Visaginą galima vadinti pamirštų vilčių ir svajonių miestu. Prieš porą metų uždarius Ignalinos atominę elektrinę, šiandien Visagine ne vienas sako netikintis, kad į šį tuštėjantį miestelį užsuks tarptautinė kompanija ir pradės naujos jėgainės statybas.
Aplankius Visaginą viduryje darbo dienos nustebina tuštuma. Dideliame mieste judesio nedaug: keli praeiviai, pora ant suoliukų besišildančių jaunų mamų, keli pensinio amžiaus gyventojai, einantys į prekybos centrą.
Greta Visagino centro, prie nedidelio daržovių turgelio, sutiktas vietos gyventojas prisipažino, kad nuo pat ryto spėjo išgerti butelį vyno. „Ir dar gersiu. O ką dar veikti?“ – nerišliai rinkdamas žodžius paklausė jis žurnalistų. Vyras pasakojo, kad prieš kelias dešimtis metų jis į Visaginą buvo perkeltas iš Rusijos ir padėjo statyti senąją jėgainę, o vėliau liko be darbo. „Įsiregistravęs darbo biržoje. O darbo nėra, todėl va, geriu“, – nuoširdžiai prisipažino vyras.
Visaginietis tvirtino kalbomis apie „Hitachi“ atėjimą į Visaginą netikįs, , bet ir šiaip japonų visiškai nelaukiantis. „Namie reikia užsiimti statybomis, o ne į svečias šalis važinėti, – neslėpė pykčio vyras. – Pas mus jie atvažiavę nieko nepakeis.“ Anot pašnekovo, statant naująją jėgainę reikėtų duoti darbo ne svetimšaliams, o tiems, kurie statė pirmąją atominę elektrinę. „Žmonės dirbo kelias dešimtis metų, statė viską savomis rankomis, išmano visas technologijas – jiems reikia dirbti, ne kažkokiems japonams. Apskritai mes visi nesuprantame, kam reikėjo uždaryti senąją elektrinę? Kad būtų statoma nauja?“ – gūžčiojo pečiais vyras.
Vietiniams neliks darbo
Visagine nedarbas siekia 10 proc., tačiau vietos darbo biržoje buvo vos kelios moterys, dar pora vyrų stoviniavo lauke. „Jeigu čia atvažiuos japonai ir statys jėgainę, bus labai gerai. Tik girdėjome, kad atsiveš savų darbuotojų. Blogai, nes vietiniams darbo neliks, o jie galėtų dirbti statant elektrinę“, – postringavo prie darbo biržos sutikta Vera.
Moteris pasakojo, kad darbo vietų Visagine dabar nedaug. „Siuvimo fabrike, baldų fabrike. Na, galima rasti darbo, tikrai galima. Bet atlyginimai – minimalūs“, – purtė galvą ji. Nuo lapkričio 1-osios Vera taip pat eis dirbti – kasti sniegą nuo gatvių. Iš Vilniaus į Visaginą atsikėlusi moteris anksčiau dirbo dažytoja, tačiau dabar šio darbo negali imtis dėl sveikatos.
Visaginas virs Japonija
Ne vienas sutiktas Visagino gatvėse praeivis išgirdęs apie „Hitachi“ atėjimą ir naujos jėgainės statybas numodavo ranka. Panašiai nusiteikusios buvo ir vieno grožio salono darbuotojos. „O jūs tikite, kad jie atvažiuos? Baikite, niekas nebetiki šituo. Visi čia praradę viltį“, – tvirtino kirpėja Olga.
Paklausta, ar girdėjo, kad „Hitachi“ ne tik rengiasi naujos jėgainės statyboms Visagine, bet ir, pirminiais skaičiavimais, rengiasi kartu atsivežti apie du tūkstančius specialistų, kirpėja linktelėjo galva. „Girdėjome, girdėjome. Nežinau, ar tai bus į gera. Matyt, greitai Visaginas pavirs Japonija“, – skeptiškai spėjo ji.
Netiki „Hitachi“ atėjimu
„Nejuokaukite, ar domėjotės, kas dabar vyksta pasaulyje?“ – perklausė įrankių parduotuvėje dirbantis meistras, paklaustas, kokių pokyčių Visagine tikisi atėjus „Hitachi“. Anot jo, tik naivuoliai gali tikėtis, kad sutartis su „Hitachi“ bus pasirašyta ir Visagine bus pradėta statyti naują jėgainę. „Tai priklauso net ne nuo Lietuvos. Pasižiūrėkite, kas pasaulyje dedasi, ir suprasite, kad jokių naujų statybų čia niekada nebus. Lietuva neišgalės jų pradėti“, – karštai aiškino vyras.
„Netikiu, kad „Hitachi“ čia imsis statybų. Tačiau aišku, galima galvoti apie pokyčius, jeigu jie vis dėlto atkeliautų į Visaginą“, – svarstė suvenyrų parduotuvę turinti Natalija. Moteris iki Ignalinos atominės elektrinės uždarymo joje dirbo inžiniere, tačiau netekusi darbo buvo priversta ko nors imtis. Anot jos, Lietuvai investicijos į naują jėgainę būtų per sunki našta. „Na, gal tik japonai tokio dalyko ir galėtų imtis“, – gūžtelėjo pečiais moteris.
