Pareigūnų bandymas guminėmis kulkomis išvaikyti minią prie Seimo valstybei gali kainuoti 300 tūkstančių litų. Tokį ieškinį teisme pateikė akies netekęs ir dėl to darbą praradęs vilnietis. Jevgenijušas Tomaševskis - vienintelis praėjusių metų sausio 16-osios įvykių prie Seimo dalyvis, kuris dėl patirtų sužalojimų kreipėsi į teismą, rašo "Lietuvos rytas".
Tolimųjų reisų vairuotoju dirbęs 33 metų vilnietis, kuris dalyvavo akcijoje prieš valdančiųjų politiką, skurdinančią žmones, neteko akies.
Be to, pareigūnų paleistos kulkos sužalojo šiam taikiai besielgusiam vyriškiui koją ir krūtinę.
Vaizdo medžiagoje, kuri buvo pateikta Vilniaus apygardos administraciniam teismui, užfiksuota, kad J. Tomaševskis buvo šalia tų asmenų, kurie į Seimo rūmus ir pareigūnus svaidė akmenis ir kitokius daiktus. Greta stovintis vyras buvo išsitraukęs pistoletą ir iš jo iššovė.
Tačiau vaizdo įraše nėra užfiksuota, kad pats J. Tomaševskis būtų pažeidęs tvarką, todėl jam įtarimai nebuvo pareikšti.
Kauno klinikose J. Tomaševskiui buvo atliktos dvi akių operacijos. Jis 20 dienų gydėsi ligoninėje, pusantro mėnesio truko reabilitacija. Viena akimi nebematantis vilnietis šiuo metu niekur nedirba. Kad išvengtų infekcijos, į sužalotą akį jis nuolat turi lašinti vaistus. J. Tomaševskis nevedęs, išlaikyti šeimos jam kol kas nereikia, tačiau vyras nebeturi jokio pajamų šaltinio.
Be 300 tūkstančių litų siekiančios moralinės žalos, vilnietis iš valstybės nori prisiteisti 1192 litus už gydymą ir vaistus.
J. Tomaševskio pareiškimą Vilniaus apygardos administracinis teismas nagrinėja jau apie pusę metų.
Pirmadienį teisme nepasirodė policijos Kriminalistinių tyrimų centro ekspertas, kuris turėjo pateikti išvadas, kokios kulkos sužalojo vilnietį ir iš kokio atstumo buvo šauta. Įtariama, kad į J. Tomaševskį pataikė šoviniai, kuriuose yra guminiai šratai.
Tokias specialiąsias priemones tądien naudojo Viešojo saugumo tarnybos pareigūnai. Iš nukentėjusiojo žaizdų išimti šratai buvo tokios pat spalvos kaip ir naudoti pareigūnų.
Vilniaus vyriausiojo policijos komisariato teisės poskyrio viršininkas Leandras Pocius įsitikinęs, kad J. Tomaševskio reikalavimas valstybei atlyginti žalą - nepagrįstas.
Anot pareigūno, yra įsiteisėjusi teismo nutartis, kurioje konstatuota, kad policijos veiksmai, panaudoti prieš riaušėse dalyvavusius asmenis, buvo teisėti.
Tuo tarpu bylinėtis su valstybe pasiryžusio vilniečio advokatas Girdutis Vainius turi vilčių laimėti šią bylą. "Galbūt valstybė neturės tiek pinigų. Tačiau mes norime įrodyti, jog demokratinėje valstybėje negalima naudoti ginklų prieš žmonių minią. Mes siekiame, kad tai daugiau nepasikartotų", - kalbėjo J. Tomaševskio gynėjas.
Rugsėjį Vilniaus 2-asis apylinkės teismas po kelių mėnesių pertraukos vėl pradės nagrinėti baudžiamąją bylą, kurioje 29 vyrai kaltinami riaušių organizavimu ir dalyvavimu jose. Vien Seimo kanceliarija protesto akcijos dalyviams yra pateikusi didesnį nei 200 tūkstančių litų ieškinį.
Praėjusių metų sausio 16-ąją buvo išdaužti 42 Seimo langai, apgadinti šalia stovintys automobiliai, nukentėjo ir policijos transportas.
Vilniaus apygardos prokuratūra nebaigė dar vieno ikiteisminio tyrimo, po kurio ketinama pareikšti įtarimus dar kelioms dešimtis asmenų, kurių tapatybė buvo nustatyta vėliau.