Koncerno "Gazprom" dujų tarpininkės "Dujotekanos" vadovas Rimandas Stonys, specialiųjų tarnybų duomenimis, galėjęs siekti diriguoti šalies gyvenimui, naudodamasis aukščiausių pareigūnų užtarimu, artimiausiu metu įtakos gali netekti ne Lietuvos, bet Rusijos valia.
Šios savaitės vienas svarbiausių krašto įvykių - užvakar į Lietuvą atvyko Kremliaus įtakoje esančios Rusijos dujų monopolininkės "Gazprom" valdybos pirmininkas Aleksejus Mileris bei jo pavaduotojas Viktoras Golubevas. Jie dalyvavo ne tik per mūsų šalį tiesiamo magistralinio dujotiekio linijos oficialiame atidaryme. Vyriausybės rūmuose įvyko premjero Andriaus Kubiliaus ir A.Milerio susitikimas. Tai pirmas pasaulinio dujų milžino vadovybės kontaktas su naująja politine Lietuvos valdžia.
Krašto politinės valdžios pasikeitimas gerokai sumažino rusiškų dujų tiekimo tarpininkės "Dujotekanos" prezidento Rimanto Stonio įtaką. R.Stonys be perstojo minėtas 2006-2007 metais vykusio parlamentinio Valstybės saugumo departamento (VSD) veiklos tyrime.
LŽ šaltiniai teigia, kad "apsišvietusio" padėjėjo, nuolat minimo skandalinguose kontekstuose ir, pasikeitus politinei Lietuvos valdžiai, praradusio galią tyliai ir naudingai išspręsti sudėtingiausius energetikos klausimus, paslaugų gali būti atsisakyta. Jei viršų paims R.Stonio veikla itin nepatenkinta Maskvos valdžios dalis, šiam verslininkui gresia greitu laiku prarasti tiek monopolininko privilegiją, tiek įtaką rusų valdomoje Kauno termofikacinėje elektrinėje (KTE), taip pat - atsisakyti planų dominuoti kartu su rusais planuojamos statyti naujos Kauno šiluminės elektrinės valdyme.
Tylus R.Stonio pašalinimas iš "Gazprom" Lietuvoje sukamo verslo nebūtų jokia naujovė. Precedento būta dar tada, kai nuo dujų vamzdžio Lietuvoje buvo nustumtas pasikeitusiai "Gazprom" vadovybei netikęs dabartinis Darbo partijos vadovas Viktoras Uspaskichas bei su juo sieta bendrovė "Stella Vitae". Tada V.Uspaskichas taip pat "apsišvietė" per "Jangilos" skandalą ir į jo vietą Maskvos bosų sprendimu stojo R.Stonys su "Dujotekana".
Išmetė be skrupulų
Apie tai, kad "Gazprom" apsisprendė nuo 2002 metų pradžios tiekti dujas į Lietuvą per R.Stonio vadovaujamą "Dujotekaną", buvo pranešta 2001 metų rudenį.
Kelerius metus iki tol dujų verslą kontroliavusi Rusijos ir Lietuvos įmonė "Stella Vitae", kurios 40 proc. akcijų valdė V.Uspaskichas, liko be dujų tiekimo kvotų, nors ir turėjo ilgalaikę dujų tiekimo sutartį su "Gazprom".
Tuo metu oficialiai teigta, kad perversmas dujų tiekimo Lietuvai versle įvyko dėl įtakų persidalijimo Maskvoje. Naujai paskirtai "Gazprom" vadovybei, kurios priešakyje stojo tuometiniam Rusijos prezidentui Vladimirui Putinui artimas A.Mileris, buvo nepriimtina, kad iš Rusijos dujų eksporto pelnytųsi ankstesnio "Gazprom" prezidento Remo Viachirevo giminaičiai, turėję įtakos lietuviškojoje "Stella Vitae".
Tačiau ne mažiau intensyviai diskutuota versija, kad V.Uspaskichas ir tuometis jo verslo partneris Antanas Bosas per valdomą bendrovę nesugebėjo užsitikrinti pakankamai įtakos, garantuojant savo bosų interesus.
