• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Sostinėje ketvirtadienį vyko Laisvės gynėjų dienos minėjimas. Renginyje prie Seimo dalyvavo minia žmonių, tarp jų apie 750 protestuotojų, nešinų vėliavomis ir įvairiais plakatais. Mitinguotojai reiškė nepasitenkinimą valdžios vykdoma pandemijos valdymo politika.

Sostinėje ketvirtadienį vyko Laisvės gynėjų dienos minėjimas. Renginyje prie Seimo dalyvavo minia žmonių, tarp jų apie 750 protestuotojų, nešinų vėliavomis ir įvairiais plakatais. Mitinguotojai reiškė nepasitenkinimą valdžios vykdoma pandemijos valdymo politika.

REKLAMA

Sausio 13-osios proga tribūnoje prie Seimo pasisakė prezidentas Gitanas Nausėda, Seimo pirmininkė Viktorija Čmilytė-Nielsen ir premjerė Ingrida Šimonytė. Pastarųjų pasisakymus lydėjo garsūs švilpimai, šūksniai ir skanduotė „gėda!“.

Į G. Nausėdos žodžius minia reagavo ramiai, tam tikri prezidento pasisakymai sulaukė aplodismentų.

Protestuotojai, paklausti, kodėl valdančiųjų žodžius palydi aršiomis skanduotėmis ir švilpimais, teigė, kad valdantieji patys yra dėl to kalti. Prie to neva protestuotojus privedė valdžios vykdoma pandemijos valdymo politika.

REKLAMA
REKLAMA

Į protestą trumpomis kelnėmis ir marškinėliais atvykęs Anatolijus teigė pasitikintis savo imunitetu ir besipriešinantis valdžios skatinimams skiepytis.

REKLAMA

„Jeigu žmogus serga, tegul tiki ir pasitiki, tai jop pasirinkimas. Bet jeigu sveikas, nereikia. Neskauda galvos, negeri vaistų“, – sakė Anatolijus.

„Jie pastoviai laužo priesaikas ir išduoda Lietuvą. Vakar paskutinis atvejis, kai lietuvių kalbos gramatikos konstitucinį įstatymą sulaužė. Netenkam pagrindinių dalykų. Tauta turi pakilti ir kažką daryti, o jei ne bus sulaužyta“, – kalbėjo iš Panevėžio atvykęs vyras ir teigė nemanantis, kad šiandienos protestas baigsis riaušėmis. Pasak jo, žmonės yra nusiteikę kovoti taikiai.

REKLAMA
REKLAMA

Dalis Seimo rūmų dar trečiadienį buvo aptverta metaline tvora, ketvirtadienį ryte Nepriklausomybės aikštėje renkasi gausios policijos pajėgos. Prie Seimo ketvirtadienį vykusiame Sausio 13-osios minėjime pažeidimų neužfiksuota, teigia policija. Po minėjimo prie parlamento vyksta Lietuvos šeimų sąjūdžio mitingas prieš šalies valdžią.

„Laisvės gynėjų dienos minėjimas praėjo ramiai, pažeidimų nebuvo užfiksuota, sulaikytų asmenų nėra“, – BNS sakė Vilniaus apskrities policijos atstovė spaudai Julija Samorokovskaja. Vilniaus apskrities policijos atstovė spaudai J. Samorokovskaja informavo BNS, kad protestuojančiųjų, pasilikusių po minėjimo, yra apie 750.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Žydrūnas Savickas: „Manau, kad kai kalbėjo mūsų pagrindiniai valdžios atstovai, suprato tautos poziciją“

Visuomenininkas, vienas pirmųjų pranešusių apie Šeimų sąjūdžio protestą, Žydrūnas Savickas renginyje tikėjosi išvysti daugiau žmonių. Pasak jo, dalis galėjo pabijoti oro – lietaus ir vėsumos.

