• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Riaušių prie Seimo atomazga: į pareigūnus paleistas sprogmuo, jie patraukė žmones

Policija pradėjo ikiteisminį tyrimą dėl riaušių organizavimo

Prezidentas Gitanas Nausėda antradienį vakare paragino prie Seimo esančius mitinguotojus sudaryti sąlygas civilizuotai parlamentarams išeiti iš Seimo. Mitinguotojams nesiskirstant, į protesto vietą atvyko ir riaušių policijos ekipažai, prireikė medikų pagalbos.

Prezidentas Gitanas Nausėda antradienį vakare paragino prie Seimo esančius mitinguotojus sudaryti sąlygas civilizuotai parlamentarams išeiti iš Seimo. Mitinguotojams nesiskirstant, į protesto vietą atvyko ir riaušių policijos ekipažai, prireikė medikų pagalbos.

REKLAMA

Policijos pajėgoms prašant palikti teritoriją šalia Seimo, kilo neramumai – dalis mitinguotojų pasipriešino, buvo panaudotos ašarinės dujos, kitos specialiosios priemonės.

Trečiadienio naktį Vilniuje policijos pareigūnams stumiant protestuotojus nuo Seimo panaudotas sprogmuo. Sprogimo garsas buvo girdėti už kelių kilometrų. Vietoje dirbantys pareigūnai BNS patvirtino, kad sprogmenį panaudojo ne jie.

Riaušių policija apie 2 val. nakties baigė išsklaidyti nuo Seimo nesitraukusius protesto akcijos dalyvius. Jie išvaikyti pareigūnams su skydais pamažu judant į priekį ir naudojant ašarines dujas.

REKLAMA
REKLAMA

Dėl riaušių organizavimo prie Seimo antradienį pradėtas ikiteisminis tyrimas. Pirminiais duomenimis, penki–šeši asmenys dėl to buvo sulaikyti.

REKLAMA

Keli tūkstančiai žmonių antradienį buvo susirinkę prie Seimo Vilniuje išreikšti nepritarimą Vyriausybės planuojamiems ribojimams, skirtiems imuniteto nuo koronaviruso neturintiems ir nesitestuojantiems žmonėms.

Pasibaigus Seimo posėdžiui dalis protestuotojų užtvėrė išėjimus iš parlamento rūmų bei išvažiavimą iš vidinio Seimo kiemo. Pareigūnams ėmus juos atitraukti nuo pastato, kilo riaušės – į pareigūnus mėtyti buteliai, signalinės raketos, prieš protestuotojus panaudotos ašarinės dujos.

REKLAMA
REKLAMA

Riaušių eiga

Po 1 val. nakties prie Seimo rūmų buvo likę tik pavieniai riaušininkai, pareigūnai žmones patraukė nuo Seimo naudodami ašarines dujas. Naktį jie patruliuoja grupelėmis aplink Seimo rūmus.

Kiek po 23.40 val. riaušininkai giedojo Lietuvos himną, nors keletas minučių anksčiau buvo girdėti keiksmai, pareigūnai buvo vadinami p***rais.

Apie 23.30 val. buvo išdaužtas policijos automobilio langas, riaušininkai toliau mėto butelius ir akmenis. Pareigūnai yra kelis kartus panaudoję ašarines dujas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Apie 23.10 val. iš Seimo vidinės stovėjimo aikštelės išvyko nemažas autobusas, tačiau Seimo narys Jurgis Razma patikino, kad juo neišvažiavo Seimo nariai, veikiausiai užduotis vykdo pareigūnai. Autobusą riaušininkai apmėtė buteliais, plytomis, akmenimis.

Apie 23 val., Policijos departamento duomenimis, prie Seimo buvo susirinkę apie kelis šimtus žmonių.

Tarp susirinkusiųjų sklido gandas, kad esą yra blokuojami įvažiavimai į Vilnių, tačiau Policijos departamento Komunikacijos skyriaus patarėja Revita Janavičiūtė tv3.lt tai paneigė: jokių blokpostų nėra.

REKLAMA

Antradienį policija pradėjo ikiteisminį tyrimą dėl riaušių organizavimo prie Seimo rūmų, pranešė policijos vadovas Renatas Požėla.

