Vidaus reikalų ministras Saulius Skvernelis šiandien susitikime su Jungtinės Karalystės ambasadoriumi Lietuvoje Davidu Huntu kalbėjo apie būtinybę stiprinti abiejų šalių bendradarbiavimą vidaus reikalų srityje – ypač atsižvelgiant į kylančias geopolitines grėsmes.
S. Skvernelis pažymėjo, kad Jungtinė Karalystė – šalis, kurios teisėsaugos institucijos po Lietuvos nepriklausomybės atkūrimo vienos pirmųjų užmezgė bendradarbiavimo ryšius su Lietuvos policija. „Džiugu, kad nuo 1992 m. prasidėjęs mūsų bendradarbiavimas tapo dar intensyvesnis, kai reikia spręsti tiek nacionalinius, tiek visos Europos mastu kylančius bendrus iššūkius, ypač kovojant su organizuotu nusikalstamumu ir terorizmu“, – sakė ministras.
S. Skvernelis pabrėžė, jog kol kas Lietuva nesusiduria su užsienio kovotojų fenomenu ir neturi žinių, kad nors vienas Lietuvos pilietis kovotų teroristų pusėje. Tačiau šią grėsmę, ministro žodžiais, Lietuva vertina labai rimtai ir atsakingai, nes supranta, kad iš ginkluotų konfliktų zonų į Europą grįžtantys treniruoti, radikalizuoti kovotojai, įskaitant ir Europos Sąjungos (ES) piliečius, gali atsidurti ir Lietuvoje.
Ministras taip pat pažymėjo, kad Lietuva griežtins leidimų gyventi Lietuvoje išdavimo trečiųjų šalių piliečiams tvarką. „Atsižvelgiant į sudėtingą geopolitinę situaciją ir konfliktus Rytų Europoje, Lietuvai labai aktualu griežtinti leidimų išdavimą, ypač dėl to, kad daugiausia prašančių leidimų gyventi Lietuvoje asmenų yra iš Rusijos ir Ukrainos. Pastebėta, kad jiems Lietuva – tarpinė stotelė pakeliui į Europą. Todėl operatyvus apsikeitimas informacija tarp šalių yra labai svarbus ir sveikintinas.“
Ambasadorius ministrui pristatė 2014 m. lapkričio mėn. patvirtintą Jungtinės Karalystės Kovos su šiuolaikine vergija strategiją. Pasak D. Hunto, Lietuva yra devintoje vietoje tarp šalių, iš kurių į Jungtinę Karalystę atgabenami žmonės priverstiniam darbui. Ambasadorius pabrėžė, kad Jungtinė Karalystė tikisi veiksmingo Lietuvos institucijų bendradarbiavimo.
Sutarta, kad kovoje su sunkiais nusikaltimais ir terorizmo grėsmėmis Lietuvos ir Jungtinės Karalystės institucijų operatyvus ir savalaikis keitimasis informacija yra itin svarbus. Ambasadorius ypač pasidžiaugė, kad Lietuva aktyviai remia direktyvos dėl ES keleivių duomenų įrašų (PNR) sistemos kuo greitesnį priėmimą bei palaiko, kad ši sistema apimtų ir ES vidaus skrydžius. Ministras savo ruožtu atkreipė dėmesį, kad Lietuva šiuo metu įgyvendina reikiamus veiksmus dėl nacionalinės PNR sistemos kūrimo, bei padėkojo Jungtinei Karalystei už teikiamą ekspertinę paramą šioje srityje.
Sutarta palaikyti glaudžius bendradarbiavimo ryšius tarp abiejų šalių teisėsaugos institucijų – tiek dvišalius, tiek bendradarbiaujant ES lygmeniu, ir pirmiausia stiprinti apsikeitimą aktualia informacija.