„Žmonės susirinko nepaisant to, kad daug žmonių yra iškeltos bylos už mitingus, jiems draudžiama dalyvauti eisenose, mitinguose. Nepaisant to, tikrai daug žmonių susirinko. Manau, kad kai kalbėjo mūsų pagrindiniai valdžios atstovai, manau, kad suprato tautos poziciją, už ką yra tauta, su kuo yra tauta ir kas turėtų pasitraukti“, – tv3.lt sako Ž. Savickas.

REKLAMA

Visuomenininko įsitikinimu, „kad ir kiek politikas nekęstų tautos, kad ir kiek būtų korumpuotas, vis tiek turi lašelį sąžinės.“

Paklaustas, kodėl šalies prezidentas G. Nausėda nesulaukė aršių protestuotojų šūksnių, Ž. Savickas sako manantis, kad tai nulemti galėjo tai, jog jis turi didesnį rinkėjų palaikymą nei valdančiųjų atstovai.

„Nors jam labai sunku, patiria didžiulį spaudimą, vis tik jis bando švelninti valdančiųjų diktatūrą ir kažkiek saugoti tautą nuo absoliučiai visų laisvių suvaržymo“, – svarsto Ž. Savickas.

REKLAMA

Visuomenininkas mano, kad vasarą vykusio mitingo metu riaušes sukėlė pasamdyti protestuotojai, tad jei neramumai kiltų ir dabar, Ž. Savickas įsitikinęs – juos sukeltų ne Šeimų sąjūdžio atstovai.

R. Grinevičius: „Neramumai prasideda ne dėl žmonių, o dėl sistemos kaltės“

Šeimų sąjūdžio lyderis Raimondas Grinevičius sako, kad Šeimų sąjūdžio programa Nepriklausomybės aikštėje gali trukti maždaug iki 15 val. Pasak R. Grinevičiaus, Šeimų sąjūdžio renginyje suteikiamas žodis tiems, kurie negalėjo pasisakyti oficialiojoje minėjimo dalyje.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Čia irgi ne mitingas, o daugiau paminėjimas. Žmonių, kurie neprileidžiami prie oficialių scenų, nuomonės išreiškimas. Tos kalbos kartais gali būti aštrokos ir panašiai, bet prisiminkite kitų garsių žmonių kalbas“, – tv3.lt sako R. Grinevičius.

Šeimų sąjūdis čia protestuoja jau nuo gruodžio 15 d., protestai planuojami iki sausio 15 d. „Į valstybinį minėjimą žmonės suvažiavo autobusais, o ne lengvosiomis mašinomis. Dauguma 15:30–16:00 išvažiuoja namo. Kiek turiu informacijos, yra iš Klaipėdos, Telšių. Atstovų yra bent iš 50 savivaldybių“, – teigia R. Grinevičius.

REKLAMA

Paklaustas, ar nesijaudina dėl neramumų, R. Grinevičius atsakė: „Neramumai prasideda ne dėl žmonių, o dėl sistemos kaltės. Mes turime pakankamai informacijos, kas gali sukelti tuos neramumus. Jeigu taip atsitiktų, mes turėsime duomenų įrodyti, kad tai ne mūsų žmonių kaltė.“

R. Grinevičius įsitikinęs, kad jei neramumai kils, už juos atsakomybė kris „atitinkamų struktūrų žmonėms“, tačiau kokiems, nepatikslino.

REKLAMA

Dambrauskas perspėja Nausėdą: jeigu prezidentas laikysis krūmuose, jo kalbos irgi atsidurs tokiame fone

Visuomenės veikėjas Romas Dambrauskas tv3.lt teigė atkreipęs dėmesį į tai, kad valdančiųjų atstovių kalbas palydėjo nedraugiški šūksniai.

„Kokia Lietuvą, tą ir matome šiandien. Į žemę prasmegčiau, jei mano kalba būtų taip palydima tautos. Girdėjote? Tai yra baisu. Ar ne laikas sustoti ir susimąstyti, ką tu darai, jei tave šitaip kabutėse palaiko“, – tv3.lt sakė R. Dambrauskas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Vis dėlto prezidentą protestuotojai kol kas palaiko.

