„Kai tik gauname institucijų leidimus, iš karto pradedame (atliekų surinkimą ir išvežimą – BNS) darbus. Tikslas yra visus išvežimo darbus užbaigti dar šiais metais“, – BNS penktadienį sakė L. Baužys.
Jo teigimu, iš Maišiagalos saugyklos į IAE bus išvežta apie 300 kubinių metrų atliekų, iš jų 114 kubinių metrų yra grynosios radioaktyviosios atliekos, o likusi dalis – jomis užterštas betonas, gruntas bei rūsio konstrukcijos.
Saugykloje jau atlikti atliekų tvarkymo įrangos ir sistemų šaltieji bandymai, penktadienį už objekto saugą atsakinga IAE.
Energetikos ministras Dainius Kreivys sako, kad Lietuva bus pirmoji pasaulyje, išmontavusi atliekyną pagal aukščiausius tarptautinius saugos reikalavimus.
„Kai iš saugyklos bus išvežtos visos atliekos ir bus patvirtinta, kad saugyklos teritorijoje neliko užterštų konstrukcijų ir grunto, teritorija bus grąžinta visuomenei“, – pranešime sakė D. Kreivys.
Bandymai parodė, kad visi įrenginiai veikia saugiai, suderintai ir atitinka projektinius sprendimus.
„Šiandien galime stebėti, kaip aukštųjų technologijų pagalba bus saugiai tvarkomos istorinės radioaktyviosios atliekos ir išvežamos ten, kur jos ir turi būti – į IAE saugyklas“, – pranešime teigė L. Baužys.
Vyriausybė dar 2018 metai nutarė nutraukti Maišiagalos radioaktyviųjų atliekų saugyklos naudojimą. Skelbta, kad tam prireiks beveik 16 mln. eurų Europos Sąjungos fondų lėšų.
Saugykla – trijų metrų gylyje esantis gelžbetonio rūsys – įrengta Širvintų rajone, Bartkuškio miške, apie 7 km į šiaurės vakarus nuo Maišiagalos miestelio ir apie 30 km nuo Vilniaus.
Joje 1963-1989 metais kauptos neišrūšiuotos panaudotos radioaktyviosios atliekos iš pramonės įmonių, medicinos ir mokslo įstaigų bei karinių dalinių. 1989 metais saugykla uždaryta ir užkonservuota.