• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Saugokimės ligų, plintančių per vandenį

Išsiliejus Nemunui, potvynio vanduo gali patekti ir į šachtinius šulinius, kurių vanduo naudojamas maistui. Mūsų rajone 30 tūkst. ha teritorijoje, kuri gali būti užlieta didelių potvynių metu, yra 118 tokių šulinių.

REKLAMA
REKLAMA

Klaipėdos visuomenės sveikatos centro Šilutės skyriaus vedėja Roma JOVAIŠAITĖ sako, kad potvynio vanduo surenka visus mikroorganizmus, o jie gali ilgai išlikti gyvybingi: vidurių šiltinės sukėlėjas dirvoje, stovinčiame vandenyje išbūna pusantro mėn., lede - visą žiemą, dizenterijos sukėlėjas dirvoje išbūna 3 mėn.

REKLAMA

Patekus potvynio vandeniui į šachtinius šulinius jų vandenį vartojantys žmonės gali užsikrėsti vidurių šiltine, dizenterija, virusiniu hepatitu A, gastroenterokolitais.

Vandenį būtina virinti

“Užliejamoje zonoje esančių šulinių vandenį būtina dezinfekuoti”, - įspėja R.Jovaišaitė.

Paprasčiausias būdas - vandenį virinti, tuomet žūsta visi mikroorganizmai. Tačiau virinant nesikeičia vandens cheminė sudėtis. Nitritai ir nitratai, kurie patenka į šulinį su potvynio vandeniu, yra pavojingi sveikatai. Patekę į žmogaus organizmą, nitritai virsta nitratais, galinčiais sukelti vėžį, trikdo deguonies tiekimą audiniams.

REKLAMA
REKLAMA

Nitratų poveikiui itin jautrūs naujagimiai, kūdikiai, seni žmonės, taip pat sergantieji širdies ir kraujagyslių, kvėpavimo takų ligomis, mažakraujyste.

Užterštumą parodo tyrimai

Nitritais ir nitratais užterštas vanduo, pasak gydytojos, neturi specifinio skonio, kvapo ar spalvos, jie npašalinami nei virinant, nei filtruojant. Apie vandens užterštumą sužinoma tik atlikus laboratorinius tyrimus. Todėl potvynio zonos gyventojams būtina iš anksto apsirūpinti geriamuoju vandeniu.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Po potvynio šulinius reikia išvalyti: išsiurbus vandenį nušveisti sienas, išvalyti dugą ir ant jo užberti rupaus smėlio, žvyro, skaldos po 10-15 cm sluoksnius. Esant mikrobiologiniam užterštumui, šulinį dezinfekuoti cheminėmis medžiagomis.

Prieš kiekvieną potvynį būtina patikrinti savo šulinio būklę: užsandarinti plyšius, paaukštinti, kad viršutinis rentinio kraštas būtų aukštesnis už numatomą vandens lygį.

REKLAMA

Potvynis slūgsta

Savivaldybės civilinės ir priešgaisrinės saugos tarnybos vedėjas Romas Renčeliauskas sakė, jog šių metų potvynis jau slūgsta. Šyša per paskutinę parą nuslūgo 7, Nemunas ties Panemune - 23, ties Šilininkais - 14, ties Rusne - 6 cm. Ties Rusne stichinė riba vakar dar buvo viršyta 14 cm.

Nuo trečiadienio lengvieji automobiliai per užlietą kelią Šilutė - Rusnė nebekeliami. Jie buvo keliami nuo sausio 21 d., per tas 17 dienų perkelti 3759 automobiliai - kasdien daugiau nei po 600. Vakar vandens lygis ant kelio buvo 17 cm.

Iki trečiadienio gyventojus per kelią kėlė specialus autobusas “MAN KAT”.

Rajone dar yra apsemta 13 300 ha teritorija, kurioje yra 10 kaimų, juose - 27 sodybos, kuriose gyvena 56 žmonės.

Vilija BUDRIKIENĖ

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų