Nors Seimo pirmininkas konkrečių pavardžių, kurios kelia įtarimą, nesako, bet kai kurie parlamentarai atsikerta, kad S. Skvernelis karščiuojasi ir kerštauja, o saugumo patikrų vengia, nes nemato tam reikalo.
Daugiau apie tai – TV3 žinių reportaže.
Antradienį surengtas uždaras Seimo posėdis sukėlė keletą audringų reakcijų. Kai kurie jį iniciavusį Saulių Skvernelį net išvadino skambiais epitetais.
„Lunatikavo, Saulius, ko gero. Lunatikas“, – sakė valstiečių frakcijos narys Dainius Gaižauskas.
„Šio cirko tikslas išmušti kuo daugiau pinigų ir išlaidų“, – aiškino valstiečių frakcijos narys Valius Ąžuolas.
Bet pats Skvernelis atsakė dar skambiau. Pareiškė, kad dalis seimūnų galimai veikia prieš Lietuvos interesus.
„Kai kurie balsavimai, elgesys, ne pirmą dieną parodo, kad Seime yra dalis žmonių, kurie, matyt... Lietuvos oficiali pozicija, kalbant apie mūsų strateginius gynybos ir užsienio politikos klausimus, yra nelabai priimtina“, – teigė Seimo pirmininkas S. Skvernelis.
Kaltinimas, ar įtarimas pakankamai rimtas – antras žmogus valstybėje po prezidento sako, kad parlamente yra galimai prorusiški politikai.
„Jūs vakar net pavartojote frazę „5-oji kolona“. — Na, tai ta dalis žmonių, kurie, kaip žinome, visą laiką pirmi stoja į gretas priešiškas savai valstybei. Manau, kad mes turime tokią tendenciją, bent jau jinai matosi“, – teigė Seimo pirmininkas S. Skvernelis.
Dažnai kitokią nuomonę reiškia Remigijus Žemaitaitis
Bene ryškiausias šios kadencijos vertybinis balsavimas vyko praėjusią savaitę – 18 Seimo narių nepalaikė Lietuvos sankcijų rusams ir baltarusiams pratęsimo. Nors jie ginasi, kad yra už sankcijas, bet kitokias, vis tik internete jau pradėjo sklisti savotiška gėdos lenta. Seime sulaukė ir raudonų gvazdikų.
„Nenorėčiau vertinti vien tik pagal atskirus balsavimus, matyt, reikia visą visumą – pasisakymai ir viešojoje erdvėje, ir balsavimai kai kurie. Tai yra mano nuomonė ir ji susidaro iš daugybės faktų, net ir iš elgesio kai kurių žmonių vakar tame uždarame Seimo posėdyje“, – tikino S. Skvernelis.
Dažnai kitokią nuomonę į įvykius turi „Nemuno aušra“ su Remigijumi Žemaitaičiu priešakyje. R. Žemaitaitis kategoriškai paprieštaravo Lietuvos pasitraukimui iš priešpėstines minas draudžiančios konvencijos. Nors to prašė mūsų kariuomenė.
„Aš esu prieš šitą dalyką, tikrai nepritariu pasitraukimui“, – teigė R. Žemaitaitis.
Nepatiko ir Emmanuelio Macrono idėja.
„Mes kategoriškai pasisakome prieš vadinamą tą Prancūzijos skėtį, kas liečia branduolinį ginklą“, – sakė R. Žemaitaitis.
Kiek anksčiau jis pareiškė nesutinkantis, kad didėtų mokesčiai ir taip gausiau finansuotume krašto apsaugą: „Nu baikit su tais mokesčiais daryt.“
Balsavo ir prieš sankcijų pratęsimą rusams ir baltarusiams: „Lietuva praranda pinigų, o mums šiandien gyvybiškai reikalingi pinigai.“
Galiausiai kritikavo ir Ukrainą, sakydamas, kad ten pamatyti nėra ko. Nebent tik korupcinių schemų. Vis tik R. Žemaitaitis trečiadienį pakomentuoti S. Skvernelio kalbų apie 5-ąją koloną nepanoro.
„Sąrašo nemačiau. Mano pavardės ten taip pat nebuvo. Gali politikai įvairiai elgtis, pasakyti, kad visi Seime vagys. Galima ir taip pasakyti, bet tada reikėtų rodyti faktus ir įrodymus, arba sąrašą. Kol to nėra, tol įtariamieji esame visi 141“, – teigė V. Ąžuolas.
Vengia VSD patikrinimo
„Etikečių gavome jau per 3 metus... Aš esu gavęs, tik ką proamerikonišką gavau, kadangi su Amerikos vėliava įėjau į Seimą, dabar vėl tampu prorusiškas, kažkada antivakseris, kažkada buvau plokščiažemis ir t. t., visko yra buvę. Bet, kaip matote, tos etiketės neprilimpa, nes logikos tame nėra“, – sakė valstiečių frakcijos narys Ignas Vėgėlė.