Taip pat vykdoma policijos operacija atitraukti protestuotojus nuo parlamento rūmų ir leisti išvykti Seimo nariams. 

„Pradėtas ikiteisminis tyrimas dėl riaušių organizavimo“, – antradienio vakarą Seime žurnalistams sakė R. Požėla.

Policijai padėti atvyko Viešojo saugumo tarnybos pajėgos. 

Generalinis komisaras patvirtino, kad prieš protestuotojus panaudota fizinė jėga ir specialiosios priemonės. BNS duomenimis, kelis kartus į mitinguotojus buvo paleistos ašarinės dujos.

REKLAMA

R. Požėlos duomenimis, vienas pareigūnas per policijos operaciją nukentėjo, jam sužeista akis.

„Minimalus (policijos operacijos – BNS) tikslas užtikrinti 75 metrų atstumą nuo Seimo, o paskui policijos operacijos tolimi etapai vystysis pagal esamą situaciją“, – teigė policijos vadovas.

„Pirminis tikslas yra užtikrinti Susirinkimų įstatymo reikalavimus, nors pats renginys vykdomas pažeidžiant Susirinkimų įstatymą. Tie dalykai tikrai dokumentuojami ir, be abejo, atsakomybė renginio organizatoriams kils“, – pabrėžė jis.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

 R. Požėla teigė, kad pareigūnai visą dieną stebėjo prie parlamento vykusią protesto akciją ir ją fiksavo.

„Visą dieną pareigūnai dirbo renginyje, kuris pagal išduotą leidimą turėjo baigtis 17 valandą, tačiau dalis žmonių neišsiskirstė, o patraukė prie tam tikrų Seimo pastato vietų ir ėmėsi aktyvių veiksmų siekiant užblokuoti judėjimą tiek transporto, tiek asmenų, todėl priimtas sprendimas matant, kad situacija eskaluojasi, o nesideeskaluoja, parengti policijos operaciją“, – aiškino generalinis policijos komisaras.

REKLAMA

Anot jo, policija užtruko imtis veiksmų, nes pareigūnai buvo mobilizuoti kitose vietose.

„Tai šiek tiek užtruko, nes reikėjo mobilizuoti policijos pareigūnus, surinkti į vieną vietą, nes, kaip žinia, dabar policijos paslaugų daug kur reikia, vykdome daug įvairių funkcijų“, – aiškino R. Požėla.

„Nenorėčiau gal tiesmukiškai pripažinti, kad mes vėlavome, tiesiog vėlgi sakau, šis renginys turbūt skirstytas į dvi dalis. Tai pirmosios dalies metu įvyko legalus pagal leidimą renginys, mes vertinome grėsmes ir dirbo renginyje tiek pareigūnų, kiek mes matėme reikalinga. Prasidėjus tai kitai renginio stadijai įsivertinome vėlgi situaciją, kad tiek pareigūnų, kiek dirbo, yra nepakankama, todėl buvo pakelti ir antiriaušiniai mūsų pareigūnai, sudėliota tam tikra veikimo taktika, pravestas instruktažas ir svarbu, kad pakankamas kiekis pareigūnų atvyko į policijos operaciją“, – kalbėjo jis.

REKLAMA

Anot generalinio komisaro, trečiadienį policija imsis identifikuoti galimus pažeidėjus.

„Mes nuo pat ryto fiksavome, kai ką dokumentavome, tai tikrai turbūt nuo rytojaus ryto prasidės kita fazė, tai yra identifikuoti galimus pažeidimus ir aš net neabejoju, kad turbūt gausime ir pareiškimų, nes mes žinome, kad buvo apspardyti ir apstumdyti Seimo nariai ir kiti asmenys, žurnalistai, todėl manau, kad prie šios dienos įvykių dar tikrai teks padirbėti“, – tvirtino R. Požėla.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Jo teigimu, pažeidėjams gali būti pritaikyta ir administracinė, ir baudžiamoji atsakomybės.

Įvykio vietoje dirbanti tv3.lt naujienų portalo žurnalistė teigė, kad taip pat šalia Seimo pasigirdo sprogimas, žmonės pradėjo mėtyti butelius.