Interesai atsiskleidė
Naujuoju "Gazprom" favoritu tapusi "Dujotekana" ir jos vadovas R.Stonys reikalo ėmėsi su kur kas didesniu užmoju. Jei artimiausiu metu "Gazprom" viduje svarstyklių lėkštė galutinai pakryps R.Stoniui nepalankia linkme, Lietuvos visuomenę pagaliau gali pasiekti informacija, iki šiol slepiama 12 analitinių pažymų pavidalu. Būtent jose fiksuoti šios Kremliaus įtakoje esančios bendrovės bei aukščiausių šalies pareigūnų ir korumpuotos žiniasklaidos ryšiai.
Tačiau ir be to "Dujotekana" bei jos vadovas "apsišvietė" tiek, kad taptų nebeparankūs šeimininkams iš Rytų. Nuo 2006-ųjų rudens, kai Seimas po paslaptingos ir iki šiol neištirtos saugumo karininko Vytauto Pociūno žūties Baltarusijoje pradėjo parlamentinį VSD veiklos tyrimą, viešumoje netrūko informacijos apie šios bendrovės ir jos globėjų veiklą.
Didelė dalis informacijos buvo sukaupta paties V.Pociūno parengtoje analitinėje pažymoje, kurią Lietuvos pareigūnas prieš pat savo žūtį žadėjo paviešinti. Iš jos aiškėjo, kad pagal sumanymą per "Gazprom" tarpininkę "Dujotekaną" planuota pigias rusiškas dujas itin pelningai pardavinėti mūsų krašte, o gautais pinigais remti Maskvai lojalią vietos rusų diasporą, partijas ir atskirus politikus bei taip įgyvendinti Maskvos interesus.
"Nustatėme vieną labai aiškų dalyką: uždaroji akcinė bendrovė "Dujotekana" buvo įkurta padedant Rusijos specialiosioms tarnyboms", - Seime liudijo karjerą už tiesą paaukojęs tuometinis VSD darbuotojas.
Su R.Stoniu šioje pažymoje sieti aukšti Užsienio reikalų ministerijos pareigūnai, neseniai postų netekę VSD generalinio direktoriaus pavaduotojai Dainius Dabašinskas bei D. J., kiti asmenys.
Į viešumą iškilo ir informacija apie itin dosnią "Dujotekanos" finansinę paramą Lietuvos politinėms partijoms, po kurios Seime dienos šviesą išvysdavo šiam verslui ypač reikalingi įstatymai.
Nauji įtakos žaidėjai
Kaip teigiama, ilgai svarsčiusių Rusijos energetikos bosų kantrybės taurę perpildė jų vietininko Lietuvoje R.Stonio negebėjimas suvaldyti skandalo, šią vasarą kilusio dėl ilgai brandinto plano Kaune iki 2013-ųjų pastatyti apie milijardą litų kainuosiančią šiluminę elektrinę. Šis projektas Rusijai turėjo atnešti ne tik pelno, bet ir faktiškai įteisinti "Gazprom" kaip europinę bendrovę, pritraukiant Vakarų investuotojus.
Nors Kauno miesto taryba po užkulisinių mero konservatoriaus Andriaus Kupčinsko pokalbių su "Gazprom" ir "Dujotekanos" bosais faktiškai nutiesė kelią Rusijos koncernui pasinaudoti miesto garantuojama Europos Sąjungos parama projektui vystyti, dėl kilusio skandalo tokios garantijos stipriai sumažėjo, o tai paskatino dar didesnį rusų nepasitenkinimą.
Kaip teigiama, iš žaidimo pašalinus R.Stonį, pagaliau žlugtų ta nepaprastai įtakinga politikų, žiniasklaidos veikėjų, specialiųjų tarnybų, teismų ir visos teisėsaugos atstovų grupuotė, populiariai vadinama "valstybininkais". Rusijos energetikų tarpininko vietą užims LŽ žinomi įtakingi senojo Kauno energetikų klano atstovai, turintys labai stiprias pozicijas valdančiojoje Tėvynės sąjungoje, o pastaruoju metu vis aktyviau besiskverbiantys į prezidentės Dalios Grybauskaitės artimiausią aplinką.
Manoma, kad į juos dedamos viltys tikintis pakeisti valstybės vadovės, rugsėjo pradžioje išsakiusios itin kritišką požiūrį į "Gazprom" projektą Kaune, nuomonę.
Jurga TVASKIENĖ