Anot „Regitros“ generalinio direktoriaus pavaduotojo Sauliaus Šumino, nors šiandien dar nėra aišku, ar susitarimas bus ir koks bus jo turinys, įmonė jau yra pasiruošusi galimiems scenarijams. Pasirengimas būtinas tam, kad tiek vienu, tiek kitu atveju nekiltų nesusipratimų ir Lietuvos piliečiai bei atvykstantys užsieniečiai aiškiai žinotų, kokia tvarka jų laukia keičiant JK išduotus vairuotojo pažymėjimus, skelbiama pranešime spaudai.
„Norime, kad žmonės nepatektų į nemalonias situacijas ir išvengtų galimų nesusipratimų, todėl į susiklosčiusią situaciją žiūrime pakankamai liberaliai. Juk žmonės, kurie teisę vairuoti įgijo Jungtinėje Karalystėje dar esant Europos Sąjungoje, po išstojimo automatiškai prasčiau vairuoti tikrai nepradės. Todėl tiems vairuotojams, kurie teisę vairuoti įgijo dar iki „Brexit“, galios tos pačios taisyklės kaip ir iki šiol“, – sako S. Šuminas.
Taip pat svarbi informacija tiems, kurie teisę vairuoti įgijo Lietuvoje, tačiau vairuotojo pažymėjimą pasikeitė JK. Visai nesvarbu, ar vairuotojo pažymėjimas buvo keistas prieš ar po „Brexit“ – jis bus keičiamas įprasta tvarka. Kitaip tariant, jokių papildomų egzaminų laikyti nereikės.
Pagrindinis kriterijus, kuriuo remiantis bus keičiami vairuotojo pažymėjimai (nesant susitarimo), taps teisės vairuoti įgijimo data. Ją galite pasitikrinti vairuotojo pažymėjimo nugarėlės 10-oje grafoje:
Jei teisė vairuoti įgyta iki „Brexit“ – egzaminų laikyti nereikės
Jei teisę vairuoti Jungtinėje Karalystėje asmuo įgijo iki „Brexit“, tuomet grįžus gyventi į Lietuvą pasikeisti jį galės tokiomis pačiomis sąlygomis kaip ir iki šiol, t. y. kai JK dar buvo ES narė. Todėl keičiant vairuotojo pažymėjimą, vairavimo egzaminų iš naujo laikyti nereikės.
Tačiau kaip ir visais atvejais tam, kad būtų galima pasikeisti vairuotojo pažymėjimą, asmeniui reikės būti nuolatiniu Lietuvos gyventoju. Kitaip tariant, deklaruoti gyvenamąją vietą Lietuvoje ir gyventi čia bent 185 dienas kiekvienais kalendoriniais metais. Kitas galimas būdas – pagrįsti ryšius su Lietuva. Pavyzdžiui: pateikti darbo sutartį ar kt. Taip pat būtina pasitikrinti sveikatą Lietuvos medicinos įstaigoje ir gauti medicininę pažymą.
Tuomet reikės atvykti į „Regitros“ padalinį ir pateikti šiuos dokumentus:
asmens tapatybės dokumentą;
medicininę pažymą, jei nebuvo išduota elektroninė;
JK išduotą vairuotojo pažymėjimą.
Jei teisė vairuoti įgyta vėliau – pažymėjimas keičiamas kaip išduotas trečiojoje šalyje
Vis dėlto, jei teisė vairuoti Jungtinėje Karalystėje buvo įgyta po „Brexit“, tokiu atveju grįžus gyventi į Lietuvą pasikeisti jį bus galima tik išlaikius teorijos ir praktikos egzaminus. Pastebėtina, kad vairavimo mokyklos mokymų baigti nereikės.
Tam, kad būtų galima laikyti egzaminus, taip pat reikės būti nuolatiniu Lietuvos gyventoju arba pagrįsti ryšius su Lietuva. Be to, baigti mokymą pagal privalomojo pirmosios pagalbos mokymo programą bei pasitikrinti sveikatą ir gauti medicininę pažymą.
Išlaikius vairavimo egzaminus, pasikeisti vairuotojo pažymėjimą reikės atvykus į „Regitros“ padalinį.
Specialistui reikės pateikti:
asmens tapatybės dokumentą;
sveikatos žinių atestavimo (pirmosios pagalbos) pažymėjimą;
medicininę pažymą, jei nebuvo išduota elektroninė;
JK išduotą vairuotojo pažymėjimą su vertimu į lietuvių kalbą.