• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centrui (LGGRTC) įpareigojus Radviliškio rajono savivaldybę pašalinti Salomėjos Nėries ir Romano Žabenkos gatvių pavadinimus Baisogaloje, rajono meras tarybos narius ragins nepritarti gatvių pervadinimui.

Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centrui (LGGRTC) įpareigojus Radviliškio rajono savivaldybę pašalinti Salomėjos Nėries ir Romano Žabenkos gatvių pavadinimus Baisogaloje, rajono meras tarybos narius ragins nepritarti gatvių pervadinimui.

REKLAMA

Anot jo, pavadinimų pašalinti negalima, nes tam nepritaria vietos gyventojai.

„Suprantame LGGRTC motyvus, tačiau mūsų kaip savivaldybės pareiga yra rasti pusiausvyrą tarp valstybės politikos ir vietos bendruomenės interesų. Negalima ignoruoti žmonių balso. Jei gyventojai aiškiai sako, kad keisti gatvių pavadinimų nenori, mes turime tai išgirsti“, – savivaldybės pranešime cituojamas Radviliškio meras Kazimieras Račkauskis.

„Raginsiu kolegas taryboje nepritarti šiems pakeitimams, nes tai ne tik techninis klausimas. Tai klausimas apie pagarbą mūsų žmonėms, jų balsui“, – teigė jis.

Dauguma gyventojų pasisakė prieš

Tarybos posėdis, kuriame bus sprendžiama dėl šių klausimų, vyks ketvirtadienį, balandžio 24 dieną.

„Praėjusiais metais Baisogalos seniūnija organizavo gyventojų apklausą ir surengė gyventojų sueigą. Vietos gyventojai aiškiai pasisakė prieš gatvių pavadinimų keitimą, nes tai jiems sukeltų nepatogumų. Daugelis gyventojų gatvių pavadinimus vertina ne kaip ideologinius simbolius, o kaip adresą, kuriuo gyvena dešimtmečius“, – teigiama savivaldybės pranešime.

Po vadinamosios Desovietizacijos komisijos rekomendacijos pernai liepą LGGRTC direktorius įpareigojo Radviliškio rajono savivaldybę pervadinti Baisogaloje esančias S. Nėries ir R. Žabenkos gatves.

S. Nėris drauge su kitais rašytojais kūrė sovietų valdžią šlovinančią poeziją ir prozą, 1940 metais kaip Liaudies Seimo delegatė vyko į Maskvą su prašymu priimti Lietuvą į Sovietų Sąjungą.

REKLAMA
REKLAMA

Tuo metu dalis literatūrologų ir kitų mokslininkų pabrėžia S. Nėries kūrybos reikšmę lietuvių literatūrai bei kolektyvinei atminčiai, jos vėlesnę atgailą dėl bendradarbiavimo su sovietų valdžia.

Desovietizacijos komisija pripažino, kad agronomas ir zootechnikas R, Žebenka aktyviai bendradarbiavo su okupaciniu sovietų režimu, dirbo aukščiausiose okupacinės valdžios ir tarnavo karinėse struktūrose: buvo vadinamojo Liaudies Seimo nariu, Aukščiausios Tarybos deputatu, gyvulininkystės ministro pavaduotoju, tarnavo Raudonosios armijos šešioliktojoje lietuviškojoje šaulių divizijoje. 

REKLAMA

„S. Nėris visuomenėje sulaukia prieštaringų vertinimų. Ji yra viena iš lietuvių literatūros klasikių, kurios poeziją daugelis mėgsta ir labai vertina. Tačiau poetės biografiją temdo jos kolaboravimas su Sovietų Sąjunga, kuriai ji demonstravo viešą palaikymą. R. Žebenka sovietmečiu dirbo valstybiniuose organuose, (...) tačiau negalima paneigti ir R. Žebenkos nuopelnų gyvulininkystės srityje, nes jo iniciatyva buvo įkurtas Gyvulininkystės institutas, jis parašė mokslinių knygų gyvulių veislininkystės temomis“, – rašoma savivaldybės pranešime.

REKLAMA
REKLAMA

Radviliškio taryba ketvirtadienį balsuos, ar S. Nėries gatvę pervadinti į Slėnio gatvę, o R. Žebenkos gatvės pavadinimą pakeisti į Mokslo gatvę.

Klaipėdoje pavadinimai liko nepakeisti

BNS rašė, kad vasarį Klaipėdos miesto savivaldybės taryba antrą kartą atmetė siūlymus panaikinti S. Nėries ir Liudo Giros gatvės pavadinimus..

Po šio sprendimo kovo pabaigoje į Regionų administracinį teismą kreipėsi Vyriausybės atstovas, jis siekia įpareigoti savivaldybę pervadinti gatves.

Savo ruožtu teismas prieš kelias savaites priėmė nepalankų sprendimą Genocido tyrimų centrui.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Regionų administracinis teismas panaikino LGGRTC sprendimą pašalinti paminką partizanui Juozui Krikštaponiui Ukmergėje.

Tuo metu tokį sprendimą rekomendavusios vadinamosios Desovietizacijos komisijos išvadą teismas pripažino neatitinkančia skaidrumo, objektyvumo ir nepiktnaudžiavimo valdžia reikalavimų.

Totalitarinių, autoritarinių režimų ir jų ideologijų propagavimo draudimas Lietuvoje įsigaliojo nuo 2023 metų gegužės. Pagal jį, iš viešųjų erdvių turi būti pašalinti totalitarizmo ir autoritarizmo simboliai – paminklai, gatvių, aikščių ir kitų viešųjų objektų pavadinimai, kitokie simboliai.

Aukok
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų