Taip jis kalbėjo pirmadienį viešėdamas Vilniuje, kur susitiko su Lietuvos diplomatijos vadovu Gabrieliumi Landsbergiu.
„Akcentavau svarbų pasiūlymą dėl sankcijų režimo, skirto Moldovos situacijai, kuriuo bus kovojama su bandymais destabilizuoti respubliką ir paveikti Moldovos padėtį bei teisinę valstybę“, – sakė B. Aurescu.
Anot ministro, šį pasiūlymą jis taip pat pristatė ES Užsienio reikalų tarybai vasarį.
B. Aurescu sakė esąs pasiryžęs visais įmanomais būdais remti Moldovos atsparumą.
„Tai ne tik Rumunijos pastangos, bet ir Europos Sąjungos bei NATO pastangos. ES ruošiasi civilinei CSDP (Bendrai saugumo ir gynybos politikos – BNS) misijai, skirtai Moldovos Respublikos saugumo sektoriui“, – kalbėjo jis.
Anot jo, Moldova jau dabar glaudžiai bendradarbiauja su NATO gynybos pajėgumų stiprinimo programoje. Pagal ją teikiama parama „veiksmingesniam Moldovos saugumo ir gynybos sektoriui“.
„Visos šios priemonės padės kontroliuoti padėtį“, – sakė jis.
Pasak G. Landsbergio, Rusija yra pavojingas kaimynas, galintis būti aktyvus Moldovoje ne tik karinėmis, bet ir politinėmis priemonėmis.
„Neatmesčiau, kad ir kitos valstybės gali tapti Rusijos bent jau politiniais taikiniais, tokios kaip Sakartvelas arba Pietų Kaukazo valstybės. Ir čia nereikia pamiršti, kad ir mes labai arti esam prie tų pavojingų kaimynių ir dėl to irgi esame jų taikinyje nepaisant to kad pagrindinis taikinys yra Ukraina“, – kalbėjo G. Landsbergis.
B. Aurescu taip pat pažymėjo besitikintis, kad Rumunija dar šįmet prisijungs prie Šengeno erdvės.
Praėjusių metų gruodį Bulgarijos ir Rumunijos prašymai prisijungti prie Šengeno erdvės buvo blokuoti. Tuo metu Europos Sąjunga (ES) skelbė pritarusi Kroatijos prisijungimui prie šios erdvės.
„Mes bendradarbiaujame su Austrija, po gruodžio mėnesio kelis kartus diskutavau su savo kolega užsienio reikalų ministru Schallenbergu, Vidaus reikalų ministerijos taip pat palaiko tiesioginį ryšį, ekspertai rengia dvišalį darbo planą“, – sakė Rumunijos užsienio reikalų ministras.
Padidėjus įtampai tarp Maskvos ir Kišiniovo, iš šalies pabėgusio prorusiško oligarcho Ilhano Shoro partija pastarosiomis savaitėmis vėl sutelkė žmones protestuoti prieš proeuropietišką vyriausybę.
Moldovos policija praėjusį sekmadienį pranešė, kad prieš antivyriausybinį protestą suėmė Maskvos organizuoto tinklo, siekiančio destabilizuoti padėtį šalyje, narius. Veiksmų valdžios institucijos ėmėsi „gavusios informacijos apie Rusijos specialiųjų tarnybų organizuojamus destabilizuojančius veiksmus mūsų teritorijoje per demonstracijas“.
Jis surengė keletą mitingų, kurių dalyviams, kaip įtariama, mokėjo pinigus.
Praėjusį sekmadienį sostinėje Kišiniove vyko naujas protestas.
Baltieji rūmai apkaltino Rusiją, kad ji siekia destabilizuoti su Ukraina besiribojančią 2,6 mln. gyventojų turinčią rumunakalbių šalį, ir nori prie šalies vairo pasodinti prorusišką vyriausybę.
Moldovą, anksčiau priklausiusią Rusijos įtakos sferai, dabar valdo valdžios institucijos, kurios tvirtai siekia europinės integracijos.