Pranešama, kad viena iš mitinguotojų galimai nualpo, jai prireikė medikų pagalbos. Moterį žmonės skubiai nunešė į greitosios automobilį.

BNS žurnalistai fiksavo mažiausiai pora asmenų subintuotomis galvomis, kitiems nukentėjusiesiems plaunamos akys, veidas, nes jiems kliuvo ašarinių dujų.

REKLAMA

Prie parlamento rūmų atvykę vadinamosios riaušių policijos pareigūnai ėmė po vieną išvesti aršiausius mitinguotojus, ėmė stumti juos nuo įėjimų į Seimą.

Pareigūnai taip pat atkirto žmones nuo vidinio Seimo kiemo vartų, kuriuos mitinguotojai buvo užblokavę. Taip siekiama parlamentarams sudaryti galimybę išvažiuoti iš stovėjimo aikštelės. Tuo metu žmonės šaukia „Gėda“.

Prezidentas ragina mitinguotojus sudaryti sąlygas civilizuotai išeiti iš Seimo

„Demokratija nėra anarchija. Taip, piliečiai gali protestuoti ir reikšti savo nuomonę. Taip, politikai neturėtų kabinti piliečiams etikečių, o argumentuoti ir aiškinti savo sprendimus, net jei tai atima daug laiko, energijos, o kartais net gali atrodyti beviltiška. Tačiau demokratija nėra anarchija. Žodžio laisvė nėra laisvė įžeidinėti, o protesto laisvė nėra smurto laisvė“, – feisbuke antradienio vakarą parašė valstybės vadovas.

REKLAMA

Prezidento teigimu, Lietuvai susiduriant su didžiuliais iššūkiais, pyktis, susiskaldymas yra tai, kas silpnina valstybę labai atsakingu metu.

„Nepateisinu Seimo užblokavimo. Kviečiu sudaryti sąlygas civilizuotai išeiti iš Seimo“, – rašė G. Nausėda.

Prie Seimo antradienį mitinguojanti minia užtvėrė išėjimus iš parlamento rūmų bei išvažiavimą iš vidinio kiemo, pranešė įvykio vietoje esanti BNS korespondentė.

Protestuotojai blokavo išėjimus tiek iš trečiųjų, tiek antrųjų Seimo rūmų. Pirmieji parlamentarai, palikę patalpas vos pasibaigus neeiliniam Seimo posėdžiui, išėjo iš pastato. Kita dalis politikų liko viduje.

REKLAMA
REKLAMA

Iš Seimo bandęs išeiti konservatorius Laurynas Kasčiūnas buvo apsuptas ir aprėktas minios, o į kitą konservatorių Sergejų Jovaišą vienas protestuotojų metė vėliavos kotą, tačiau nepataikė, teigia liudininkai.

Mitingo dalyviams užtvėrus išvažiavimą iš vidinio kiemo, jo negali palikti parlamentarai su automobiliais.

Dalis parlamentarų bando derėtis su minia, kad būtų išleisti.

Pas Seimo pirmininkę Viktoriją Čmilytę-Nielsen dėl situacijos sukviesti frakcijų seniūnai, BNS patvirtino parlamento vadovės atstovė spaudai Ilona Petrovė.

Policijai trūksta pajėgų išvaikyti minią, blokuojančią išėjimus iš Seimo

Seimo socialdemokratų frakcijos seniūnas Algirdas Sysas sako, kad policijai trūksta pajėgų išvaikyti minią, blokuojančią išėjimus ir išvažiavimus iš Seimo.

„Tie, kas planavo šitą nesankcionuotą akciją, labai gerai supranta, kad pareigūnų šiandien Vilniuje tiek nėra, kad didžioji dalis yra atitraukta ir galima daryti ką nori“, – žurnalistams antradienį sakė A. Sysas.

Taip jis kalbėjo prie Seimo mitingavusiai miniai užtvėrus išvažiavimą iš vidinio parlamento kiemo ir išėjimus iš patalpų.

Seimo frakcijų seniūnų susitikime su policijos generaliniu komisaru Renatu Požėla dalyvavęs A. Sysas teigė, kad policija iš Vilniaus atitraukta trūkstant pajėgumų regionuose saugoti neteisėtiems migrantams.