„Dar yra kažkoks tikėjimas prezidentu, dalinis galbūt. Jeigu prezidentas taip laikysis krūmuose toliau, jo kalbos irgi atsidurs tokiame fone, patikėkite“, – teigia R. Dambrauskas.

Paklaustas, kokios prezidento pozicijos norėtųsi, jis vardijo: griežtos, teisingos ir drąsios.

„Žmogus yra rinktas visos tautos ir jeigu jis stotų už tiesą, nesakau į kurią pusę, prie Prezidentūros susirinktų minios žmonių palaikymo“, – kalbėjo R. Dambrauskas.

REKLAMA

Nepriklausomybės aikštėje matyti staliukas su prie jo pritūpusiais žmonėmis. Ant staliuko lapai, tušinukai, žmonės rašo savo vardus. Viena moteris, paklausta, kam renkami parašai, atsakė, kad referendumui.

„Esu Lietuvos pilietė, jaučiuosi šioje šalyje blogai. Prisidėjau prieš dvi dienas, ši sistema man buvo įvariusi depresiją“, – kalbėjo pasipiktinusi moteris.

Norima surinkti 100 tūkst. parašų, vis dėlto protesto metu kol kas surinkta nedaug. „Neskaičiavau, esu paprastas žmogus. Man visiškai neįdomu, tai daro visi kiti, dabar mobilizuotos visos pajėgos, o paukščiukus skaičiuosime sausio 21 d.“ – sako moteris.

REKLAMA

Šimonytė atkirto protestuotojams: kad jūs galite man švilpti, yra iškovotos laisvės dalis

Sausio 13-osios minėjimą Seimo aikštėje užgožia didelis triukšmas. Įvairiausius garsus skleidžiantys susirinkusieji šitaip išreiškia savo nepasitenkinimą valdžia, kovido valdymu, skiepais ir taip toliau. Premjerė Ingrida Šimonytė turi atsaką visiems švilpiantiems. Jos teigimu, jei laisvė nebūtų iškovota, niekas negalėtų ir švilpti.

REKLAMA
REKLAMA

Sveikindama Lietuvos gyventojus ir pasaulio lietuvius su istorine sausio 13-osios pergale, ministrų kabineto vadovė kreipėsi ir į aikštėje susirinkusius protestuotojus.

„Visais laikais kova už laisvę buvo savęs aukojimas dėl kitų, o ne pastanga užsidėti antpečius ar egoistinis naudos siekis. Ne aklas neigimas, ne noras maištauti ir kelti sumaištį, bet kova už tai, kas yra svarbu, už ką esi pasiryžęs prisiimti atsakomybę ir atiduoti tai, kas tau brangiausia. Laisvė visada yra kūryba, ne destrukcija“, – iš tribūnos kalbėjo I. Šimonytė.

Po šių žodžių ministrė pirmininkė pasuko galvą į susirinkusius protestuotojus, keliančius triukšmą.

Grinevičius: iš Lietuvos šeimų sąjūdžio prie Seimo vyksta apie 300 žmonių

Lietuvos šeimų sąjūdžio vadovas Raimondas Grinevičius sako, kad iš jo organizacijos prie Seimo ketvirtadienį vyksta apie 300 žmonių.

Jis teigia negalintis pasakyti, kiek dalyvių į oficialų minėjimą bei į po jo vyksiantį protestą vyksta iš „kitų organizacijų“.

„Žmonės važiuoja į valstybinį minėjimą. Važiuoja atskiros organizacijos, aš žinau, kad iš mano organizacijos važiuoja apie 300 žmonių, o kitos manęs nedomina“, – BNS sakė R. Grinevičius.

Po Laisvės gynėjų dienos minėjimo šalia parlamento, Nepriklausomybės aikštėje, šie žmonės, pasak organizacijos vadovo, pasislinks per kelias dešimtis metrų arčiau Nacionalinės Martyno Mažvydo bibliotekos.

REKLAMA

Čia vyksta ilgalaikis protestas „prieš privalomą testavimą darbuotojų lėšomis, galimybių pasą“, taip pat protestuotojai reikalauja atstatydinti Vyriausybę.

„Mes atvažiuojame į Sausio 13-osios minėjimą, o paskui, pasibaigus minėjimui, prie palapinės, kur vyksta ilgalaikė protesto akcija ir mums išduotas leidimas, gal ten susirinks žmonės“, – teigė Lietuvos šeimų sąjūdžio pirmininkas.

Jo teigimu, daugiausia žmonių atvyksta iš Marijampolės ir Klaipėdos.

Prie įvažiavimo į Vilnių veiks patikros punktai

Trečiadienį generalinis policijos komisaras Renatas Požėla informavo, kad Sausio 13-osios minėjimui policija ruošėsi kaip ir kiekvienais metais. Tačiau šiemet atkreiptas dėmesys į viešojoje erdvėje prieinamą informaciją apie galimus protestus ir mitingus.

„Policija seka informaciją, domisi, kas vyksta, pato procesus, kurie vyksta visuomenėje. Esame parengę konkretų priemonių planą jis bus kitoks, su sugriežtintomis priemonėmis“, – teigė R. Požėla.

R. Požėla informavo, kad renginiams artėjant policija įžvelgė tam tikrų grėsmių. Policija dirba sustiprintu režimu, tikimasi, kad pareigūnų bus tiek, kiek reikalaus situacija. Įsitraukė ne tik sostinės policija, bet ir kitų miestų pareigūnai.

REKLAMA

„Fiksuosime autobusus, išvykstančias transporto priemones iš kitų miestų. Prie Vilniaus bus įrengti patikros punktai, kur tikrinsime transporto priemones ir kontroliuosime, ar nėra vežama neleidžiamų daiktų“, – sako R. Požėla.

Ties dalimi Seimo įrengtas fizinis barjeras, kuris padeda policijai dirbti ir renginiuose dalyvaujantiems gyventojams geriau susigaudyti.

„Fizinio barjero nebus ten, kuir vyks pats renginys, jis bus kiek kitose vietose. Priemonės nukreiptos, kad renginys įvyktų sklandžiai ir niekas nenukentėtų. <…> Noriu pasiųsti žinutę – negadinkime sau gyvenimo ir kitiems. Policija pasiruošusi visiems scenarijams“, – įspėja R. Požėla.

Manoma, kad į renginį turėtų susirinkti bent keli tūkstančiai dalyvių.

Sostinėje ribojamas eismas

Per Sausio 13-osios minėjimą sostinėje keičiasi eismas. Eismas ribojamas Tumėno gatvėje nuo 7:30 iki 13:00, į gatvę gali patekti tik joje dirbantys asmenys, parodę įrodančius dokumentus. Nuo 10:00 iki 13:00 bus ribojamas esimas Gedimino prospekte nuo Gynėjų iki Goštauto gatvės. Taip pat bus ribojamas eismas Goštauto gatvėje nuo Gedimino prospekto iki degalinės „Circle K“.

„Piko metu asmenys galės pravažiuoti be apribojimų“, – kalbėjo sostinės policijos vadas Saulius Gagas.

REKLAMA

Pasak jo, sprendimai priimti siekiant užtikrinti saugumą ir saugų žmonių patekimą į renginį.

„Norėčiau, kad asmenys, kurie vyks, geranoriškai laikytųsi nustatytos tvarkos, klausytų policijos pareigūnų nurodymų ir vyktų leidžiamais maršrutais, kur eismas nėra ribojamas. Kitu atveju susidarys kamščiai“, – sako S. Gagas.

Policijos pareigūnai patars į renginį atvykti norintiems gyventojams. S. Gagas informuoja, kad patekti į Nepriklausomybės aikštę galima iš Gedimino prospekto, nuo Katedros ir Žvėryno tilto, Goštauto gatve, tačiau negalima patekti per Tumėno gatvę.

Siekiant užtikrinti sklandų renginį, policijos pareigūnai galės tikrinti įtarimą sukėlusius asmenis. Taip siekiama užkirsti kelią, kad į renginį nebūtų įsinešta neleistinų daiktų.

Jei policija pastebės, kad renginyje susirinks per daug dalyvių, pareigūnai galės imti riboti žmonių patekimą į renginio vietą.

„Reikėtų nepamiršti, kad rytoj renginyje dalyvaus svečiai iš užsienio, užsienio šalių ambasadoriai, valstybės saugomi asmenys. Tam tikros saugumo priemonės, kaip ir kiekviename renginyje yra planuojamos ir bus taikomos“, – sakė S. Gagas.

Prašė leisti pasisakyti keliems veikėjams

Seimo narys Petras Gražulis su kitais Seimo kolegomis prieš Sausio 13-osios minėjimą Seimo pirmininkei pateikė kreipimąsi. Juo 20 Seimo narių reikalauja, jog minėjimo metu po iškilmingosios dalies būtų suteiktas žodis vyskupui Jonui Kauneckui, visuomenininkams Žydrūnui Savickui , Jurga Karčiauskaitei-Lago ir Romui Dambrauskui.

REKLAMA

Šį kreipimąsi pasirašė Petras Gražulis, Vigilijus Jukna, Valdemaras Valkiūnas, Artūras Skardžius, Valius Ąžuolas, Dainius Gaižauskas, Juozas Varžgalys, Mindaugas Puidokas, Vaida Giraitytė – Juškevičienė, Guoda Burokienė, Dainius Kepenis, Jonas Pinskus, Algimantas Dumbrava, Gintautas Kindurys, Eugenijus Jovaiša, Kęstutis Mažeika, Robertas Šarknickas, Stasys Tumėnas, Česlav Olševski, Beata Petkevič.

Seimo pirmininkės atstovė spaudai Ilona Petrovė komentare tv3.lt atkreipė dėmesį, kad Seimo pirmininkės prašyta suteikti žodį po oficialios Seimo organizuojamos ceremonijos.

„Nei Seimo Pirmininkė, nei jokia kita Seimo institucija tokių įgaliojimų neturi – dėl naujo renginio turėtų spręsti atitinkamos institucijos Susirinkimų įstatymo nustatyta tvarka. Kartu pažymėtina, kad šių metų Laisvės gynėjų dienos minėjimo ir Laisvės premijos įteikimo ceremonijos programa buvo patvirtinta dar praėjusį gruodį (22 d.) Seimo valdybos sprendimu ir tik Seimo valdyba, o ne Seimo Pirmininkė gali šią programą keisti“, – tv3.lt komentuoja I. Petrovė.

Pranešama apie planuojamą protestą

Trečiadienį ir ketvirtadienį prie Seimo vyks Laisvės gynėjų dienos minėjimai. Rengiamos rikiuotės, atminimo laužai ir kitos ceremonijos.

Vis dėlto socialiniuose tinkluose pateikiama informacija leidžia manyti, kad Laisvės gynėjų dienos minėjimai neapsieis be protestų ar provokacijų.

REKLAMA

„Tą dieną prie Parlamento rinksis mitingas. Tą dieną prie Parlamento organizuoti ir politiškai aktyvūs žmonės rinksis pasakyti valdžiai, ką jie galvoja apie valdžios vykdomą politiką savo piliečių atžvilgiu. Sausio 13 d. 12 val.“ – sakoma viename alternatyviosios žiniasklaidos priemone prisistatančiame „OpTV“ vaizdo įraše.

Kvietimu sausio 13 d. rinktis prie Seimo iš išreikšti nepasitenkinimą valdžia pasidalino iš ankstesnių mitingų gerai žinomas Grafas Liutkevičius.

„Kas galite, pasiimkite fakelus ar deglus, kad simboliškai priimtume visiems, kaip 1991 m. čia degė laisvės laužai. Turime parodyti valdžiai, kad jeigu jie nenutrauks antikonstitucinės, antivalstybinės kolaborantinės veiklos, mes esame pasiruošę pakartoti istorinius įvykius“, – vaizdo įraše kalbėjo jis.

