Vakar šalies savivaldybės išsiuntė daugiausiai šilumos energijos sunaudojančių daugiabučių renovacijos sąrašus Aplinkos ministerijai. Tai tik preliminarūs sąrašai, nes terminai buvo pernelyg glausti, kad pagal visus reikalavimus įvyktų visuotiniai daugiabučių namų savininkų susirinkimai ir kad būtų pasirašytos sutartys. Tačiau tendencijos akivaizdžios - dabartinės Vyriausybės pasiūlytomis sąlygomis daugiabučius renovuoti tiek Šiaulių mieste, tiek rajone norinčiųjų yra pakankamai daug.
Išsiųsti preliminarūs sąrašai
Vakar Šiaulių rajono savivaldybės administracijos direktorius Kęstutis Lukšas teigė, kad į Aplinkos ministeriją išsiųstas 23 renovuotinų daugiabučių Kuršėnuose, Aukštelkėje, Kairiuose, Kužiuose, Daugėliuose preliminarus sąrašas iš 50 atrinktųjų, tai yra, sunaudojančių daugiau kaip po 150 kW kvadratiniam metrui apšildyti per metus.
„Išsiuntėme tik tų namų, kurių gyventojai susitikimų metu pritarė renovacijai, sąrašą. Tačiau dėl šių namų renovacijos su gyventojais nesame pasirašę tikrųjų susitarimų“, - informavo rajono Administracijos direktorius.
Šiaulių miesto savivaldybės administracijos direktorius Vladas Damulevičius teigė, kad ministerijai išsiųstas 18 renovuotinų daugiabučių namų Šiaulių mieste sąrašas, nors mieste yra 34 namai, sunaudojantys daugiau kaip 150 kW kvadratiniam metrui apšildyti per metus.
„Šiauliuose yra 34 labai netvarkingi namai, kuriems per metus vienam kvadratiniam metrui šildyti sunaudojama daugiau kaip 150 kW ir tik vienas, kuriam reikia 236 kW. Tad padarėme tuose 34 namuose preliminarią apklausą ir sužinojome, kad norinčių bei galinčių dalyvauti renovacijoje yra 18 namų“, - teigė V. Damulevičius.
Norinčiųjų buvo daug
Miesto Administracijos direktoriaus teigimu, norinčiųjų dalyvauti renovavimo procese buvo ir daugiau, bet jie nepakliuvo į sąrašą, nes tuose namuose gyvena daug įsiskolinusiųjų už komunalines ir kitas paslaugas. O skolos ar kitokių įsipareigojimų nevykdymas renovacijai yra kliūtis – bankai gali neduoti kredito.
Šiaulių apskrities ir miesto daugiabučių namų savininkų asociacijos vadovas Liudas Ramanauskas taip pat patvirtino, kad norinčiųjų dalyvauti renovacijoje būta daug: „Žmonės supranta, kad kito kelio nėra. Nors 1960 metų statybos daugiabučiuose gyvena daug senų žmonių, kurie bijo bankų ir paskolų, tačiau jie šiai renovacijai pritaria, nes vis tiek jau tuos pinigus moka.“
Bus rengiami energetiniai auditai
Pasak V. Damulevičiaus, 18 renovacijai pasiruošusių namų Savivaldybė vėliau turės rengti energetinius auditus ir investicinius projektus.
„Dar nežinau, ar pirma šių namų gyventojai turės surengti visuotinius susirinkimus ir nutarti, kad dalyvauja renovavimo procese, ir tik tada mes turėtume užsakyti investicinį projektą ir energetinį auditą, ar pirma mes turėsime pateikti projektą, o jau tada žmonės jam pritars ar nepritars. Jei pritars, tai viskas gerai – nes pinigai jau yra kompensuojami Aplinkos ministerijos, o jei ne - tai šitie pinigai prapuola, nes Savivaldybė rizikuoja savo lėšomis“, - paaiškino Administracijos direktorius.
Toks esantis pradinis etapas, kai gyventojai gali spręsti, reikšti savo valią.
Rūpinsis rangovais
Kol kas miesto Savivaldybė, pateikdama renovacijai 18 daugiabučių sąrašą, niekuo neįsipareigoja, nes turi sulaukti tolimesnių ministerijos nurodymų, dar nepriimtų norminių aktų.
Nors Centrinė perkančioji organizacija (CPO) jau atsiuntė grafiką, kuriame nurodė, kaip yra pasiruošusi vykdyti pirkimus. Tai yra, Savivaldybė pati pirkimų nevykdys, o pirks nurodytų konkursų nugalėtojų paslaugas tiesiai per CPO. Savivaldybės paskirtas administratorius galės pirkti techninį projektą, techninio projekto vykdymo priežiūrą, rangos darbus, rangos darbus kartu su projektu ir investicinį projektą su energetiniu auditu.
„Todėl mūsų administratoriui nereikės ieškoti rangovų po visą respubliką – viską daro Centrinė perkančioji organizacija. Ji atsiuntė grafiką, pagal kurį pirminius investicinius projektus jau bus galima pirkti gegužės mėnesį“, - sakė Šiaulių miesto savivaldybės administracijos direktorius.
Romualda URBONAVIČIŪTĖ