REKLAMA

Jis tvirtino, kad dabartinis protestas prie Seimo nebėra sankcionuotas, nes mitingo organizatoriams buvo išduotas leidimas protestuoti iki 18 valandos.

Seimo pirmininkė Viktorija Čmilytė-Nielsen sakė, kad didelė dalis parlamentarų, pasibaigus neeiliniam posėdžiui Seime, paliko patalpas.

„Aš tikrai neskubu važiuoti namo. Dabar yra tokia situacija, kai ketinu būti Seimo rūmuose tiek, kiek to reikės. Manau, kad nakvoti neteks“, – teigė ji.

Žydų atstovai, I. Šimonytė pasmerkė Holokausto simbolikos naudojimą mitinge prie Seimo

Lietuvos žydų bendruomenės pirmininkė Faina Kukliansky antradienį pasmerkė Holokausto simbolikos naudojimą mitinge prie Seimo, o premjerė Ingrida Šimonytė atsiprašė už taip besielgusius jo dalyvius.

„Šiandien protestuotojų prie Seimo minia segi Dovydo žvaigždes, vilki koncentracijos stovyklų kalinių uniformas ir stovi už spygliuotos vielos. „Getui – NE“, šaukia, pridurdami dar žodį „nepasiskiepijusių“. Ar tai reiškia, kad statistinis lietuvis pagaliau suvokė prieš 80 metų prasidėjusį Holokausto siaubą ir Europos bei Lietuvos žydus ištikusią tragediją? (...) Ne, šaukiu aš, ir šaukia negausi Lietuvoje išlikusi žydų bendruomenė. Ne, nes šiandien prie Seimo esantys žmonės susirinko ne atsiminti ir pagerbti Holokausto aukų, o panaudoti jų kančios istoriją kaip argumentą prieš mokslo pažangą, kaip argumentą nesiskiepyti“, – feisbuke rašė F. Kukliansky.

REKLAMA

„Tie, kurie išgyveno mirtį stovėdami prie žvyrduobių ir žiūrėdami savo žudikams į akis, tie, kurie metų metus kentėjo getuose, tie, kurie gyvuliniais vagonais buvo vežami į koncentracijos stovyklas ir matė, kai rūksta krematoriumų kaminai, jie ir jų palikuonys, išgyvenę holokaustą, niekada nesutiks, kad jų pavyzdžiu būtų naudojamasi kovojant prieš pažangą, prieš solidarumą ir prieš valstybę“, – teigia ji.

Lietuvos žydų bendruomenės vadovė paragino tuos, kurie mitingui pasirinko Holokausto simboliką, aplankyti bent vieną masinę kapavietę ir pagerbti „tuos, kurie iš tiesų buvo paženklinti, atskirti ir nužudyti“.

I. Šimonytė antradienio vakarą išplatino komentarą, kuriame atsiprašė dėl tokių mitingo dalyvių veiksmų.

„Atsiprašau tų, kuriuos įžeidė šiandien protesto akcijoje prie Seimo kai kurių protestuotojų naudoti žydų simboliai bei nuskambėję palyginimai su nacistinės okupacijos laikų getais. Tai nepriimtina siaubingas žmonijos tragedijas įvardijančių sąvokų devalvacija“, – teigia premjerė.

„Dabartiniai tikri ir menami gyvenimo nepatogumai neprilygintini nei tremtims, nei genocidui, Holokaustui ar kitiems baisiems dalykams, kuriuos ištvėrę žmonės bei jų artimieji iki šiol gyvena su žaizdomis širdyje ir sieloje“, – sako ji.

REKLAMA

I. Šimonytė pabrėžė, kad karantino apribojimai nustatomi būtent tam, kad būtų saugomos žmonių gyvybės ir sveikatos sistema.

„Galiu tik apgailestauti, kad minint 80-ąsias Holokausto ir sovietinių represijų metines, pasitaiko palyginimų, įžeidžiančius atmintį žmonių, stovėjusių prie šaudymo duobių ar mirtinai sušalusių prie Laptevų jūros“, – teigia premjerė.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų