Tiek pajūrio paplūdimiuose budintys gelbėtojai, tiek policijos pareigūnai tikina, kad jie bejėgiai įvesti tvarką be pačių poilsiautojų sąmoningumo, rašo „Lietuvos žinios“.
Vartoti svaigalus viešoje vietoje draudžia Administracinių teisių pažeidimo kodeksas, tačiau nubaustuosius už šį nusižengimą galima suskaičiuoti ant vienos rankos pirštų.
Palangos, Klaipėdos ir Neringos paplūdimiuose budintys gelbėtojai vienbalsiai tvirtina, kad praėjusiais metais absoliuti dauguma skendusiųjų ir nuskendusiųjų buvo neblaivūs.
„Prie kiekvieno poilsiautojo policininko juk nepastatysi. Žmonės turi suprasti, kad už savo sveikatą ir gyvybę yra atsakingi patys“, - šį frazė nuolat skamba iš policijos vadovų lūpų.
Jiems antrina ir gelbėtojai, kiekviena proga pabrėžiantys, jog pajūryje girtuokliaujantys ir kitaip viešąją rimtį trikdantys piliečiai jų neklauso. „Jei gelbėtojai išvysta vartojančius svaigalus žmones, juos nedelsdami įspėja, - sakė Klaipėdos skęstančiųjų gelbėjimo tarnybos viršininkas Virginijus Urbonas. - Jeigu girtavimas nenutraukiamas, mes kviečiame policijos pareigūnus.“
Sukasi, kaip išmano
Uostamiestyje, Girulių ir Melnragės paplūdimiuose, taip pat Smiltynėje kasdien budi motoroleriais ir dviračiais ratuoti patruliai. Tačiau įspėti girtuokliaujančiuosius ar juos nubausti tėra tik viena jiems skiriamų užduočių. Jie dar privalo užtikrinti ir saugų eismą, ir viešąją tvarką.
Neringoje, virš centrinės gelbėjimo stoties praėjusią savaitę buvo įrengta stebėjimo kamera. Tikimasi, kad ji palengvins darbą tiek gelbėtojams, tiek policijos pareigūnams.
Pasak Neringos gelbėjimo tarnybos viršininko Gintaro Kuprio, jau dabar jie perspėja poilsiautojus, kad visa centrinio Nidos paplūdimio teritorija yra filmuojama. Taip viliamasi sudrausminti neatsargius maudyklių mėgėjus, brendančius į jūrą, kai maudytis draudžiama, taip pat ir kitus viešosios tvarkos pažeidėjus.
Palangos gelbėtojams pirmuoju šaukštu deguto šį sezoną tapo du jūroje dingę palangiškiai, kurie nuo tilto į bangas nušoko trečiadienio pavakarę. Nuo tos dienos jų niekas nebematė. Prie tilto nardę gelbėtojai skenduolių kūnų irgi nerado. Spėjama, kad jie buvo neblaivūs.
Gelbėtojus iškvietę poilsiautojai matė, kaip du vyriškiai kurį laiką sėdėjo ant tilto. Po to greitai nusirengė ir šokę nuo tilto gale esančios metalinės žvejų prieplaukos nebeiškilo iš vandens. Yra liudytojų, tą dieną mačiusių mieste juos geriant vyną.
Propaguoja blaivybę
Vieni pirmųjų su girtuoklyste paplūdimiuose pradėjo kovoti klaipėdiečiai. Smiltynės, Melnragės ir Girulių paplūdimiuose šią savaitę prasidėjo akcija „Saugus ir blaivus poilsis pajūryje“.
Poilsiautojai lankstinukais, plakatais ir per radiją jau kelias dienas informuojami apie tai, kaip reikėtų elgtis paplūdimiuose, ko saugotis, į ką atkreipti dėmesį poilsiaujant su vaikais. Akcijos metu iki vasaros pabaigos bus mokoma suteikti pirmąją pagalbą, taip pat bus galima nemokamai pasimatuoti kraujospūdį.
Į pagalbą šios akcijos organizatoriams - Klaipėdos miesto sveikatos biurui, kviečiama ir viešoji policija. Pastaroji vykdys specialias patikras, kurių metu paplūdimiuose aptikti girtaujantys asmenys bus drausminami, tiesa, kol kas tik žodiniais įspėjimais.
Pasak uostamiesčio Viešosios policijos, Prevencijos skyriaus viršininko Kazimiero Sinkevičiaus, jie visada atskubės į pagalbą, jei bus kviečiami, tačiau net ir tokia akcija neduos lauktų rezultatų, jei paplūdimiuose nebus uždrausta pardavinėti svaigalus. „Kas iš tų žodžių, jei lankstinuką gavęs poilsiautojas traukia į lauko kavinę, nusiperka alaus ir atsineša jo bokalą į paplūdimį?“- klausia K.Sinkevičius.
Visuose Klaipėdos paplūdimiuose tebeveikia lauko kavinės, kuriose galima nusipirkti ir alkoholinių gėrimų.
Klaipėdos miesto savivaldybės mero patarėja Audra Daujotienė pripažino, kad toks alkoholio prieinamumas nežada sėkmės stabdant girtavimą pajūryje, tačiau esą nieko nebuvo galima pakeisti, nes leidimai prekybai buvo išduoti seniau nei sumanyta blaivybę propaguojanti akcija. „Sutinku, kad čia galima įžvelgti prieštaravimą, bet licencijų iš prekybininkų atimti negalime, - teisinosi A.Daujotienė. - Tačiau pradėti vis tiek kada nors reikia. Kitąmet taryboje svarstysime, ar leisti paplūdimiuose įrengtose lauko kavinėse prekiauti svaigalais. Juk leidimuose nėra surašytas asortimentas. Lauko kavinės gal ir išliks, tačiau be alkoholio.“
Tačiau Klaipėdos gelbėtojų vadas V.Urbonas yra kitokios nuomonės. Jo teigimu, ne kavinėse parduodamas alus, kurio bokalas kainuoja 6 litus, yra didžiausia blogybė. „Žiūrėkite, kas pajūryje vyksta vakarais, - ragina V.Urbonas. - Juk didieji girtavimai vyksta ne paplūdimiuose, o miškeliuose prie kopų, kur renkasi jaunimas, iš miesto parduotuvių atsivežantis „bambalius“ alaus ar sidro. Su tokiais nei mes, nei policija nepakovos. Juolab kad pareigūnai pajūryje budi tik iki 20 valandos.“
Mindaugas Milinis