Tačiau nors vaizdas gražus, augalams ankstyvas žydėjimas kenkia.
Daugiau apie tai – TV3 žinių reportaže.
Botanikė Asta negali patikėti savo akimis – viduržiemį žiedus pradėjo krauti tik vėlyvą pavasarį tai turinti daryti vyrskydė. Ir ji ne viena tokia – žirgeliais ir net žiedeliais jau pasipuošė lazdynas. Tradiciškai tai turėjo įvykti tik kovo mėnesio pabaigoje.
„Nepamenu. Turbūt dar nesu dar taip mačiusi ir filmavusi, ir rodžiusi, kad viduržiemį, sausio mėnesį lazdynas jau pradėtų žydėti“, – kalbėjo Klaipėdos universiteto botanikos sodo koordinatorė Asta Klimienė.
Pražydusį lazdyną pajūryje TV3 žinios pernai fiksavo vasario 20 dieną. Pasak klimatologų, šią žiemą sniego, tikriausiai, jau nebebus. O ir šiaip, pastarieji mėnesiai kur kas šiltesni nei pernai, tad tokie ankstyvi žiedai bei „kačiukai“ stebinti neturėtų.
Žiemos nebeturėtų būti
„Numatoma, kad vasaris turėtų būti šiltesnis apie du laipsnius negu įprastai pas mus būna. Jau turėjome šiltesnį gruodį, kol kas turime šiltesnį sausį“, – sakė klimatologas Donatas Valiukas.
Tad augalams ir panašu į pavasarį.
„Nesam užfiksavę nei vieno karto, kad sausį pas mus būtų jau tokie „kačiukai“ arba lazdynas jau būtų su žiedais. Tai irgi yra stebėtinai anksti. Ir tai nėra tik kuri viena rūšis, bet ir žilvitis lygiai taip pat jau su „kačiukais“, – pasakojo Klaipėdos universiteto botanikos sodo koordinatorė.
Žiedelius jau sukrovė, ir, tikėtina, greit išskleis, kovo mėnesio gėlės – snieguolės.
„Čia savaitė, dvi ir čia bus balta. Va, su žiedeliais gražuolės“, – teigė A. Klimienė.
Žiedus iškleidė ir antroje pavasario pusėje sužydėti turinti raktažolė.
„Raktažolės pradeda žydėti. Ne tik snieguolė, bet ir raktažolės turi žiedelius“, – sakė botanikė.
Tokiais vaizdai stebisi
O štai Panevėžyje, Laisvės aikštėje pražydo eleborai. Nors tai žiemos gėlės, tačiau pasak botanikų jos žiedus išskleisti turėjo dar po kelių savaičių. Panevėžiečiai matydami tokį vaizdą fotografuoja, grožisi, ir stebisi:
„Gėlės žydi sausio mėnesį. Užtat ir stabtelėjau pasižiūrėti.“
„Nenatūralu, nenatūralu. Žiemos nėra.“
„Labai retas atvejis, kad tokiu laiku žydėtų gėlės.“
Vis tik, pasak botanikų, toks ankstyvas įvairių augalų žydėjimas nors ir gražus, tačiau patiems jiems kenkia. Augalai silpsta ir kitąmet gali žiedų nebeišskleisti. Maža to, dėl šylančio klimato neužmigo, ar jau pabudo ir būriai parazitų.
„Ir amarus galim pamatyti, ir uodus. Tai kenkėjų gausa tikrai yra žymiai padidėjusi“, – aiškino A. Klimienė.
O jiems kompaniją palaiko ir žydėti pradėjusios piktžolės. Tad ir sodininkams bei daržininkams bus peno ne tik akim, o ir rankoms.
Viską galite išvysti vaizdo įraše, esančiame straipsnio pradžioje.