Tačiau tam, kad išliktų dabartinis gyventojų skaičius, emigrantų turėsime priimti tiek, kad kas trečias gyventojas bus užsienietis.
Daugiau apie tai – TV3 žinių reportaže.
Kai TV3 Žinių žurnalistai lankėsi Vilniaus miesto klinikinėje ligoninėje, vilnietė Sandra su nekantrumu laukė į pasaulį besibeldžiančios pirmagimės dukrytės.
„Man neseniai suėjo 35, tai vaikučio ilgai laukėme, iš tikrųjų, penkerius metus. Ir sulaukėme“, – džiaugėsi moteris.
Sandra, kaip ir jos vyras, šeimoje augo be brolių, seserų ir su pavydu žiūrėjo į tuos, kas jų turi, todėl neatmeta, kad dukra bus ne vienintelis vaikas.
Vis dėlto susilaukti dviejų vaikų Lietuvoje ryžtasi vis mažiau porų. Praėjusių metų gimstamumas verčia sunerimti net demografus.
„Mes ne tik pasiekėme žemą gimstamumą. Nuo 2022 metų mes pasiekėme ribą tokio gimstamumo, kuris įprastai vadinamas žemiausias iš žemiausių“, – teigė Socialinių mokslų centro demografas Vytenis Juozas Deimantas.
Mirusių daugiau nei gimusių
Pernai gimė beveik 19 tūkstančių vaikų – apie pusantro tūkstančio mažiau nei užpernai.
Tai yra kone dukart mažiau, nei pernai žmonių Lietuvoje mirė. 2024 metais mirė per 37 tūkstančius žmonių. Tuo stebisi ir gatvėje sutikti vilniečiai:
„Yra katastrofa, yra tragiška, kad tiek mažai gimsta, kad mes nebenorime daugintis, kad mes nebenorime gimdyt vaikų, nebenorime pratęst savo giminės.“
„Daug kas nebenori tų vaikų. Sako, kad tai trukdo, gerovė sutrukdė tam gimstamumui.“
„Anksčiau dvidešimties, dvidešimt kelių metų turėdavo po 2-3 vaikus, o dabar 30-ties nusiperka pirmą šuniuką.“
Gimdo vėliau
Išties, kaip pastebi medikai, vis daugiau moterų gimdo vėliau.
„Gimdo vis daugiau vyresnio amžiaus pacienčių – virš 35 metų. Prieš 20 metų tai buvo neįprasta, dabar tai kasdienybė“, – teigė akušerijos skyriaus vedėjas Egidijus Jakiūnas.
Dabar gimdančiųjų amžiaus vidurkis yra apie 30 metų. Tačiau gimdo ir vyresnės – pernai mama tapo 55 metų moteris.
„Su amžiumi tikimybė pastoti mažėja, tačiau reikia atsižvelgti į šiuolaikines technologijas, šiuolaikines galimybes. Faktiškai bet kuri pora gali susilaukt vaikų“, – sakė gydytojas.
Anot demografų, Lietuvoje gimsta mažiau vaikų, nes yra mažiau kam gimdyti – dėl emigracijos sumažėjo reproduktyvaus amžiaus moterų.
„Matome, kad per kelis ar keliolika metų nuo 30 tūkstančių sumažėjo iki pernai, kai preliminariais duomenimis turime apie 19 tūkstančių“, – sakė Socialinių mokslų centro demografas Daumantas Stumbrys.
Gimdyti neskatina ir geopolitiniai neramumai.
„Karo grėsmės. Na, mes žinome, kas vyksta Ukrainoje, tokie dalykai paima žmonių protus, žmonių mintis“, – kalbėjo V. J. Deimantas.
Lietuvių vietas užpildys užsieniečiai
Šiuo metu Lietuvoje yra beveik 2,9 milijonų gyventojų. Jei nesikeis gimstamumo tendencijos, 2070 metais Lietuvoje bus vos 2 milijonai gyventojų. Mažesnis žmonių skaičius atsilieps būsimiems pensininkams.
„Darbingo amžiaus gyventojų skaičius mažėja ir mažėja sparčiau, tuo tarpu pensinio amžiaus gyventojų skaičius didėja. Čia yra praktiškai visų Europos valstybių dilema, kaip išspręsti tą problemą“, – kalbėjo ekonomistas Žygimantas Mauricas.
Mažėjant gyventojų, anot ekonomisto, trūkstamas darbo vietas ir toliau užpildys imigrantai. Tačiau, jei kasmet turėdami 20 tūkstančių gyventojų deficitą, šią skylę bandysime užkamšyti užsieniečiais, po 40 metų ne lietuvis bus kas trečias gyventojas.
Didinti gimstamumą numatė ir naujoji Vyriausybė. Tik rezultatus žada negreitus.
„Tiek ikimokyklinis ugdymas, tiek pagalba šeimai, esant tam tikriems raidos sutrikimams, tiek pagalba greičiau pereiti per sveikatos sistemos koridorius ir šeimai negaišti laiko“, – priemones vardijo ministras pirmininkas Gintautas Paluckas.
Nors gimstamumas mažėja, gyventojų šiemet ne mažiau nei pernai. Padidėjimas – emigrantų sąskaita. Per metus į Lietuvą atvyko beveik 60 tūkstančių, o išvyko apie 30 tūkstančių žmonių.
Visą reportažą žiūrėkite straipsnio pradžioje.
Pasakysiu atvirai: Nustokit раdIos kelti kainas ir mokesčius ir mažųjų lietuvių pabirs kaip iš gausybės rago. Dabar nebeįmanoma net pagalvoti apie vaikus,vien pampersai Lietuvoje vos ne trigubai brangesni nei toj pačioj Skandinavijoj. Vaiką užaugint dabar reiškia pačiam nedavalgyt,atsisakyt pramogų,hobių ir t.t. O kai pagalvoji kiek kainuoja išleisti į mokyklą - tai pimpaliuks ne tik nepasistoja - bet dargi į vidų sulenda.
2. Dirbantys vieno vaiko tėvai moka 25%-ais mažiau mokėsčių. 2 vaikai 50% o jeigu 4 vaikai šeimoje jų tėvai nemoka jokio gyventojų pajamų mokėsčio į biudžetą.
Ir viskas.
Bet pakartosiu šitas planas mums netinka nes mes geriau 20 tankų nupirksime, kuriuos net Ukraina neperka nes iš jų daugiau žalos o ne naudos. O Lietuvą mes vėliau pervadinsime į Litvabadą su sostine Vilnaškentu ir toliau sau ramiai ir patriitiškai gyvensime. Geros dienos