8 val. 30 min. balsavimo punkte dar nebuvo daug žmonių – viduje buvo pakankamai vietos palaukti, darbuotojai ramiai aptarnavo rinkėjus. 9 val. 05 min. rinkėjų ėmė sparčiai daugėti. Eilė nusidriekė net lauke.
Keli žmonės po balsavimo sutiko pasidalinti savo įspūdžiais.
Naujienų portalo tv3.lt kalbintas vilnietis Linas teigė, kad jau buvo apsisprendęs, už ką balsuos, todėl paskutinę minutę galvoti nereikėjo. Jis pridūrė, kad balsavimas vyko sklandžiai, eilių nebuvo.
Paklaustas apie referendumo klausimo formuluotę, kuri ne vienam pasirodė neaiški, vilnietis teigė, kad didelių sunkumų ji nesukėlė.
„Gal pati formuluotė, tas įstatymo surašymas gal ir skamba šiek tiek sudėtingai, bet skaitant nuo viršaus klausimas, ar pritariate tam, ar ne, tai viskas su tuo yra tikrai aišku“, – sakė jis.
Kai kuriems referendumo klausimo formuluotė nebuvo aiškiai suprantama
Vilnietis Edmundas tvirtino, kad taip pat iš anksto buvo apsisprendęs, už ką balsuos.
„Viskas praėjo labai sklandžiai, greitai, tai labai gerai“, – apie balsavimą pirmąją prezidento rinkimų dieną sakė Edmundas.
Vis dėlto ir jam referendumo formuluotė pasirodė sudėtingai suprantama.
„Buvau labai aiškiai apsisprendęs, kad balsuosiu už dvigubos pilietybės išsaugojimą, bet pati formuluotė... Tai teko skaityti keletą kartų ir įsitikinti, ar tikrai balsuoju už tai“, – sakė Edmundas.
Vyras pridūrė, kad referendumo klausimo formuluotė tikrai daug kam gali būti neaiški, nors panaši problema kilo jau per praėjusį referendumą.
„Aš sakyčiau, kad ne visai pasimokė iš praeito referendumo. kuriame taip pat ta formuluotė buvo painiai suregzta. Ir, atrodo, praėjo kiek metų, bet vis dėlto lipame ant to paties grėblio“, – savo nuomone dalijosi Edmundas.
Edmundo manymu, sudėtinga klausimo formuluotė gali paveikti referendumo rezultatus.
Vilnietė Edita džiaugėsi, kad balsavimas įvyko labai greitai ir sklandžiai. Paklausta apie referendumo klausimo sudėtingumą, ji teigė, kad formuluotė aiški.
„Aiški, bet ta tokia formuluotė man nepatinka. Aišku, ko jie nori, bet klausimas, kodėl“, – sakė ji.
Edita pridūrė, kad daugelis jos artimųjų – linkę eiti balsuoti.
„Mes turime tokią taisyklę – jeigu nebalsuoji, tai neturi teisės skųstis valdžia“, – sakė Edita.
Siūlytų referendumo formuluotę keisti konkrečiu klausimu
Po 9 val. balsuoti atėjusi Agnė taip pat žinojo, ką pažymėti biuleteniuose. Moteris džiaugėsi, kad pats balsavimo procesas buvo sklandus.
„Labai puiku, eilių nėra. Džiaugiuosi, kad nelaukiau sekmadienio“., – kalbėjo Agnė.
Vilnietė patikino, kad jos artimieji, draugai taip pat žada eiti balsuoti.
„Nežinau nė vieno, kuris nežada iš mano aplinkos“, – sakė ji ir pridūrė, kad jos pažįstami visada aktyviai balsuoja rinkimuose.
Nors Agnė jau buvo apsisprendusi, ką pažymėti referendumo biuletenyje, formuluotę dėl dvigubos pilietybės ji taip pat vertina neigiamai.
„Man asmeniškai labai nepatinka formuluotė. – Neaiški? – Man aiški, bet šiaip neturėtų tokia būti. Turėtų būti konkretus klausimas, o ne straipsniai, pastraipos ištraukos iš Konstitucijos. Reiškia, turi būti atėjęs pasiruošęs ir jeigu nesi pasiruošęs, tada turi ilgai mąstyti. Tai yra turi būti intelektualus žmogus, kad suprastum, ką nori paklausti“, – teigė Agnė.
Vis dėlto ji nemano, kad paini formuluotė turės įtakos referendumo rezultatams.
„Manau, kad tie, kas eina balsuoti, dauguma žino, ko eina ir ką nori pažymėti“, – kalbėjo vilnietė.
Į balsavimą atvykusi Aušrinė Armonaitė: „Balsavau už ateitį“
Į balsavimp punktą Lukiškių aikštėje atvyko ir Laisvės partijos pirmininkė, ekonomikos ir inovacijų ministrė Aušrinė Armonaitė. Išankstiniuose prezidento rinkimuose ir referendume dėl dvigubos pilietybės įteisinimo ji sako balsavusi už ateitį ir didesnę Lietuvą.
„Šitie rinkimai yra svarbesni negu daug kam gali atrodyti. Jie sprendžia Lietuvos ateitį. Balsavau už ateitį, už mūsų Laisvės partijos iškeltą kandidatą Dainių Žalimą ir balsavau už didesnę Lietuvą“, – antradienį žurnalistams Vilniuje sakė A. Armonaitė.
Ji taip pat paragino Lietuvos gyventojus balsuoti referendume dėl dvigubos pilietybės.
„Buvo, švelniai tariant, įdomu matyti kai kuriuos atvirai prokremliškus kandidatus, jų idėjas. Dėl to manau yra labai svarbu ateiti balsuoti už vakarietišką, progresyvią Lietuvą, už Lietuvos ateitį“, – kalbėjo Laisvės partijos pirmininkė.
Paklausta, ką partija palaikytų, jei D. Žalimas nepatektų į antrąjį prezidento rinkimų turą, A. Armonaitė kalbėjo norinti palaukti pirmojo turo pabaigos. Ji pridūrė besitikinti kuo didesnio palaikymo partijos kandidatui ir referendumui dėl dvigubos pilietybės įteisinimo.
„Tūkstantis žmonių, tūkstantis pilietybių yra atimama kiekvienais metais. Ar mums nereikia mūsų piliečių? Aš manau, kad reikia“, – sakė A. Armonaitė.
Balandžio viduryje pasirodė informacija apie tai, kad Laisvės partija sudarė sutartį su D. Žalimo žmona Ingrida Danėliene dėl konsultacijų rinkimų kampanijos metu. Pats kandidatas tai vadino klaida, sakė, kad išmokėti pinigai grąžinti.
„Gal ir buvo klaida padaryta. Galiausiai tas klausimas buvo greitai išspręstas. Kita vertus, viskas buvo deklaruota viešai ir dokumentai atiduoti į VRK, niekas nebuvo nuslėpta“, – teigė A. Armonaitė.
Lietuvoje prasideda išankstinis balsavimas
Antradienį Lietuvoje prasideda balsavimas iš anksto renkant prezidentą, išsakant poziciją dėl dvigubos pilietybės įteisinimo.
Dėl prezidento posto varžosi aštuoni politikai.
Antros kadencijos siekia dabartinis prezidentas nepartinis Gitanas Nausėda. Valdančioji Tėvynės sąjunga-Lietuvos krikščionys demokratai į prezidentus kelia premjerės Ingridos Šimonytės kandidatūrą, valdančiajai koalicijai priklausanti Laisvės partija – Vytauto Didžiojo universiteto Teisės fakulteto dekaną Dainių Žalimą, opozicinė Darbo partija – savo lyderį, parlamentarą Andrių Mazuronį, kita opozicinė politinė jėga, Demokratų sąjunga „Vardan Lietuvos“, kelia buvusį krašto apsaugos viceministrą Giedrimą Jeglinską.
Save išsikėlė advokatas Ignas Vėgėlė, medikas Eduardas Vaitkus ir partijos „Nemuno aušra“ lyderis Remigijus Žemaitaitis. Pastarąjį dėl antisemitinių pareiškimų Konstitucinis Teismas pripažino sulaužius priesaiką ir pažeidus Konstituciją, dėl to politikas atsisakė Seimo nario mandato.
Su prezidento rinkimais Lietuvoje vyks ir privalomasis referendumas dėl dvigubos pilietybės įteisinimo.
Bus siūloma pakeisti Konstituciją iš jos išbraukiant sakinį, kuris dabar užkerta kelią Lietuvos piliečiams įgyti antrą pilietybę – kad „išskyrus įstatymo numatytus atskirus atvejus, niekas negali būti kartu Lietuvos Respublikos ir kitos valstybės pilietis“.
Pareikšti nuomonę reikės dėl pataisytos Konstitucijos formuluotės: „Lietuvos Respublikos pilietybė įgyjama gimstant ir kitais įstatymo nustatytais pagrindais. Pilietybės įgijimo ir netekimo tvarką nustato įstatymas.“
Kur galima balsuoti iš anksto?
Vyriausiosios rinkimų komisijos (VRK) duomenimis, iš anksto balsuoti galima visose 60 savivaldybių nuo antradienio iki ketvirtadienio 7–20 valandomis.
Daugumoje savivaldybių išankstinio balsavimo vietos įrengtos savivaldybių pastatuose.
Sostinėje balsuoti galima miesto savivaldybės pastate (Konstitucijos pr. 3), Vilniaus universiteto Verslo mokykloje (Saulėtekio al. 22), A. Sacharovo aikštėje prie Spaudos rūmų, Lukiškių aikštėje, Vilniaus rajono savivaldybės pastate (Rinktinės g. 50).
Vilniaus rajono savivaldybė balsavimo punktą įrengė ir Nemenčinės kultūros centre (Švenčionių g. 12, Nemenčinėje).
Dėl suplanuotų pratybų Kauno miesto savivaldybės pastate Laisvės alėjoje balsavimas iš anksto nebus organizuojamas. Čia rinkėjai savo valią galės pareikšti Vytauto Didžiojo universiteto pastate (S. Daukanto g. 28) ir Kauno rajono savivaldybės pastate (Savanorių pr. 371).
Klaipėdoje balsavimas iki rinkimų dienos vyks Klaipėdos miesto savivaldybės pastate (Liepų g. 11).
Devyniose savivaldybėse balsavimas iš anksto vyks ne savivaldybių pastatuose: Ignalinos – Turizmo informacijos centre (Ateities g. 23, Ignalina), Kazlų Rūdos – Jurgio Dovydaičio viešojoje bibliotekoje (Vytauto g. 21, Kazlų Rūda), Lazdijų – Jaunimo centro patalpose (Seinų g. 1, Lazdijai), Neringos – bendruomenės namuose (Taikos g. 17, Nida), Pagėgių – Kultūros centre (Jaunimo g. 3, Pagėgiai), Radviliškio – buvusioje mokykloje (Dariaus ir Girėno g. 27, Radviliškis), Šiaulių rajono – Švietimo ir sporto skyriaus pastate (Karolio Reisono g. 4, Šiauliai), Švenčionių – miesto kultūros centre (Vilniaus g. 1, Švenčionys), Utenos – Visuomenės sveikatos biuro patalpose (Utenio a.7, Utena).
Gegužės 8–10 dienomis bus organizuojamas balsavimas ligoninėse, socialinės globos ir rūpybos įstaigose, kariuomenės vienetuose ir bausmių atlikimo vietose.
Gegužės 10–11 dienomis rinkimų komisijų nariai organizuos balsavimą rinkėjų namuose. Balsuoti namuose gali rinkėjai su negalia, juos namuose slaugantys asmenys, dėl ligos nedarbingi žmonės ir rinkėjai, sulaukę 70 ir daugiau metų.
Prezidento rinkimai ir referendumas dėl dvigubos pilietybės įteisinimo vyks sekmadienį, gegužės 12 dieną. Tuomet balsuoti bus galima 1895 vietose visoje Lietuvoje.