Kai kurie Lietuvos politikai nerimauja, kad dėl rusų kario paminklo išmontavimo Taline kilusios riaušės gali pasiekti ir Lietuvą.
"Situacija yra labai bloga. Tai, kas įvyko, - ne speciali provokacija. Įvykiai susiję su tam tikra Rusijos vidaus politika, politine konkurencija. Naudojami bet kokie metodai savo populiarumui pakelti. Tuo metu, kai Sankt Peterburge vyko taiki demonstracija už demokratišką Rusiją, Maskvoje susirinko ultranacionalistai. Jų lyderis ragino Estiją subombarduoti velniop, o minia džiūgavo. Tai šokiruoja", - europarlamentarą Gintarą Didžioką cituoja dienraštis "Vakarų ekspresas".
Jo nuomone, Rusija reagavo neadekvačiai ir netoleruotinai.
"Jie aiškina esantys vieninteliai kovotojai su fašistais. Tai absoliučiai neteisinga. Tačiau užsispyrę ir estai kurie dėl to paminklo demontavimo nebuvo užmezgę su rusais jokio dialogo. Rusai išties gali nutraukti diplomatinius santykius, iš jų visko galima tikėtis. Tačiau taip greičiausiai nebus. Rusai turi pernelyg daug stambaus kapitalo Estijoje, o ekonominiai santykiai daug geresni nei, pavyzdžiui, su Lietuva", - teigė G. Didžiokas.
Lietuvos delegacijos Baltijos Asamblėjoje pirmininkas Valerijus Simulikas "Vakarų ekspresui" sakė, kad estams reikėjo ilgiau diplomatiškai bendradarbiauti su Rusija.
"Estams pritrūko kantrybės. Mes Asamblėjoje sakėme, kad reikia eiti diplomatijos keliu. Bet net nebuvo sudaryta jokia darbo grupė paminklo demontavimo klausimu. Jie žinojo pasekmes. Dabar sujudimas gali būti ir kitose Baltijos valstybėse. Vyks diplomatinis karas, ir rusai išnaudos visas galimybes. Galimos ir diplomatinės sankcijos", - teigė Seimo narys.
Parlamento Užsienio reikalų komiteto narys Vaclavas Stankevičius teigė, kad diplomatinių santykių su Estija nutraukimas reikštų labai daug.
"Tai daroma išskirtiniais atvejais, karo atvejais. Pirmiausiai atšaukiami ambasadoriai, vyksta konsultacijos. Situacija - labai rimta. Estijai, kaip mažai valstybei, pasekmės gali būti labai skaudžios. Reikia konfliktą spręsti civilizuotai, kreiptis į tarptautines institucijas. Kario paminklo demontavimo klausimą reikėjo spręsti ne vienai Estijai. Rusai reagavo itin jautriai", - sakė jis.
Taline stovėjusio "Bronzinio kario" paminklo iškeldinimo priešininkai, kaip manoma, išprovokavo susirėmimus su policija ir riaušes, per kurias nukentėjo 44 žmonės, vienas jų vėliau mirė ligoninėje. Neramumai Taline tęsiasi ir šeštadienį.
Dėl Estijos valdžios sprendimo Rusijos Valstybės Dūma pritarė siūlymui imtis politinių ir ekonominių priemonių prieš Estiją.