Tačiau bent kol kas prieš tokį scenarijų griežtai pasisako Vokietija – esą embargas rusiškoms dujoms, naftai ir anglims rusų tankų Ukrainoje nesustabdys. Tuo metu Kinija pareiškė, kad jos draugystė su Rusija nepaisant karo yra tvirta kaip uola.
Automobilių kolona juda link Belovežo girios. Tai Rusijos diplomatinė delegacija, vykstanti į trečiąjį derybų raundą. Kiek vėluodami, atvyksta ir Ukrainos diplomatai. O kartu ir primena apie savo sąjungininkus, mat atkeliauja su amerikietišku „Blackhawk“ sraigtasparniu.
Nežinia, ar verta daug tikėtis iš šio derybų raundo. Po antrojo raundo abi pusės sutarė dėl humanitarinių koridorių, tačiau Rusijai, atrodo, jokie susitarimai negalioja. Rusų kariai ir toliau šaudė į civilius.
Rusų žiaurumą Ukrainoje patyrė ir britų žurnalistai
Šalia Kyjivo automobiliu keliaujantys britų „Sky News“ žurnalistai savo kailiu patiria, ką reiškia rusų agresija. Į jų automobilių ima šaudyti Rusijos „taikdariai“.
Šaudynės nesiliauja net automobiliui sustojus. Kaip paaiškėja vėliau, vienas žurnalistų – sužeistas. Okupantai ir toliau šaudo į civilius, bombarduoja namus ir nuo žemės paviršiaus šluoja Ukrainos miestus. Šalies prezidentas vakar įrašytoje kalboje dėl to kaltino vietoje trypčiojančius vakarus.
„Pagalvokime apie tai, kad įsibrovėliai jaučiasi nebaudžiami. Jie viešai skelbia apie planuojamus žiaurumus. Kodėl? Nes nėra jokios reakcijos. Nes tyla. Nė žodžio, tarsi Vakarų lyderiai šį vakarą išnyko“, – sakė Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis.
O šiandien paragino Vakarus kuo greičiau priimti naujus sankcijų paketus.
„Naujų sankcijų prieš karą dėl taikos. Reikia boikotuoti rusišką eksportą, taip pat atsisakyti naftos ir jos produktų iš Rusijos, tai galima vadinti embargu, o galima ir morale, kai atsisakai duoti pinigus teroristui. Reikia boikotuoti importą į Rusiją. Jeigu Rusija nesilaiko civilizuotų taisyklių, tai negali gauti prekių ir paslaugų iš civilizacijos. Tegu karas juos maitina“, – tikino V. Zelenskis.
Vokietijai rusiškų naftos ir dujų boikotas atrodo beprasmiškas
Apie naujas sankcijas šiandien prabilo ir Europos Komisijos pirmininkė – esą laikas užlopyti sankcijų Rusijai spragas. Europa nori užtikrinti, kad Rusija negalėtų sankcijų kaip nors apeiti. Be to, esą reikia kalbėti apie priklausomybės nuo Rusijos išteklių mažinimą.
„Mes turime nutraukti priklausomybę nuo Rusijos dujų, naftos ir anglies. Komisija rytoj pateiks savo pasiūlymus“, – teigė EK pirmininkė Ursula von der Leyen.
Esą Europai laikas ieškoti ne tik naujų, patikimų partnerių, bet ir draugiškesnių gamtai energijos šaltinių. Ji neatmeta ir visiško energijos išteklių importo iš Rusijos stabdymo. O Vokietijos užsienio reikalų ministrė nacionaliniam transliuotojui pareiškė, kad rusiškos naftos ir dujų boikotas – beprasmiška ir trumpalaikė priemonė.
„Nebūtų jokios prasmės, jei po trijų savaičių sužinotume, kad Vokietijoje elektros liko vos kelioms dienoms ir todėl turime atsisakyti šių sankcijų“, – aiškino Vokietijos užsienio reikalų ministrė Annalena Baerbock.
Panašu, kad ministrė tiesiog saugo vokiečių namus, mat Vokietija priklausoma nuo rusiško iškastinio kuro. Šalis iš Rusijos importuoja daugiau nei pusę suvartojamų dujų ir per 40 procentų naftos bei anglių.
„Jeigu rytoj šviesos užgestų Vokietijoje ar Europoje, tankai Ukrainoje nesustotų“, – tikino A. Baerbock.
Ištikimiausia Rusijos draugė – Kinija
Vis tik kitos šalys nesnaudžia. Pietų Korėja pranešė, kad dėl Kremliaus pradėto karo stabdo visas operacijas su Rusijos centriniu banku. Anksčiau Pietų Korėja sugriežtino eksporto į Rusiją kontrolę ir uždraudė tiekti strategiškai svarbias prekes. Pietų Korėja planuoja nubausti ir Kremliaus sąjungininkę Baltarusiją, tačiau kol kas neatskleidžia, kokių priemonių ji imsis.