Jeigu sutartis su „Hitachi“ bus pasirašyta, pasak Natalijos, tai atgaivins Visaginą. „Daugiau žmonių, geriau verslui. Dabar miestas miršta, – liūdnai kalbėjo parduotuvės savininkė. – Daugelis žmonių netekę darbo iškeliavo į kitus miestus, į užsienį. Darbo čia beveik nėra. Žmonės pikti, nes viskuo nusivylę, girdi vien pažadus. Viskas čia atrodo beviltiškai. Vienintelė išeitis – išvažiuoti.“
Laukia pokyčių
Vis dėlto būsimais pokyčiais piktinasi ne visi. „Tegu tik važiuoja, tegu. Labai reikia gyvybės, šviežumo, – energingai kalbėjo viena Visagino prekybininkė, nenorinti atskleisti savo vardo. – Tegu tik atvažiuoja, stato jėgainę. Čia atvažiavusi rusų liaudis šiukšles pila į miškus, japonai to tikrai nedarys. Mums tokie pokyčiai tik į gera. Visi laukiame naujos atominės.“
Optimistiškai nusiteikusi buvo ir prieš kelias dienas parduotuvę Visagine atidariusi Renata. Anot jos, „Hitachi“ atėjimas Visaginui bus tik į gera.
„Čia reikia ką nors daryti, nes, mano nuomone, miestas miršta. Aišku, jis toks mirštantis yra jau pastaruosius 10 metų, bet mes tikimės, kad padėtis pagerės“, – sakė moteris.
Ji teigė, kad neverta piktintis, jog japonai atsiveš savų specialistų, nes darbo Visagine gali rasti kiekvienas norintis. „Jeigu žmogus nori dirbti, jis ir dirba. O čia gyvena labai daug tokių, kurie nenori dirbti“, – tvirtino ji.
Pratę prie geresnio
Anot Utenos darbo biržos Visagino skyriaus vedėjo Eugenijaus Tamonio, uždarius Ignalinos atominę elektrinę didžiosios dalies Visagino gyventojų nuotaikos pakito. „85 proc. Visagino gyventojų yra kitataučiai, atvažiavę iš Rusijos statyti senosios jėgainės ir joje dirbti, – sakė E. Tamonis. – Jie nuo sovietinių laikų buvo įpratę gauti nemokamą maitinimą, transportą, už šildymą mokėti nedaug – keturių kambarių buto šildymas mėnesiui kainavo šimtą litų. Uždarius jėgainę pas mus kainos gal ir liko mažesnės nei kitur, tačiau vis tiek išaugo iki 400–500 litų už mėnesį. Iš karto prasidėjo protestai, mitingai. Žmonės buvo pratę prie gero gyvenimo ir dabar nusivylę.“
Anot E. Tamonio, sunku spėti, kaip keisis Visaginas, jeigu „Hitachi“ imsis statyti naują jėgainę. „Nemanau, kad statant jėgainę atsiras daug darbo vietų vietos gyventojams. Na, gal apie 500. Tačiau bet kuriuo atveju naujos įmonės atėjimas Lietuvai naudingas. Be to, atkeliavusius japonus reikės apgyvendinti, aptarnauti – tai jau gerai“, – sakė Visagino darbo biržos vedėjas. Jis atkreipė dėmesį, kad daugelis stačiusių senąją jėgainę yra linkę pervertinti savo jėgas ir nori dirbti statant naująją atominę, tačiau nesupranta, kad bus naudojamos naujos technologijos.
Laukia investicijų
Daugelis visaginiečių palaidojo viltis ir netiki, kad Japonijos kompanija Visagine statys naują atominę jėgainę, tačiau valdininkai tvirtina, kad iki šių metų pabaigos su strateginiu investuotoju „Hitachi“ ir kitais partneriais sutartys bus baigtos derinti. Kad Visaginas laukia japonų kompanijos, praėjusią savaitę patvirtino ir miesto merė Dalia Štraupaitė.
Anot jos, atvykus 2 tūkst. japonų specialistų į Visaginą galėtų būti pastatyti dar trys iš šešių, sovietmečiu statant miestą numatytų, mikrorajonų, kuriuose galėtų apsigyventi jėgainės statytojai. Investicijų tikimasi ir į Visagino ligonines bei poliklinikas, nes „Hitachi“ gamina itin kokybišką medicinos įrangą onkologijos ligoms nustatyti. „Kai yra naujos investicijos, kai į Lietuvą ateina naujas kvapas, reikia džiaugtis“, – sakė D. Štraupaitė.
FAKTAI: Visaginas
1975 m. Visagine buvo padėtas paminklinis akmuo, kuriuo paskelbta apie energetikų miesto statybas. Dabar mieste gyvena apie 30 tūkst. gyventojų.
1983 m. Visagine atidaryta Ignalinos atominė elektrinė (IAE), 1984 m. paleistas pirmasis jos reaktorius.
2004 m. sustabdytas pirmasis IAE blokas, 2009 m. – ir antrasis.
2012 m. turėtų būti pradėti parengiamieji žemės darbai Visagino atominės jėgainės statyboms, 2014 m. jėgainės statybvietėje turėtų būti klojamas pirmasis betonas.
Pirminiuose planuose numatyta, kad naujai pastatyta VAE elektros energiją pradės gaminti 2020 metais.