Ekspertai kritikuoja ir tokią pertvarką. Sako, kad tai toks skaičiavimas saugumo žmonėms nesuteiks.
Skaičiuojama pagal sudėtingą formulę
Kas vyresnis – skundžiasi ne tik pensijomis, bet ir jų skaičiavimo tvarka.
Aliona sako niekada neskaičiavusi, kokia bus jos pensija, nes tai per daug sudėtinga. Paėmusi skaičiuotuvą tik žiūri, kiek gautų, jei už kiekvienus išdirbtus metus per visą gyvenimą jai būtų išmokama bent po 20 eurų.
Dabar pensija išties skaičiuojama pagal sudėtingą formulę. Ją mums sufleruoja Socialinės apsaugos ir darbo ministro patarėjas.
Ekonomistas Romas Lazutka sako, kad po Naujųjų, įsigaliojus naujam pensijų skaičiavimo principui, savas pensijas būsimi pensininkai galės pasiskaičiuoti lengviau - suprasti ir žinoti reikės labai nedaug.
Antra pensijos dalis - individualioji - jau priklausys nuo sukauptų taškų. Vieną tašką žmogus gaus, jei vienerius metus dirbs už vidutinę algą. Jei dirbs už pusę vidutinės, gaus pusę taško, jei už pusantros vidutinės – pusantro, ir panašiai. Tuomet taškai bus padauginami iš nustatytos sumos. Dabar ta suma dar neapskaičiuota, bet spėjama, kad ji gali svyruoti nuo 3 iki 4 eurų. Tuomet telieka sudaugini šią gautą sumą ir paaiškėja būsima individuali pensijos dalis.
Pasiseks ne visiems
Tiesa, apskaičiuoti savo pensiją ir pagal naująją sistemą ne taip jau lengva, jei jūsų alga keičiasi dažniau nei sykį per metus. „Sodra" konkretesnių paaiškinimų ir skaičiavimų dar neturinti. O jos jau tuoj laukia nemenkas darbas - per ateinančius kelis mėnesius pagal naują taškų sistemą pensijas teks perskaičiuoti kone šešiems šimtams tūkstančių senjorų, kurie algą gavo dar ir rubliais. Tikinama, kad po perskaičiavimų šios pensijos tikrai nesumažės.
Tiesa, „Sodros“ įmokų lubos net įvedus naują skaičiavimo sistemą turėtų likti, todėl nenuskils tiems, kurių alga 5 kartus didesnė už vidutinę, nes tokie dirbantieji vis tiek daugiau kaip 5 taškus už vienerius darbo metus, greičiausiai, negaus, tad ir pensija didesnė netaps. Ir tai, pasak laisvosios rinkos ekspertų, viena iš paliktų yda.
Žadamą „taškinę“ sistemą ekspertai vadina menku žingsneliu į priekį, nes ji saugumo mokesčių mokėtojams toliau nesuteiks.
Beje, kol oficialiai tapsi pensininku, dabar teks laukti ilgiau. Su nauju „taškiniu“ skaičiavimu pradedama ilginti ir būtinąjį stažą. palaipsniui jį keliant, 2027aisiais reikės išdirbti nebe 30, o 35-erius metus.
Išsamiau žiūrėkite TV3 reportaže: