Seimas birželio 3 d. patvirtino nutarimą dėl „Valstybės šeimos politikos koncepcijos“, o birželio 17 d. nutarimas paskelbtas „Valstybės žiniose“. Jis įsigalios nuo birželio 18 d. Tačiau nutarimu nepatenkintos interesų grupės iki šiol sąmoningai klaidina visuomenę. Kodėl ir kas suinteresuotas įtikinti Lietuvos žmones, kad ši koncepcija juos surūšiuoja ir diskriminuoja? Ir iš kur oponentai ima visuomenę šokiruojančius argumentus?
Koncepcijos tikslas — stiprinti šeimas
Nutarimus nedaugelis skaito, tad patyrę intrigantai politikoje gali manipuliuoti žmonių protais ir jausmais. Tai pademonstravo socialdemokratai, o jų ruporas Seime ir žiniasklaidoje buvo Seimo narės Marija Aušrinė Pavilionienė ir Birutė Vėsaitė, kurios į pagalbą pasitelkė įvairias moterų ir homoseksualų teisių gynėjų nevyriausybines organizacijas. Daugelio šių organizacijų steigime dalyvavo ir socialdemokratės V. Blinkevičiūtės vadovaujama ministerija.
Šeima yra vyro ir moters santuoka grįsta sąjunga. Koncepcijoje šeima laikoma ir nepilna šeima (kurioje vaikas neturi vieno iš tėvų), ir išplėstinė šeima (kurioje gyvena ir kiti artimi giminaičiai). Koncepcijos tikslas — ne sukurti socialinių pašalpų mechanizmą, o numatyti vieningą šeimą (pilnos, nepilnos, išplėstinės) palaikančią ir stiprinančią politiką. Valstybė įsipareigoja remti švietimo ir socialinės pagalbos programas, padedančias atkurti pozityvią šeimos patirtį, tuo ugdant jos neturinčių asmenų (našlaičių, nepilnoje šeimoje augusių vaikų, išsiskyrusiųjų, vienišų) drąsą ir gebėjimą kurti šeimą, įsipareigojant santuokai. Tačiau santuoka sudaroma tik laisvu vyro ir moters sutarimu.
Kieno teises gina oponentai?
Socialdemokratai kritikavo koncepciją už tai, kad šeima suvokiama būtent kaip santuokoje gyvenantys vyras ir moteris. Kas čia blogai? Tai, kad nutarime nekalbama apie homoseksualų santuokas?
Birželio 3 d. Žinių radijuje koncepciją kritikavusi Ministro pirmininko Gedimino Kirkilo patarėja socialinei politikai Giedrė Purvaneckienė, paklausta apie asmeninį požiūrį į gėjų ir lesbijiečių santuokas, šnekėjo: „Aš žiūriu labai liberaliai. Galvoju, jei žmonės laiko save šeima, tai gali būti šeima ... Kas gali uždrausti moteriai turėti vaikų. Nesvarbu kokioje ji šeimoje gyvena — ar vienalytėj, ar daugialytėj. Esu buvusi Amerikoje tokioje šeimoje, kur įvaikinimas yra leidžiamas. Dvi moterys įvaikinusios du vaikus. Jas abi vadino mamomis“. Birželio 7 d. Lietuvos radijui Seimo narė M. A. Povilionienė paklausta, ar galvoje turi homoseksualias mažumas, sakė: „O kur yra nurodyta, kad žmonės, kurie yra tos pačios lyties, ką nors pažeidžia. Ką jie pažeidžia, jeigu jie ramiai, taikiai gyvena ir kuria dviejų mylinčių žmonių šeimą“. Panašias mintis žiniasklaidoje dėsto ir Liberalų sąjūdžio pirmininkas, Seimo narys Eligijus Masiulis, kuris praėjusioje Seimo kadencijoje jau buvo iškėlęs mintį apie prostitucijos legalizavimą ...
Dvi socialdemokratės kalba vienodai, o Socialdemokratų partija balsuoja Seime prieš koncepciją. Gal socialdemokratų partija prieš homoseksualų ir moterų teisių gynėjų organizacijas turi kažkokių įsipareigojimų? Ne už ačiū prie Seimo prieš koncepcijos priėmimą piketavo nuotakų rūbais (jų nuoma kainoja) pasirėdžiusios merginos. Jos irgi neskaitė koncepcijos, kurioje jokių pašalpų ir privilegijų nei moterims, nei vyrams, nei vaikams, nei šeimoms net nenumatoma.
Kritikuoja ne koncepciją, o atmestą konservatorių projektą
Tai iš kur kalbos apie diskriminaciją, apie tai, kad ištekėjusios moterys turi pirmenybę įsidarbindamos valstybės tarnyboje, kad susituokusių tėvų šeimoje gimus vaikui vienkartinė pašalpa bus 15 proc. didesnė nei vaikui, kurį pagimdo neištekėjusi moteris? Čia norisi paklausti „Tėvynės sąjungos“ (konservatorių): „Kodėl tylite ir tautai nepasakote, kad homoseksualų ir moterų teisių žinovės cituoja ne koncepciją, o būtent konservatorių Seime užregistruotą Paramos šeimai pagrindų įstatymo projektą. Juk būtent šiame projekte kalbama apie privilegijas ištekėjusioms moterims ir jų vaikams“. Gėda prisipažinti, kokius įstatyminius „šedevrus“ sugeba sukurti konservatoriai? O gal gėda papasakoti savo rinkėjams apie 2006 m. liepos 4 d. socialdemokratų ir konservatorių pasirašytą bendradarbiavimo sutartį? Sutartyje Irena Degutienė patvirtino, kad konservatoriai rems G. Kirkilo mažumos Vyriausybę. O Juozas Olekas savo parašu įsipareigojo, kad į G. Kirkilo Vyriausybės programą įtrauks konservatorių Paramos šeimai pagrindų įstatymo projekto pagrindines nuostatas. Pagrindinės nuostatos ir yra privilegijos ištekėjusioms moterims ir jų vaikams. Šio įstatymo projektas jau įvertintas kaip prieštaraujantis Konstitucijai, todėl Seimas jo net nebesvarstys ir niekada nepriims. Tad Seimo patvirtinta koncepcija neturi nieko bendro ir jokio panašumo su konservatorių paruoštu ir Seime jau numarintu populistiniu, deklaratyviu, diskriminaciniu įstatymo projektu. Beje, aktyvusis moterų kiršintojas Liberalų sąjūdžio pirmininkas E. Masiulis Seime per pateikimą balsavo už konservatorių Paramos šeimai pagrindų įstatymo projektą, taip pritardamas jo diskriminacinėms nuostatoms, kurias dabar grasinasi apskųsti Jungtinių Tautų Organizacijai. Tik įstatymų labirintuose pasimetęs liberalas nebesuvokia, kad jo palaikytos nuostatos išvardintos ne Valstybės šeimos politikos koncepcijoje ...
Kokia išvada peršasi stebint kovas, karus, diskusijas, melą ir nutylėjimą kalbant apie Valstybės šeimos politikos koncepciją? Manau, kad Seimo, Vyriausybės, Prezidentūros politikai rinkėjams turėtų deklaruoti ir savo lytinę orientaciją, o partijos — deklaruoti bendradarbiavimą su nevyriausybinėmis organizacijomis. Tada daug kas pasidarytų aišku ir suprantama ...
Ramunė VISOCKYTĖ
LR Seimo narė