Vis tik Ignas Vėgėlė vienas iš tų, kurie Seime vengia Valstybės saugumo departamento patikrinimo.
„Yra patvirtintas, seniai, jau prieš keletą metų, užpraeitoje kadencijoje, sąrašas pareigybių, kurioms reikia turėti slaptumo žymą. Tu nori, nenori, tu gali, jeigu nenori, neturėti, tiesiog tų pareigų neužimti. Bet jeigu tu užimi šitas pareigas, sąmoningai pasirinkai, vadinasi turi prievolę įvykdyti“, – tikino S. Skvernelis.
S. Skvernelis nesako, kiek tokių parlamentarų neįvykdė šios prievolės. Tik sako, kad išsiuntė jiems laiškus su priminimu tą padaryti. Bet Ignas Vėgėlė sako, kad vis tiek to nedarys. Nors jam, kaip Teisės ir teisėtvarkos komiteto nariui, nurodoma turėti leidimą susipažinti su įslaptinta informacija.
„Kol kas man nebuvo jokio poreikio susipažinti su slapta ir labai slapta informacija. Kai reikės, aš tą padarysiu. Nematau tame problemos. Nesu susijęs su kažkuo ir neturiu jokių problemų užpildyti tokią medžiagą. Bet kol nereikia tokio leidimo, manau, kad nėra prasmės ir pildyti“, – teigė I. Vėgėlė.
Kai politikas, ar kitas žmogus bando gauti leidimą dirbti su slapta informacija, Valstybės saugumo departamente pradedamas patikrinimas. Pačiam žmogui reikia užpildyti specialią anketą, o saugumiečiai dar tikrina savo duomenų bazes. Jeigu leidimas neišduodamas, tai suponuoja, kad žmogus galbūt nepatikimas mūsų valstybei.
„Su tais prašymais, yra viena pagrindinė bėda, kodėl dalis Seimo narių nenori jų pildyti. Tu tada leidi amžinai tave sekti. Ar jūs kiekvienas norėtumėt pasirašyti po tuo, kad amžinai jus seks? Aišku, galima sakyti, kad neturi ko slėpti, ko čia bijoti, bet kiekvienas norime savo asmeninę erdvę turėti“, – teigė V. Ąžuolas.
Pats V. Ąžuolas saugumo jau tikrintas. Leidimą dirbti su įslaptinta informacija gavo. Nors nerimą, kad saugumas klausosi jo telefono, sako jaučia.
„Antanas Kandrotas, Celofano pravarde žinomas žmogus, atvažiavo prie Seimo, išėjo Valius Ąžuolas, pasilabino, telefonus į mašiną abudu paliko, ir paėję šiek tiek toliau kalbasi. Buvo toks susitikimas, ar ne? — Žiūrėkite, aš aplink Seimą su tiek daug žmonių susitinku. Ir man visai nesvarbu, ar tai Antanas, ar Petras, ar Marytė. Jeigu jie nori su manimi pasikalbėti, aš su jais visada pasikalbėsiu. — Tai su Antanu Kandrotu telefonus palikę mašinoje kalbėjote? — Žiūrėkite, aš su bet kuo kalbu, kas mane išsikviečia“, – aiškino V. Ąžuolas.
Valstybės saugumo departamentas šiomis dienomis nutraukė Žemės ūkio ministerijos kanclerio patikrinimą. R. Žemaitaičio politinėje atsakomybėje esantis ministras Ignas Hofmanas ministerijos kancleriu paskyrė Renatą Dūdonį. Jis kreipėsi į VSD dėl leidimo dirbti su slapta informacija. Atsakymo ilgai negavo. Tačiau tuomet pats ministras pakeitė jo pareigybes, įslaptintus klausimus delegavęs viceministrams. Dūdonis prašymą atsiėmė, tad VSD patikrinimą nutraukė, taip ir neatsakę – galima šiam žmogui patikėti valstybės paslaptis, ar ne.
Visą reportažą žiūrėkite straipsnio pradžioje.
VISAS TV3 ŽINIAS ŽIŪRĖKITE ČIA:





































































































































































































































































