Praėjusių metų spalio viduryje S. Skvernelis pranešė, kad kartu su Demokratų frakcija „Vardan Lietuvos“ buriasi į partiją. Šios partijos steigėjais jau užsiregistravo daugiau kaip 2 tūkst. žmonių – toks skaičius leidžia Lietuvoje įsteigti politinę partiją.
Ar bus tik „Skvernelio partija“?
Naujas politinis darinys neretai sulaukia būtent „Skvernelio partijos“ pavadinimo.
Tačiau jį inicijavę parlamentarai sako, kad klijuoti būtent buvusio premjero ar vieno lyderio partijos etiketės nereiktų, kadangi partijos steigiamojo suvažiavimo metu tikimąsi realios konkurencijos tarp kandidatų į pirmininkus.
Jie taip pat tikina kol kas konkrečių kandidatų pavardžių nežinantys, bet nurodo, kad jos turėtų paaiškėti šio mėnesio antrojoje pusėje, kuomet bus atidaryta vieša galimybė kandidatuoti visiems steigėjais užsiregistravusiais asmenims.
Vis tik didelė tikimybė, kad tarp jų bus ir S. Skvernelio pavardė – tai patvirtina ir pats politikas.
Su kuo gali tekti konkuruoti, jis sako nesvarstantis: „Sunku pasakyti, kokios bus tos procedūros, dėl savęs irgi nieko negaliu garantuoti, bet bus galimybė ir kelti steigėjus ir keltis patiems. Matysime, bet manau, kad tikrai bus ne vienas ir ne du kandidatai. <…> Manau, kad bus reali konkurencija“.
Nors ir parlamentaras Lukas Savickas laikosi pozicijos, kad būtų natūralu pirmuoju partijos pirmininku skirti frakcijos seniūną S. Skvernelį, tačiau jis taip pat mato, kad naujai steigiama partija turi platų ratą ir kitų asmenų, turinčių patirties ir galimybės toliau telkti šį politinį judėjimą.
„Mes partijoje turime du buvusius ministrus, taip pat ir Tomą Tomiliną, Liną Kukuraitį, Rimą Baškienę. Taip pat galima atkreipti dėmesį, kad turime ir merus, prisijungusius prie šio politinio judėjimo, kad ir tą pačią Lazdijų rajono mere Ausmą Miškinienę.
Taip, kad tas ratas asmenų yra ganėtinai platus, kurie turi patirtį ir sugebėjimus telkti politinius judėjimus. O kokie bus sprendimai ir kas iš šių asmenų ryšis kandidatuoti, matysime“, – sako jis.
Savosios kandidatūros į pirmininkus jis nei patvirtina, nei paneigia: „Šiuo metu pro aktyviai kažkokių savo žingsnių neplanuoju daryti ir žiūrėsime, kokie asmenys planuoja teikti savo kandidatūras, tuomet bus galima priimti galutinį sprendimą“.
Baškienė: nereikia apsimetinėti, kad Skvernelis nėra lyderis
L. Savicko minima buvusi valstietė R. Baškienė teigia pati nesvarstanti savo kandidatūros. Anot jos, akivaizdžiai suprantama, kas turi būti pirmuoju pirmininku.
„Mums nereikia apsimetinėti, kad S. Skvernelis nėra lyderis, nes jis yra puikus lyderis. Kiek aš susitikimuose su žmonėmis dalyvauju, tai dalis žmonių nurodo, kad nori kartu dirbti, nes mato lyderį S. Skvernelį. Žmonėms tai yra priimtina ir patrauklu matant jo nuveiktus darbus, jo lyderystę, gebėjimus. Natūralu, kad gali viskas dėliotis kaip ir planuojama“, – teigia ji.
Mykolo Romerio universiteto docentas, politologas Virgis Valentinavičius taip pat mano, kad kalbos apie įvairius kandidatus į pirmininkus, naujoje demokratų partijoje „tokios pat juokingos kaip ir buvusioje Skvernelio partnerinėje valstiečių partijoje“.
Anot jo, akivaizdu, kad pirmininkas bus Skvernelis: „O tokios kalbos yra tik politinis spektaklis ir ankstyvas koketavimas su rinkėjais. Skvernelįui, kaip pirmininkui, alternatyvos, šiuo metu nėra. Jis tą partiją steigia ir yra žinomiausias, daugiausiai patirties vykdomojoje valdžioje turintis politikas, todėl kitos kandidatūros ir jų aptarimas atrodo nerimtai“.
Steigiama nauja politinė partija
Kaip ir minima aukščiau, praėjusių metų spalio viduryje S. Skvernelis pranešė, kad kartu su Demokratų frakcija „Vardan Lietuvos“ buriasi į partiją.
Sprendimas kurti partiją, anot buvusio premjero, išsivystė diskutuojant su frakcijos nariais ir žmonėmis regionuose, todėl mano, kad pavyko pakankamai sparčiai surinkti minimą steigėjų skaičių.
„Manau, kad yra niša ir poreikis tokios politinės jėgos, nes daugelis žmonių, matyt, žino ir mūsų darbus, vertina tai pagal mano vadovautus Vyriausybei sprendimus, nemažai žmonių (partijos steigėjų – aut. pats.) yra su tuo susijusių.
Kitas dalykas, tai mes matome susipriešinimą tarp valdančiųjų ir kai kurių kitų politinių partijų. Tas kalbėjimasis, kompromiso paieška, susitarimų ir žmogaus gerbimas yra svarbus, todėl tokį dalyką siūlome. Taip pat svarbu turėti tvirtą užsienio politiką, manau, žmonėms tai ir oponuoja“, – dėsto S. Skvernelis.
Seimo Demokratų frakcijos „Vardan Lietuvos“ seniūno pavaduotojas, taip pat būsimos partijos steigėjas Linas Kukuraitis atkreipia dėmesį, kad dalis žmonių steigėjais užsiregistravusių žmonių niekad nebuvo susiję su partijomis, todėl tai yra didelis laimėjimas bendrai politinei aplinkai.
„Naujų pajėgumų, kompetencijų išsiliejimą vertinu labai pozityviai. Per porą mėnesių susirinkome tą skaičių ir toliau kviečiame žmones intensyviai prisijungti, nes mūsų galva, kuo didesnis ir įvairesnis darinys, tuo didesnę galimybę jis turi realizuoti politines idėjas“, – nurodo jis.
Nors ir partijos steigėjai teigia, kad steigėjų skaičius surinktas greitai, vis dėlto, anot politologo V. Valentinavičiaus, jis surinktas ne per greičiausiai.
Jis taip pat išskiria, kad „ypatingo reikalo skubėti nėra, nes S. Skvernelis gali sau leisti prabangą daryti tai ramiai, be ypatingos skubos“: „Iki rinkimų dar apstu laiko, o laiko derybos, pokalbiams, susitikimams, yra labai daug. Manau, kad skubėjimas ar neskubėjimas kritinės reikšmės čia neturi“.
Kaip keisis reitingų lentelė įsikūrus naujai partijai?
Ekspertas atkreipia dėmesį, kad krentant Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos, kartu ir Ramūno Karbauskio reitingams, tikėtina, kad savo pasitikėjimą gyventojai investuos į S. Skvernelį ir jo politinę jėgą.
„Dėl to, kad R. Karbauskis nuvedė partiją radikalizavimo ir marginalizavimo keliu, partijos vertybių politikos tapatinimas su antivakseriais ir maršistais pakerta partijos populiarumą ir partijos populiarumui krentant politikai, kurie nori aiškesnės ir optimistiškesnės politinės perspektyvos iš jos, kaip matėme, bėga, tai S. Skvernelis yra visų šių jėgų gelbėjimosi laivas“, – nurodo jis.
Jis taip pat mano, kad Demokratų sąjunga „Vardan Lietuvos“ rinkėjų balsus dalinsis su valstiečiais ir socialdemokratais, todėl jiems nauja partija didžiausią grėsmę.
„Bendra šių partijų reitingų suma bus visą laiką a pati, bet akivaizdu, kad Skvernelis negali tikėtis rinkėjų konservatorių ir liberalų sąskaita, todėl tai augs valstiečių ir socialdemokratų rinkėjų sąskaita.
Tikėtina, kad valstiečių populiarumas toliau tirps ir su Skvernelio partijos atsiradimu, nukris žemiau barjero, kuris leidžia pakliūti į parlamentą ir galimas, tikėtinas dalykas, kad socialdemokratų partijos reitingų augimas sustos, o galbūt irgi bus perleista naujajai partijai“, – sako ekspertas.
Šios partijos steigiamasis suvažiavimas numatytas sausio 29 dieną Palangos koncertų salėje.
Demokratų sąjunga „Vardan Lietuvos“ bus centro kairės politinė jėga, kurios pagrindiniai siekiai – stipri ekonomika, realios pagalbos priemonės šeimoms, socialinės atskirties mažinimas, platesnės savivaldos teisės, kova su korupcija, aktyvesnis bendruomenių įgalinimas ir pozityvi žaliojo kurso darbotvarkė.
Suvažiavimą rengia 14 Seimo Demokratų frakcijos „Vardan Lietuvos“ narių, pirmieji politinės partijos iniciatoriai – Saulius Skvernelis, Vytautas Bakas, Zigmantas Balčytis, Rima Baškienė, Algirdas Butkevičius, Domas Griškevičius, Linas Kukuraitis, Rūta Miliūtė, Laima Mogenienė, Laima Nagienė, Lukas Savickas, Algirdas Stončaitis, Zenonas Streikus ir Tomas Tomilinas.