Viešojoje erdvėje dalinamasi vaizdais prie konteinerių, stovinčių šalia bendrabučio, kuriame dar rugpjūtį apgyvendinti lietuvių kariams padėję afganistaniečių vertėjai ir jų šeimos.
Nuotraukose – ne mažas kiekis įvairių, net nepaliestų maisto davinių: sriubų, batonų, antrųjų patiekalų.
„Mūsų pagalbininkai afganistaniečiai Raseiniuose... Situacija keičiasi ne dienoms, bet valandomis, man net sunku tą rašyti. Atrodo normalūs žmonės, aišku, kad kultūra kita, bet tai neduoda teisės išmesti maisto net nesužinojus jo turinio, įmonė „Pasažo namai“ tikrai, manau, gamina pagal jų ir savivaldybės pageidavimus.
<…> Žinau daug žmonių, kurie renka buožių išmesta tarą, kad nusipirktų batoną, o čia jis mėtosi laisvai. O apie vaikus, kurie be priežiūros gatve nurieda iki maksimos su dviratukais ir paspirtukas aš jau tik šiaip, nes kažkas tą rašė jau“, – savo socialinėje paskyroje rašė nuotraukomis pasidalinęs Raseinių gyventojas Mindaugas.
Naujienų portalas tv3.lt susisiekė su maistą iš Kabulo parskraidintiems afganistaniečiams tiekiančios įmonės komercijos direktore bei Raseinių rajono savivaldybės meru ir išsiaiškino, kas lėmė šį vaizdą.
Restorano vadovė neslepia nusivylimo
Restorano, tiekiančio afganistaniečiams maistą komercijos direktorė Jūratė Vaitkienė nurodė, kad iki praėjusios savaitės afganistaniečiams kasdien už 13 eurų 80 centų su PVM du kartus per dieną buvo tiekiamas karštas maistas, kurio racioną sudarė jautienos, ėrienos, kalakutienos, vištienos ir žuvies patiekalai.
Penktadienį jiems atsisakius jautienos ir ėrienos buvo perdarytas naujas meniu.
„Paskutinę savaitę pastebėjome, kad grįždavo patiekalai, nors pradžioje jokių problemų nebuvo. Tai turbūt išsilepinome per daug. <…> Per gerai gyvena, jei maistą mėto arba jiems nereikalingas tas maistas“, – nusivylimo neslėpė ji.
Raseinių meras Andrius Bautronis patikino, kad miesto valdžia šį trečiadienį turėjo susitikimą su afganistaniečiais ir išsiaiškino visas aplinkybes. Anot jo, sumišimas viešojoje erdvėje kilo nepagrįstai.
„Tas maistas buvo likęs iš anksčiau, jis buvo nepanaudotas bendrabučio patalpose ir galutiniame variante jį išmetė. Tai nėra kasdienis reiškinys, afganistaniečių šeimos lyderiai atsiprašė už susidariusią situaciją“, – sakydamas, kad tik tai vieno iš vietinių gyventojų sukeltas ažiotažas pridūrė A. Bautronis.
Afganistaniečių šeima, kurios maistas buvo išmestas, anot mero, buvo kurį laiką išvykusį – per tą laiką maistas sugedo.
„Gal ir geriau išmesti nei valgyti sugedusį“, – svarstė jis.
Meras taip pat patikino, kad kad kiekvienos dienos nepanaudotas maisto davinys nukeliauja į vietinius nakvynės namus: „Tai toks išmetimas labai retas“.
Kaip gyvena afganistaniečiai?
Raseiniuose šiuo metu įsikūrę iš Afganistano evakuotų šeimų vaikai nuo spalio pradžios pradėjo mokytis lietuvių kalbos.
Miesto savivaldybės taryba leido komplektuoti penkias išlyginamąsias klases užsieniečių vaikams Viktoro Petkaus progimnazijoje.
Pasak Raseinių rajono savivaldybės Švietimo ir sporto skyriaus vedėjos Modestos Lukoševičienės, šiuo metu Raseiniuose gyvena per 40 afganistaniečių vaikų, kuriems mokslas privalomas, tai yra jiems yra nuo 6 iki 16 metų.
Lietuvos teisės aktai numato, kad išlyginamosiose klasėse gali būti ne daugiau kaip po 15 vaikų, todėl nutarta sudaryti penkias klases.
M. Lukoševičienės teigimu, dar nežinia, ar tiek klasių ir bus, nes šią savaitę Lietuvoje gavę prieglobstį afganistaniečiai yra laisvi keliauti, kur nori.
Šiais mokslo metais afganistaniečiai bus mokomi tik lietuvių kalbos.
„Jiems pamokos prasidės kaip antrai pamainai, nuo 14 val., nes kitaip neturėtume ir žmogiškųjų išteklių, mokytojų. Jiems priklausytų per dieną po keturias lietuvių kalbos pamokas“, – teigė Švietimo skyriaus vedėja. Dar trys priešmokyklinio amžiaus vaikai lankys „Šaltinio“ progimnaziją Raseiniuose. „Jiems atskiros klasės nekuriamos, jie integruojasi“, – teigė M. Lukoševičienė.
Rugpjūtį iš Afganistano į Lietuvą evakuotos 34 Lietuvos kariams talkinusių afganistaniečių vertėjų šeimos, iš viso 176 asmenys.
Jose – 82 vaikai. Visi afganistaniečiai laikinai apgyvendinti Raseiniuose.
Spalio pradžioje 167 asmenims Migracijos departamentas suteikė prieglobstį Lietuvoje.