Lietuvoje, Latvijoje ir Estijoje kasmet rugpjūčio 23-iąją bus pagerbiamos stalinizmo ir nacizmo aukos. Sekmadienį Vilniuje minėdami Baltijos kelio 20-metį visų trijų Baltijos šalių ministrai pirmininkai - Andrius Kubilius Valdis Dombrovolskis ir Andrusas Ansipas (Andrus Ansip) pasirašė deklaraciją, kurioje pritarė šios dienos paskelbimui Stalinizmo ir nacizmo aukų atminimo diena.
„Baltijos kelias buvo unikali ir taikinga demonstracija, kai 1989 m. rugpjūčio 23 d. laisvės siekiantys trijų valstybių žmonės susijungė į 600 km ilgio grandinę, ir tai galiausiai lėmė Baltijos valstybių nepriklausomybę ir sukėlė svarbius pokyčius šiuolaikinėje Europos ir pasaulio istorijoje. Neseniai priimtas sprendimas Baltijos kelią įtraukti į UNESCO programą „Pasaulio atmintis“ rodo nepaprastą šio istorinio įvykio svarbą“, - rašoma deklaracijoje.
Pasak Baltijos šalių premjerų pasirašytos deklaracijos, prisimindami neseniai Europos Parlamente priimtas rezoliucijas bei Europos saugumo ir bendradarbiavimo organizacijos Parlamentinę Asamblėją ministrai pirmininkai pritaria iniciatyvai rugpjūčio 23 dieną paskelbti Europos stalinizmo ir nacizmo aukų atminimo diena. Estija, Latvija ir Lietuva tęs bendrą darbą, siekdamos išsaugoti istorinę atmintį bei užtikrinti, kad sąžiningai ir atvirai būtų vertinamas bendras Europos XX a. totalitarinių režimų palikimas.
„Baltijos kelias ir vėliau sekęs trijų valstybių nepriklausomybės atkūrimas atvėrė naują erą jų bendradarbiavimo istorijoje, kuri buvo ypač sėkminga valstybėms integruojantis į euroatlantines organizacijas. Baltijos valstybių ministrai pirmininkai yra tvirtai pasiryžę stiprinti valstybių tarpusavio ryšius ir remtis bendromis Estijos, Latvijos ir Lietuvos vertybėmis bei strateginiais interesais formuojant Europos Sąjungos ir NATO politikos kryptis“, - rašoma deklaracijos tekste.
Rusija teigia, kad Baltijos šalių noras tą pačią dieną pagerbti ir nacizmo, ir stalinizmo režimų aukas yra istorijos klastojimas, tačiau Baltijos šalių premjerai teigia, kad stalinizmo nusikaltimų niekas paneigti negali.
„Tada buvo pasirašytas dokumentas, kuriame du totalitariniai režimai pasidalino Europą“, - sakė V. Dombrovskis.
A. Kubiliaus teigė, kad Europa supranta istoriją, o „kada nors ir Rusija turės tokį požiūrį“.
Estijos premjeras A. Ansipas buvo nuosaikesnis ir sakė, kad istorijos pamiršti nereikia, tačiau gyventi vien prisiminimais neverta. „Mes norime gyventi toliau“, - kalbėjo A. Ansipas.
Jis taip pat pridūrė, kad tai, ką Baltijos šalys pasiekė per 20 pastarųjų metų, prilygsta stebuklui, o jis Baltijos šalimis didžiavosi per Baltijos kelią, didžiuojasi ir dabar.
„Dabar krizė. Laikai yra sunkūs, tačiau jie sunkūs ne tik Baltijos šalims. Jie sunkūs visame pasaulyje. Tai, ką mes padarėme, yra stebuklas“, - sakė A. Ansipas.