Kveitimu sausio 13 d. 12 val. atvykti prie Seimo dalijasi ir kiti gerai žinomi prieš valstybės vykdomą pandemijos valdymo politiką pasisakantys veikėjai – mitingo prie Seimo, pasibaigusio riaušėmis, organizatorė Astra Astrauskaitė, sportininkas Žydrūnas Savickas ir kiti.

Panašu, kad sausio 13 d. minėjimui yra organizuojami autobusai iš skirtingų šalies miestų. Informacija apie tai pasidalijo visuomenės veikėja Rūta Janutienė. Ji savo „Facebook“ paskyroje praneša, kad sausio 13 d. į Vilnių vyks autobusai bent iš šešių skirtingų Lietuvos miestų.

REKLAMA

Vyksta Laisvės gynėjų dienos paminėjimas

Seimo internetiniame tinklalapyje nurodoma, kad Laisvės gynėjų dienai paminėti skirti renginiai prasidėjo jau praėjusį šeštadienį. Vis dėlto daugiausiai renginių numatoma sausio 12 d. ir 13 d.

Pateikiame Sausio 13-osios renginių programą:

8 val. – Pilietinė akcija „Atmintis gyva, nes liudija“. Kiekviename lange uždegamos žvakutės 

9 val. – Gėlių padėjimo ceremonija prie Kovo 11-ajai skirto paminklo „Žinia“ Nepriklausomybės aikštėje

11 val. – Neužmirštuolių pievos „sodinimas“ Lukiškių aikštėje 

12 val. – Sausio 13-osios – Laisvės gynėjų dienos minėjimas ir Laisvės premijos įteikimo ceremonija Nepriklausomybės aikštėje (tiesioginė transliacija per LRT Televiziją ir LRT Radiją, taip pat tiesioginė transliacija per televizijos programą „Seimas – tiesiogiai“, LRT televiziją ir radiją, Seimo svetainėje, Seimo paskyrose „Facebook“ ir „YouTube“)

13.10 val. – Fotografijų parodos „TIKĖJIMAS IR LAISVĖ. Laisvės premijos laureatai – „Lietuvos Katalikų Bažnyčios Kronikos“ bendradarbiai“, skirtos 2021 metų Laisvės premijos laureatams, pogrindinio leidinio „Lietuvos Katalikų Bažnyčios Kronika“ bendradarbiams, atidarymas (Seimo I rūmai, Lietuvos laisvės gynėjų galerija)* 

REKLAMA

14 val. – Žuvusiųjų už Lietuvos laisvę pagerbimo ceremonija Antakalnio kapinėse 

16 val. – Diskusija „Kartu išvien: KASP ir VSAT“ (Lietuvos nacionalinės Martyno Mažvydo bibliotekos Konferencijų salė). Būtina registracija 

16.40 val. Sausio 13-oji. Iš ciklo „Lietuvos valstybės atkūrimo kronika“. Dokumentinis filmas. Rež. D. Vildžiūnas. 2015 m. I dalis (transliacija per LRT Plius)

17.30 val. – Šv. Mišios Vilniaus arkikatedroje bazilikoje (tiesioginė transliacija per LRT Plius)

18.30 val. – koncertas Laisvės gynėjų dienai paminėti Lietuvos nacionaliniame operos ir baleto teatre, Giuseppe Verdi „Requiem“**Solistai: Chiara Isotton, Justina Gringytė, Kristian Benedikt, Kostas Smoriginas, dirigentas Sesto Quatrini 

18.30 val. – Sausio 13-oji. Iš ciklo „Lietuvos valstybės atkūrimo kronika“. Dokumentinis filmas. Rež. D. Vildžiūnas. 2015 m. II dalis (transliacija per LRT Plius) 

19.30 val. – Diena po rytojaus. Dokumentinis filmas. Rež. Rimas Bružas. 2015 m. (transliacija per LRT Televiziją)

Juk valdžia visą tai pati padarė, o dabar slepiasi.
anukas -prezidentas, arkliadante -jega, simonyte-galetu nuciulpt
Lauksime Vasario 16osios
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų