„Kad rytoj ji taptų demokratine, su laisvė sampratomis, yra neįmanoma. Ir nereikia nuolat priekaištauti, kad pas juos nėra to ir to. Taip nėra, ir kurį laiką dar ir nebus. Reikia nesusitaikyti, bet reikia suprasti. (...) Jeigu dabar nebūtų vertikalios valdžios, ateitų į gubernatorius ir oligarchai, ir banditai, įvyktų chaosas arba dar viena revoliucija – to nereikia nei Europai, nei Lietuvai. Reikia kęsti, padėti, kantriai kviesti pas save“, - laidoje „Dienos klausimas“ trečiadienį kalbėjo R. Tuminas.
Režisierius nurodė, kad, kai per gastroles Niujorke šį birželį sakė, kad Rusijai būtinas žiaurus ir griežtas režimas, antraip viskas sugrįžtų į chaosą, jis nekalbėjo konkrečiai apie V. Putiną.
„Turėjau galvoje, kad šitos valstybės istorijoje, kad ir ateitų demokratas, vis vien jis būtų priverstas tapti tokiu pačiu, supanašėti, nes visos aplinkybės ir istorijos jį priverstų. Arba jį nuimtų ir vėl būtų ieškoma ta kieta ranka“, - teigė R. Tuminas.
Visgi jis sako tikintis, kad ateis tas metas, kai Rusija taps demokratiška ir taiki šalis.
„Tuo (taikinga Rusija – red.) tikėjo ir Puškinas, ir Tolstojus, ir Dostojevskis. Praėjo 200 metų, tai dar 200 liko laukti“, - sakė R. Tuminas.
Kremlius ir Rusija – du skirtingi dalykai
Jis taip pat nurodė, kad kalbos, jog jis yra proputiniškas, jam sukelia juoką – jis teigia kaip tik savo darbu skleidžiantis demokratijos ir liberalizmo idėjas Rusijoje.
„Visos demokratinių idėjų vertybės, gyvenimo reiškinių, likimo atskleidimas – tuo prieštarauju ir pramušinėju užsklandą, atidarinėju Europos ir savo orą“, - teigia režisierius.
R. Tuminas taip pat pabrėžia, kad Kremlius ir Rusija yra du skirtingi dalykai.
„Jie (rusai – red.) nelaimingi, jie ilgisi Europos ir gailisi, kad taip įvyko. Žinau daugybę žmonių, kurie išsako savo nuomonę, protestuoja, nesutinka su dabartine Kremliaus politika, Krymo aneksija ir tuo, kas vyksta Donbase. (...) Man gaila žmonių miesteliuose, kaimeliuose. Tai didžioji pasaulinė kultūra, aš iš jos gilumos žiūriu į žmones, bet ne į Kremlių“, - kalbėjo Rusijoje dirbantis režisierius.
Nors oficialiai skelbiama, kad 85 proc. rusų remia V. Putino režimą, R. Tuminas sako, kad iš tikro jį palaikančiųjų tėra 50 proc. – tokią nuomonę jis susidarė iš gastrolių po Rusiją ir bendravimo tiek su vietos valdžia, tiek su intelektualais, tiek su žiūrovais.
Užsimena apie pasitraukimą iš teatro
R. Tuminas taip pat sako, kad tarp Vakarų ir Rusijos yra nemažai nesusikalbėjimo, o ir Lietuva ne visada susidaro objektyvią nuomonę. Pavyzdžiui, režisierius netiki, kad Kremlius kaltas dėl opozicijos veikėjo Boriso Nemcovo nužudymo:
„Mūsų kategoriška nuomonė, kad Kremlius nužudė (B. Nemcovą – red.), mums ir trukdo. Mes tampame neobjektyvūs. Aš neteisinu nieko, bet čia dar daug neaiškumų“, - teigė R. Tuminas.
Jis taip pat nurodo, kad vakariečius stebina, jog jis valstybiniame Jevgenijaus Vachtangovo teatre spektaklius stato laisvai, temas renkasi savo nuožiūra. Visgi režisierius užsimena, kad gali greitu metu palikti teatrą – ne tik dėl nuolatinio stebėjimo, bet ir dėl Lietuvos ilgesio.
„Suprantu, kad esu akylai stebimas ir mielu noru stočiau į atvirą kovą. Tai nebūtų atleidimas, tai būtų išėjimas protesto vardan, jeigu taip toliau vystysis, jeigu aš nesugebėsiu išlaikyti liberalizmo, apie tai reikia irgi galvoti. Nors ir be šito, vis tiek apie tai galvoju, pasiilgstu Lietuvos, galvoju, kad laikas ir grįžti, sukti arklus atgal“, - sako R. Tuminas.
R. Tuminas Lietuvos viešojoje erdvėje sulaukė aštrios kritikos po to, kai gastrolėse Niujorke šį birželį sakė, kad Rusijai būtinas žiaurus ir griežtas režimas, antraip viskas sugrįžtų į chaosą.
Visą laidos „Dienos klausimas“ įrašą klausykite ČIA.