Visi, kas tuo metu jau buvo kiek ūgtelėję nuo žemės, prisimena mūsų Dainuojančios revoliucijos laikus, kai kiekviena diena pažerdavo tiek džiugių naujienų, tiek džiaugsmingų potyrių, kad ryte pabudęs tik nedrąsiu svajotoju, vakare jauteisi jau subrendusiu kovotoju.
Nors šių dienų palyginimas su tuo pakylėtu laiku kvepia visišku absurdu, bet ar ne šiuo metu kiekvieną dieną mūsų siurprizų ir kuriozų šalyje, mūsų nuolankūs, švelnūs žmonės laukia, kokius dar naujus mokesčius sugalvos mūsų palaimintieji, neklystantieji valdžios vyrai ir moterys? Ir ar ne šiomis dienomis kiekvieną rytą, perskaitę spaudą, mes tampame kovotojais, tačiau jau tos pačios dienos vakare jaučiamės ramūs ir su viskuo susitaikę?
Vilniaus miesto savivaldybė iškabino didžiausius plakatus, rėkiančius apie miesto katastrofišką padėtį, apie smaugiančias skolas, gręsianti bankrotą. Ar supratote, skaitydami tuos bauginančius tekstus, ką mes turime daryti? Juk jau viską esame padarę: tylėdami mokame visų rūšių mokesčius namų administratoriams, krauname pelnus šilumos tiekėjams, tylėdami ruošiamės daugiau mokėti už šaltą vandenį, patys šluojame ir valome savo daugiabučių kiemus. Smulkieji verslininkai, turgaus prekeiviai smaugiami absurdiškais mokesčiais. Mokesčius moka net ir tie, kurie negauna nei lito pajamų. Tai ko dar reikalaujama iš mūsų? Tik vieno - tylėti.
Ir mes tylime. Sumokame paskutinius centus, net nežinodami už ką. Pavyzdžiui, namus administruojančioms įmonėms už bendro naudojimo objektų priežiūrą.
Paskaitykite ištrauką iš Vilniaus miesto savivaldybės Komunalinio ūkio departamento direktoriaus laiško:
„Administratorė atsižvelgia į namo bendro naudojimo objektų techninių apžiūrų duomenis ir parengia šių objektų techninės priežiūros darbų ir lėšų poreikio metinius bei ilgalaikius planus. Mokesčių išlaidos (administravimo, techninės priežiūros (eksploatavimo) apskaičiuojamos konkrečiam namui kartą per kalendorinius metus ir įtraukiamos į metinius remonto ar kitų tvarkymo darbų ir lėšų poreikio planus. Administratorė kiekvieną kitų kalendorinių (ūkinių) metų sąmatos projektą turi pateikti savininkams svarstyti prieš du mėnesius iki einamųjų ūkinių metų pradžios. Rengdama ūkinių metų sąmatą, administratorė privalo svarstyti patalpų savininkų pastabas ir pasiūlymus, pateiktus raštu per dvi savaites nuo projekto paskelbimo.“
Ar nepanašu į bažnyčiose skaitomus evangelijos žodžius, kuriais visi tiki, bet niekas to nematė?
Dar galima būtų aprašyti du būdus apsirūpinti karštu vandeniu, kuriuos rinktis šiomis dienomis vilniečius ragina šilumos tiekėjas. Kas gavote tuos lapelius balandžio pirmąją, galite manyti, kad tai pokštas, nes jokio antro būdo nėra. Bus taip, kaip nuspręs monopolininkas.
Tad ramybės Jums, mielieji, ir paklusnumo. Nepergyvenkite, Jūs nebūsite pamiršti šiais permainingais laikais. Kol dar turite už ką susimokėti, Jus prisimins valdžia, kurianti jau naujus apmokestinimo būdus, kai neturėsite - Jus prisimins skolų išieškotojai.
Rita Naudužienė, Naujosios sąjungos Vilniaus miesto skyriaus pirmininkė