O štai britų vidaus reikalų sekretorė savo „Twitter“ paskyroje paskelbė, kad Jungtinė Karalystė, Jungtinės Valstijos, Kanada, Australija ir Naujoji Zelandija prašo nedelsiant stabdyti Rusijos prieigą prie „Interpolo“ sistemų.
Vis tik Rusija bent kol kas dar turi ištikimų draugų – Kiniją. Šiandien šalies užsienio reikalų ministras patikino, kad Rusijos ir Kinijos draugystė – tvirta kaip uola. Kinijos įmonės pakeis iš Rusijos pasitraukusias „Visa" ir „Mastercard". Kinijos užsienio reikalų ministras pranešė, kad šalies Raudonasis Kryžius teiks humanitarinę pagalbą. O jei reikia, tarpininkaus ir derybose.
„Kinija norėtų ir toliau atlikti konstruktyvų vaidmenį ir skatinti derybas. Esame pasirengę dirbti su tarptautine bendruomene, kad prireikus tarpininkautume“, – aiškino Kinijos užsienio reikalų ministras Wang Yi.
O dar yra Tarptautinio teisingumo teismas Hagoje, į kurį Ukrainos atstovai kreipėsi į Hagos teismą norėdami užkirsti kelią ukrainiečių genocidui.
„Rusija sako, kad Ukraina vykdo genocidą. Ukraina šį teiginį griežčiausiai neigia ir mes įrodysime tiesą. Rusija tvirtina, kad bandydama sustabdyti nevykstantį genocidą turi teisę įsiveržti į nepriklausomą valstybę. Mano žinutė Rusijai yra tokia: išspręskime savo ginčą kaip civilizuotos tautos, nuleiskime ginklus ir pateikime įrodymus“, – teigė Ukrainos atstovas Antonas Korynevych.
Šiandien surengtame posėdyje Rusijos atstovai turėjo išsakyti savo poziciją, tačiau jame nepasirodė.
Stačiatikių popas grasina kitoms valstybėms
O kol Ukraina laukia sprendimo dėl lenkų naikintuvų, į ją plūsta šalį ginti norintys savanoriai. Ukrainos užsienio reikalų ministerija skelbia, kad kovoti su rusų taikdariais atvyko jau per 20 tūkstančių savanorių iš 52-ių pasaulio šalių. Kaip kad šie jaunuoliai iš Jungtinės Karalystės: „Vykdomi karo nusikaltimai: bombarduojami civiliniai pastatai, žudomi civiliai, prievartaujamos moterys. Tai neturėtų vykti. Tai reikia sustabdyti.“.
Vis tik panašu, kad dėl tokio sprendimo Jungtinės Karalystės ginkluotųjų pajėgų vadas vaikinų nepaglostys.
„Mes labai aiškiai pasakėme, kad jei pradėsime vykti į Ukrainą, tai bus neteisėta ir nenaudinga Jungtinės Karalystės kariuomenei ir jos gyventojams. Remkite Ukrainą, kaip tik galite, tačiau nebūtina skubėti į karo lauką“, – tikino JK ginkluotųjų pajėgų vadas Tony Radakinas.
O kol vakarai Putiną plaka, stačiatikių bažnyčia glosto. Šis Stačiatikių popas ne tik pateisina Putino karą, bet ir grasina kitoms valstybėms: „Tikėkimės, kad artimiausiu metu prie mūsų prisijungs Moldova, Kazachstanas, Ukraina nelaiminga, pakeliui ir Gruzija, atsisakiusi dalyvauti sankcijose. Na, o kas bus su Baltijos valstybėmis, patys galite spėti. Šiandien jos, kaip perkrovimo bazė, tiekia ginklus slavų naikinimui“.
Tuštėja ir Rusijos parduotuvės – štai kaip atrodo Maskvos prekybos centras po to, kai iš šalies pasitraukė daug žymių prekių ženklų. Nuo šiol rusai negalės žiūrėti ir vakarietiškų filmų, serialų ir trumpų filmukų. Apie tai, kad palieka Rusiją, pranešė „Netflix“.
O „Anonymous“ paskelbė, kad prisijungė prie kelių Rusijos kanalų ir transliavo karo Ukrainoje vaizdus. Rusija ir savo pačios noru tampa labiau izoliuota nuo pasaulio – „Nexta“ skelbia, kad šalis atsijungti nuo pasaulinio interneto tinklo.
Visą reportažą žiūrėkite vaizdo siužete, esančiame straipsnio pradžioje.