąskaitoje.
„Jie mokėjo procentus už sąskaitos likučius“, – paaiškino finansininkė M. Aukštikalnytė.
Atrodo, kad dėl tų „procentų“ įmonės nuostolis bus dar labiau išaugęs. Priežastis bus ta pati – „dėl amortizacijos atskaitymų“.
Alfreda GUDIENĖ