Lietuvos ministras pirmininkas Gediminas Kirkilas nemato jokio ekonominio nuosmukio ir tikisi, kad šalies ekonomika ūgtelės 5,5 procento per šiuos metus ir 4 procentus per ateinančius. Tą jis pareiškė pirmadienį duodamas interviu naujienų agentūrai „Reuters“, rašo britų internetinis dienraštis „guardian.co.uk“.
Kaip „Reuters“ teigė G. Kirkilas, Lietuvos ekonomikos augimas lėtės mažesniais tempais nei kitose dviejose valstybėse – Latvijoje ir Estijoje, kurios, anot jo, jau išgyvena pramonės nuosmukį. Pasak G. Kirkilo, Latvija ir Estija taip pat yra priverstos apriboti savo išlaidas dėl sumažėjusių įplaukų į šalies biudžetą. „Nemanau, kad Lietuvai gresia krizė. Po 6.2 procentų ekonominio augimo per pirmąjį metų pusmetį tikimės, kad šiais metais ekonomika išaugs 5.5 procento. Esant dabartinei situacijai, tai yra pakankamai didelis augimas“, - sakė G. Kirkilas.
Ministras pirmininkas teigė, kad kitais metais yra planuojamas 4 procentų ekonominis augimas. Atsižvelgiant į tai, anot jo, yra numatytas ir kitų metų šalies biudžetas. „Tai nėra neapgalvotas žingsnis, nes mūsų ekonomika yra labiau diversifikuota, negu kaimyninių šalių ekonomika“, - sakė premjeras. Kaip „Reuters“ aiškino G. Kirkilas, Estijos ekonominį nuosmukį taip pat nulėmė ir Rusijos sprendimas blokuoti tranzitines prekes. Tuo tarpu Lietuvos tranzitiniai maršrutai yra patys įvairiausi, apimantys tiek Baltarusiją, tiek Kazachstaną, tiek Kiniją.
G. Kirkilas taip pat sakė tikįs, kad jeigu energijos kainos kris, ateinančiais metais vidutinis metinės infliacijos tempas sieks iki 5 procentų. Dienraštyje pastebima, kad aukšti mūsų šalies infliacijos tempai, siekę net 12 procentų, buvo esminė priežastis atidėti euro įvedimą. Kaip rašoma „guardian.co.uk“, dėl to Lietuva dabar į 2011- uosius žvelgia su lūkesčiais įsivesti eurą.
G. Kirkilas „Reuters“ korespondentą taip pat patikino, kad kitų metų šalies biudžetas bus subalansuotas, nes esą Lietuva „turi fiskalinės disciplinos įstatymą, pagal kurį negalima turėti deficitinio biudžeto“. Tačiau šaltinis akcentuoja, kad nors Lietuva tvirtino suplanavusi 0.5 procentų BVP biudžeto deficitą šiais metais, analitikai suabejoję, ar tai yra įmanoma dėl ekonominio nuosmukio.
Britų dienraštyje taip pat rašoma, kad poreikis iki 2009 metų pabaigos uždaryti Ignalinos atominę elektrinę, kuri pagamina 70 procentų Lietuvai reikalingos energijos, yra dar viena Lietuvos komplikacija. „Dėl tokio stambaus masto elektros energijos stygiaus gali šoktelėti energijos kainos, kaip teigė analitikai, dėl to bus vėl atidedamas euro įvedimas“, - prognozuojama straipsnyje.
Tuo tarpu G. Kirkilas tvirtina mėginsiąs paveikti Europos Sąjungą, kad būtų galima neuždaryti jėgainės. „Viliamės, kad mums bus leista atidėti jos uždarymą, nes antrasis reaktorius gali veikti saugiai iki 2012 metų vidurio. Tada mes tikimės turėti bent jau vieną elektros tiltą su Lenkija ar Švedija“, - sakė premjeras, tam pačiam šaltiniui pridurdamas, kad šią savaitę Briuselyje su Europos Komisija jis kalbėsis būtent apie tai.