Anksčiau lapkritį Taibėjus atidarė Vilniuje taivaniečių atstovybę – de facto ambasadą. Lietuva taip pat planuoja atidaryti savo atstovybę Taivane.
Po Taivaniečių atstovybės atidarymo Vilniuje įtūžusi Kinija sumažino diplomatinio atstovavimo Lietuvoje lygį iki reikalų patikėtinių ir atšaukė savo ambasadorių. Anksčiau Kinija liepė išvykti Lietuvos ambasadorei iš Pekino.
Kiniją pykdo Lietuvos sprendimas leisti Taivaniečių atstovybei veikti pavadinime naudojant salos vardą, nes Pekinas tame įžvelgia Taivano mėginimus veikti kaip nepriklausomai valstybei.
Pekinas kritikuoja Lietuvą, jog ši nesilaiko dar 1991-ųjų rugsėjį pasirašyto susitarimo, kuriuo įsipareigojo gerbti Kinijos teritorinį vientisumą ir neužmegzti diplomatinių ryšių su Taivanu.
Kitur pasaulyje Taivano atstovybės veikia sostinės Taibėjaus vardu, nusistovėjus tarptautiniam sutarimui, kad toks pavadinimas neprieštarauja „vienos Kinijos“ politikai, neleidžiančiai Taivano traktuoti kaip atskiros šalies.
Pekinas pastaraisiais metais suintensyvino karinę veiklą netoli Taivano. Spalio pradžioje į salos oro erdvės atpažinimo zoną buvo pasiųstas rekordinis skaičius Kinijos karinių orlaivių.
Gabrielius Landsbergis: pavadinimo keisti neplanuojama
Lietuva nesvarsto jokių pakeitimų, susijusių su Taivaniečių atstovybės pavadinimu, teigia užsienio reikalų ministras Gabrielius Landsbergis.
„Ne, nėra tokių ketinimų, dėl oficialaus pavadinimo nėra jokių planų, esu pasakęs ne vieną kartą“, – trečiadienį žurnalistams Seime sakė G. Landsbergis.
Taip jis komentavo naujienų agentūros „Reuters“ pranešimą, kad Lietuva, siekdama sušvelninti ginčą su Kinija, siūlo pakeisti Taivaniečių atstovybės Vilniuje pavadinimo vertimą į kinų kalbą.
„Jei be jokių šaltinių, be nieko, net citatos nėra, labai sunku komentuoti tokius sklandančius gandus“, – sakė G. Landsbergis.
Užsienio reikalų ministras taip pat neigė planus dėl Taivaniečių atstovybės pavadinimo pokyčių aptaręs su prezidentu Gitanu Nausėda.
Anot jo, per pokalbį su prezidentu aptarta, kad reikia telkti nuomonę, kad Lietuva nepadarė jokio neteisėto veiksmo, leisdama šalyje veikti Taivaniečių atstovybei.
„Priešingai, kalbėjome apie tai, kad prieš Lietuvą yra taikomi neteisėti veiksmai, ir reikia rasti atsaką, kaip mažinti tokių veiksmų, tam reikalinga Europos Sąjungos sutelkta parama ir lygiai taip pat kalbėjome apie Lietuvos nacionalinius instrumentus, kurie padėtų sumažinti rizikas“, – sakė G. Landsbergis.
Lietuvos ir Kinijos santykiai pašlijo Vilniui leidus šalyje veikti Taivaniečių atstovybei. Ekspertai sako, kad kinų kalba šios atstovybės pavadinimas skamba kaip Taivano atstovybė. Pekinas tame įžvelgia Taivano mėginimus veikti kaip nepriklausomai valstybei. Kitose šalyse tokios atstovybės veikia Taibėjaus pavadinimu.