Putino paslaptys yra temos, kurias „Forbes“ nagrinėja jau daugiau nei 20 metų. Suprasti, kokio dydžio yra Putino turtas, kas jį valdo ir kaip jis atsiranda yra daug sunkiau, nei atsekti kitų valstybių vadovų turtą ar suskaičiuoti narkotikų baronų milijonus.
„Forbes“ redaktorius Rusijoje Paulas Klebnikovas net buvo pašautas Maskvos gatvėje, mėgindamas išsiaiškinti, kaip pirmieji Rusijos oligarchai uždirbo savo milijonus. Tai buvo gūdžiais 2004 metais, kai Putinas dar negalėjo pasigirti tuo, ką turi dabar.
Taigi, kokio dydžio turtui grasina Joe Bideno sankcijos? Mes nežinome. Bet sekdami Putino turto akumuliavimo istoriją, turime kelias teorijas apie jo turtus ir tai, kas ir kur juos slepia.
Pirmoji teorija: Chodorkovskio metodas
„Forbes“ patyrinėjo Rusijos milijardierių istoriją, kuri siekia dar 1997 metus ir prisiminė to paties pašauto žurnalisto Klebnikovo istoriją, kurioje jis rašė apie oligarchą Michailą Chodorkovskį.
Tai buvo 2002 metai ir jo valdoma kompanija „Jukos“ valdė 17 proc. Rusijos naftos išteklių. Pats M. Chodorkovskis buvo įtakingas žmogus, turėjo draugų Kremliuje. Tuo metu jo asmeninis turtas siekė 3,7 milijardus dolerių, oligarchas buvo turtingiausias Rusijos žmogus.
Vienas iš jo pavaldinių buvo buvęs Rusijos energetikos ministras, o kitas – Putino administracijos vadovo pavaduotojas. M. Chodorkovskio turtas per metus padvigubėjo, bet 2003 spalio mėnesį jis jau buvo kalėjime. Turtingiausias Rusijos žmogus buvo apkaltintas mokesčių vengimu ir apgavystėmis.
Niekas neabejojo, kad už visas M. Chodorkovskio nesekmes buvo atsakingas Putinas. Jis įsakė įšaldyti jo turtą, suskaldė naftos kompaniją ir ilgiems metams pasodino M. Chodorkovskį į kalėjimą.
Visgi išlieka klausimas, kiek M. Chodorkovskio turto Putinas pasiėmė sau? Pasak analitikų, sekančių situaciją Rusijoje jau ne vienerius metus, po to, kai buvo suimtas M. Chodorkovskis, Putinas susitarė su likusiais Rusijos oligarchais. Susitarimo esmė buvo paprasta: jūs atiduodate man 50 proc. savo turto ir aš leidžiu pasilikti kitus 50 proc. Jei nesutiksite, aš pasiimsiu visą jūsų turtą ir imesiu jus į kalėjimą.
Pasitelkę šią matematiką, galime apskaičiuoti, kad 2017 metais Putinas turėjo apie 200 milijardų dolerių vertės turto. Tai jį daro turtingiausiu pasaulio žmogumi. Skaičiavimas paprastas, perskelti per pusę visų turtingiausių Rusijos žmonių turtą ir kitą puselę priskirti Putinui.
Piotras Aven, valdantis didžiausią privatų banką Rusijoje, netiesiogiai pritarė šiai teorijai pareikšdamas, kad jis yra vienas iš 50 oligarchų, reguliariai susitinkančiu su Putinu. Jis tikino, kad šie susitikimai itin svarbūs, o bet kokia kritika išgirsta iš Putino – labai rimtai vertintina, nes nesilaikant nurodymų galima pakliūti į Kremliaus vadovo nemalonę.
Teorija nr. 2: Mafijos metodas
Antroji teorija sako, kad Putinui turtėti padeda jo artimiausia aplinka ir vaikystės draugai, kurie yra apdovanoti patraukliais vyriausybiniais kontraktais ir pelningais verslais.
