• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Akimis neaprėpiamą opijinių aguonų plantaciją užsiauginęs ūkininkas vien draudžiamo derliaus sunaikinimu neatsipirks.

REKLAMA
REKLAMA

Šakių rajono policijos komisariato kriminalistai kartu su rajono apylinkės prokuratūros pareigūnais prieš kelias savaites užfiksavo neįtikėtiną rekordą. Vieno rajono žemdirbių laukuose buvo aptikti ištisi 35 hektarai jau bebaigiančių žydėti aguonų. Ekspertizė įrodė, kad raudonosios gėlelės turi narkotinių medžiagų – opijaus, tad šį ketvirtadienį draudžiamo derliaus savininkas Algimantas Bublaitis privalėjo baigti jį naikinti, tačiau ūkininkui dar gresia teismas ir nemenka bauda.

Pasėlius deklaruodavo

REKLAMA

Kaip VL pasakojo Šakių rajono policijos komisariato Kriminalinės policijos skyriaus viršininkė Ingrida Pranskaitienė, pareigūnai aguonų lauką aptiko gavę operatyvinės informacijos ir tuoj pat pradėjo ikiteisminį tyrimą. Ūkininkas puolė aiškintis, kad augalus sėjo manydamas, jog tai – pramoninės, jokių narkotinių medžiagų neturinčios aguonos. Maža to, A.Bublaitis tvirtino šiuos augalus auginantis nebe pirmus metus, o nukultų aguonų grūdelius parduodantis maisto pramonės įmonėms. Tiesa, žemės ūkio specialisto išsilavinimą turintis ūkininkas policijai guodėsi, kad šiųmetis derlius – prastas, aguonos sudygusios nekaip, mat šis iš nežinojimo užpylęs chemikalų, kurie dalį augalų nudegino. Pareigūnai sako ūkininko derliaus niekaip nebūtų galėję pavadinti nekokiu: „Savo akimis mačiau, kad daugumos aguonų žiedai buvo didžiuliai, tik kur ne kur galėjai išvysti parudavusį augalų plotelį. Mūsų akimis žiūrint, A.Bublaičio derlius buvo puikus“, – ironiškai šyptelėjo I.Pranskaitienė.

REKLAMA
REKLAMA

Beje, 37-erių vyriškis teigė net ir deklaravęs savo pasėlius, tačiau iki šiol jie niekam neužkliūdavę. Šakių rajono savivaldybės Žemės ūkio skyriaus specialistai tuomet patvirtino šį faktą, tačiau atkreipė dėmesį į tai, kad deklaracijoje pateikiamoje augalų klasifi kacijoje aguonos nėra išskirtos, todėl pažymimos grafoje „kiti augalai“, kur taip pat priskiriamos tokios nekaltos kultūros kaip kmynai ar garstyčios.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Neoficialiais duomenimis, vienas hektaras pramoninių aguonų gali duoti iki 3 tūkst. litų pelno.

Sertifikatas – bevertis

Anksčiau su policija jokių reikalų neturėjęs žemdirbys nė nesuprato, ką bloga padaręs, nes kaip ir kasmet, taip ir šiemet, pirko sertifi kuotą sėklą. A.Bublaitis aiškino, kad 400 kilogramų aguonų grūdų sėjai jis įsigijo iš Kauno bendrovės „Minordija“, kuri išdavė sertifi katą. Jame nurodomas švarumas, priemaišos, mineralinės medžiagos, tačiau nė žodžiu neužsimenama apie narkotines medžiagas.

REKLAMA

Kriminalistė I.Pranskaitienė piktinasi, kad ūkininkas šį dokumentą visiems kaišioja į panosę lyg turėdamas nenuginčijamą savo nekaltumo įrodymą: „A.Bublaičio turimas sertifi katas tik apibūdina pirktų aguonos grūdelių kokybę. Tai nėra licencija aguonoms auginti. Žmogus paprasčiausiai turi popierių čekų kalba, kurį pakišinėja visiems lyg tokį, kuris gelbėtų jį nuo atsakomybės. Mes jį išsivertėme. Sertifi kate parašyta, kad tai mėlynosios aguonos sėklos, apibūdintas jų švarumas, drėgnumas ir tinkamumas maistui. Jų pirkti neuždrausta, tačiau auginti – griežtai draudžiama. Taigi sertifikatas įrodo tinkamumą maistui, o ne auginimui! Tai tiesiog akivaizdus žmogaus neišprusimas“, – pabrėžė pareigūnė.

REKLAMA

Tą patį VL tvirtino ir Šakių rajono apylinkės prokuratūros prokurorė Bronislava Pečkaitienė. Jos nuomone, ūkininkas elgiasi tiesiog įžūliai stengdamasis visus apkvailinti turimu sertifi katu. „Juk kiekvienas išsilavinęs žmogus žino, kad ne aguonų grūdeliuose, o jų stiebuose ir galvutėse gali būti stiprių narkotinių medžiagų. Kauno bendrovė aguonas tiekia maistui gaminti, o ne auginti. Todėl jo turimas sertifi katas šioje byloje – bevertis“, – akcentavo prokurorė.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Teko sunaikinti visą derlių

Dėl neteisėto didelio kiekio aguonų auginimo jau kelias savaites vyksta ikiteisminis tyrimas, ūkininkui pareikšti įtarimai. Atlikta aguonų ekspertizė davė žemdirbiui nepalankių rezultatų. Kaip VL patvirtino Kriminalinės policijos skyriaus viršininkė, ekspertizei buvo paimti 57 vienetai šio augalėlio iš 17 skirtingų aguonų lauko vietų. Visose jose aptikta opijaus. Tai reiškia, kad ūkininko 35 ha plotas yra ištisa narkotikų plantacija, todėl Šakių rajono apylinkės prokuratūra, nė nelaukdama proceso baigties, pasirašė nutartį visus 35 ha aguonų nedelsiant sunaikinti. Prokurorės ir kriminalistų tvirtinimu, šį ketvirtadienį ūkininkas užbaigė pasėlių naikinimo darbus – specialiu kombainu draudžiamą derlių susmulkino ir išbarstė. Iki tos dienos aguonų lauką dieną naktį akylai sergėjo policija, mat buvo baiminamasi narkomanų antplūdžio.

REKLAMA

Tačiau aguonų sunaikinimu ši istorija dar nesibaigia. Prokurorė B.Pečkaitienė VL sakė, prieš nuspręsdama, ar bylą atiduoti į teismo rankas, ar su ūkininku sutarus dėl baudos dydžio procesą baigti baudžiamuoju įsakymu, ketinanti sulaukti pakartotinės ekspertizės išvadų. Mat A.Bublaitis viešai pareiškė nepasitikįs pirmąja ekspertize, kadangi pats nedalyvavęs mėginių paėmimo procese, be to, – tądien liję. Nors Šakių prokuratūrai šie žemdirbio išvedžiojimai pasirodė nepagrįsti, visgi dėl šventos ramybės ekspertizę pakartoti sutiko.

REKLAMA

Anot prokurorės, galutiniai taškai byloje turėtų būti sudėlioti po poros savaičių, kai bus surinkta ir išanalizuota visa ikiteisminio tyrimo medžiaga.

Gresia nemenka bauda

Iš vieno hektaro aguonų galima išgauti net iki 70 kg opiumo. Viena dozė (mililitras) opijaus kainuoja 10 litų. Opiatams priklauso tokios narkotinės medžiagos kaip morfi nas, heroinas, kodeinas. Opiatai laikomi pačiais nešvariausiais narkotikais, nes į juos primaišoma įvairių medžiagų.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Pareigūnų teigimu, Šakių rajone kasmet būna aptinkami nedideli ploteliai dažniausiai daržinių aguonų. Nemaža jų dalis žmonių sodybose ar laukuose būna išdygusios savaime, dalis vyresnio amžiaus gyventojų aguonas augina savo reikmėms. Tačiau jei įrodoma, kad aguonos turi narkotinių medžiagų, už tai gresia atsakomybė. Prokurorės B.Pečkaitienės teigimu, pagal Baudžiamojo kodekso raidę, už neteisėtą aguonų ar kanapių auginimą baudžiama viešaisiais darbais, bauda, laisvės apribojimu, areštu arba laisvės atėmimu iki 5 metų.

REKLAMA

Kadangi ūkininkas A.Bublaitis anksčiau nėra teistas, laisvės atėmimas jam negresia. Tačiau už šią nusikalstamą veiką vyriškiui gali tekti susimokėti nemenką baudą. O ji, anot teisėsaugininkės, gali būti net iki 200 minimalių gyvenimo lygių (MGL) dydžio. Primename, kad vienas MGL šiuo metu yra 130 litų.

REKLAMA

Aguonas nukonkuruoja kanapės


Edvardas Šileris, Kriminalinės policijos biuro Narkotikų kontrolės valdybos viršininkas Aguonų ar kanapių laukai Lietuvoje nėra aptinkami ypač dažnai, bet ir ne itin retai. Žinoma, šis atvejis – rekordinis, nes paprastai aguonų plotai būna gerokai mažesni, matuojami arais, o kartais augalai skaičiuojami tiesiog vienetais. Prieš keletą metų esame aptikę tik daugiau kanapių – apie 60 ha plotą. Pareigūnai kasmet konfi skuoja kelis šimtus kilogramų kanapių. Tai vis labiau populiarėjanti narkotinė medžiaga jau vien dėl to, kad jos vartojimas paprastesnis ir kelia mažesnę priklausomybę.

REKLAMA
REKLAMA

Aguonų auginimas buvo ganėtinai paplitęs iki 2000 metų. Tuomet vadinamąją širką (iš aguonų pagamintas narkotikas, leidžiamas švirkštu), dažniausiai pardavinėjamą čigonų, vartojo gana daug žmonių. Tačiau po 2000 metų, atsidarius sienoms ir padidėjus heroino pasiūlai, širka po truputį išstumiama iš narkotikų rinkos.

Nors iš kanapių gaminamos marihuanos dozės kaina gali siekti ir 30 litų, jos pasiūla intensyviai auga. Pataruoju metu kanapės neretai auginamos tiesiog ant palangės vietoj gėlių. Tačiau vartojimą labiausiai įtakoja Olandija, kur kanapes auginti nėra nusikaltimas, o nuvažiavus galima ne tik jų pabandyti, bet ir nusipirkti sėklų.

Virginija Mačėnaitė

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų