„Sistema jau veikia. SPIS yra labai svarbi informacinė sistema, prie jos kas dieną jungiasi virš 700 tūkst. vartotojų (...) ja naudojasi visos savivaldybės, ji turi sąsają su visais valstybės registrais ir informacinėmis sistemomis“, – pirmadienį žurnalistams kalbėjo A. Selčinskienė.
„Mes jau kreipėmės į draudimo bendrovę reikalaudami sutarties vykdymo užtikrinimo. Pati bendrovė teisminiu keliu bando sustabdyti mūsų veiksmus, o šiuo metu esame ginče, todėl susilaikysiu nuo papildomų komentarų, nenorėdama pakenkti ginčo eigai“, – pridėjo SADM kanclerė.
Ministerijos kanclerė sureagavo į praėjusią savaitę Seimo nario Algirdo Syso mestus kaltinimus lėšų švaistymu ir dokumentu klastojimu. Anot jos, ministerija yra pasiryžusi bendradarbiauti su visomis institucijomis, kad įrodytų, jog už paslaugas buvo atsiskaityta laikantis sutarties ir viešųjų pirkimų įstatymo.
„Kadangi sulaukėme labai sunkių kaltinimų: dokumentų klastojimo, lėšų švaistymo, turiu pasakyti, kad esame pasiruošę bendradarbiauti su visomis institucijomis, manau, kad taip ir darome, bendradarbiaujame šiuo metu ir su Viešųjų pirkimų tarnyba, ir su Centrine projektų valdymo agentūra, kuri vykdo šio projekto priežiūrą“, – sakė A. Selčinskienė.
A. Selčinskienė atskleidė, kad SPIS modernizavimo darbus atliekančiai UAB Proit šiuo metu yra išmokėta 94 proc. sutartyje numatytos sumos – beveik 982 tūkst. eurų, kai visa suma siekia 1,041 mln. eurų be PVM. Jos teigimu, šiuo metu ministerija nebesudaro sutarčių, pagal kurias didžioji sumos dalis būtų išmokama pirmose darbų stadijose.
„Pagal visiškai kitą valdyseną organizuojame viešuosius pirkimus. Naujai skelbiamuose mūsų pirkimuose jau nerasite tokių lentelių, kur galima į pirminius etapus sudėti didžiausią dalį valandų ir pinigų. Pirkimo sąlygas žiūrime patys, nesamdydami nieko iš išorės“, – tvirtino ji.
SADM kanclerės teigimu, UAB Proit, kuri Viešųjų pirkimų tarnybos (VPT) yra įtraukta į nepatikimų tiekėjų sąrašą, 2023 m. nelaimėjo konkurso SPIS priežiūros, vystymo ir vartotojų konsultavimo paslaugoms teikti ir jau metus tuo užsiima kita įmonė. Pasak jos, SPIS vystymas nepaisant vėluojančių modernizavimo darbų tęsiasi.
„Nepaisant to, kaip baigsis modernizavimo sutartis su UAB Proit, SPIS vystymas nesustoja. Pati SPIS sistema yra perkelta ant šiuolaikiškų technologijų, atsisakyta milijoninių investicijų į licenzijų reikalaujančių technologijų ir vystomi kiti sprendimai“, – aiškino A. Selčinskienė.
Kanclerė patvirtino, kad UAB Proit dėl vėluojančio darbo atlikimo termino jau sumokėjo 32 tūkst. eurų delspinigių. Darbų atlikimo terminas pratęstas nuo šių metų liepos 31 dienos iki 2024 m. gruodžio mėnesio.
ELTA primena, kad rugsėjo 5 dieną surengtoje spaudos konferencijos Seimo narys, socialdemokratas Algirdas Sysas kaltino SADM švaistant lėšas, skirtas SPIS modernizavimui. Anot jo, ministerija taip pat galimai klastojo dokumentus, siekdama užmaskuoti nevykdomus darbus.
Socialdemokratas minėjo siuntęs laiškus ne tik SADM, bet ir Centrinei projektų valdymo agentūrai (CPVA) bei Viešųjų pirkimų tarnybai (VPT). Pasak parlamentaro, surašinėjimo metu jam buvo pateikti prieštaraujantys duomenys, leidžiantis abejoti vykstančio SPIS modernizavimo projekto skaidrumu.
SADM 2021 m. teigė, kad SPIS modernizavimo projekto planuose numatytas 13 elektroninių paslaugų modernizavimas, 14 naujų ir 6 proaktyvių elektroninių paslaugų sukūrimas. SPIS elektronines paslaugas modernizuoja ir naujas kuria Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos viešąjį konkursą laimėjusi UAB Proit, projektas finansuojamas ES lėšomis.