Atgal už tokį dosnumą jis gauna grynųjų pinigų ir kompanijų akcijų. Tai tarsi mafijinė struktūra, kur „kareiviai“ ir oligarchai yra amžinai skolingi bosui, šiuo atveju Putinui. Jie daro purviną darbą, o jis žarsto pelną.
Pasak švedų ekonomisto Anders Aslund, kuris 2019 metais parašė knygą Rusijos Rusijos draugų kapitalizmas, Putinui dirba visa jo šeima, vaikystės draugai, apsauga ir kiti artimi žmonės. Jie „laiko“ jo pinigus. Visi jo aplinkos žmonės turi nuo 500 mln iki 2 milijardų dolerių. Iš viso tai sudaro nuo 100 iki 130 milijardų dolerių, kurie priklauso žmonės esantiems arčiausiai Rusijos prezidento.
Tarp Putino draugų, kurie nepadoriai praturtėjo, yra buvęs jo dziudo partneris Arkadijus Rotenbergas, su kuriuo Putinas vis dar mėgsta žaisti ledo ritulį. Vien prieš Sočio olimpines žaidynes A. Rotenbergas uždirbo apie 7 milijardus, visa tai per valstybinius kontraktus ir užsakymus.
O štai visai neseniai Rozenbergo brolis Borisas ir šio sūnus Igoris, taip pat milijardieriai, pasiskelbė pastatų komplekso, greta Juodosios jūros, savininkais. To pačio komplekso, kurį Aleksėjus Navalnas vadino „Putino rūmais“ ir apie kurį neseniai sukūrė filmą.
Dar yra toks Kirilas Šamalovas, buvęs Putino žentas. Jis yra ilgamečio Putino draugo sūnus, naudojęsis savo naujosios šeimos ryšiais ir tapes Gazpromo padalinio Gazprombank, vienos didžiausių finansinių institucijų Rusijoje, vadovu.
Itin didelė finansinė sėkmė jį aplankė, kai šis vedė Putino dukterį. Manoma, kad tai buvo padaryta slaptoje ceremonijoje, apie kurią niekas nenori kalbėti.
Visgi po šių vedybų Šamalovas greit nusipirko 17 proc. „Sibur“ (didžiausios Rusijos degalų ir cheminių gaminių kompanijos) akcijų. Jas šis pirko iš kito gero Putino draugo Genadijaus Tymčenko, o pinigų pirkiniui skolinosi iš to paties Gazprombank, vietos, kurioje yra padėti du trečdaliai Putino pinigų.
K. Šamalovas milijardieriumi tapo vos sulaukęs 34 metų, tai yra – praėjus trejiems metams po vedybų su Putino dukterimi. Tiesa, šeimyninė laimė truko neilgai ir tarp 2016 ir 2017 metų pora išsiskyrė, o K. Šamalovo turtai ženkliai sumažėjo, jis buvo priverstas parduoti turimas „Sibur“ akcijas.
Dar vienas artimas Putino draugas, violančelininkas Sergejus Rolduginas, kuris su Putinu susidraugavo dar Leningrade, kai abu buvo jauni berniūkščiai ir supažindino Putiną su jo buvusia žmona, buvo paminėtas Panamos popieriuose 2016 metais, mat rasta sąsąjų tarp jo ir kompanijų, stumdžiusių 2 milijardus dolerių grynais iš vienos sąskaitos į kitą.
Manoma, kad jo asmeninis turtas siekia 100 milijonų dolerių. Tą kartą žiniasklaidai Rolduginas aiškino, kad visi pinigai – dosnių verslininkų aukos muzikos instrumentams pirkti, skurdiems muzikams remti.
Ekonomistai, stebintys Rusijos turtuolių scena sako, kad turtas ten nereiškia laisvės, o atvirkščiai. Kuo turtingesnis rusas, tuo jis labiau priklausomas. Daugybė neprognozuojamu dalykų gali nutikti turtuoliams Rusijoje.
Teorija nr.3: Blykstės metodas
Ši teorija sako, kad galimai Putinas turi gana nedaug turto, bet mėgsta atrodyti itin turtingas. Nes turtai reiškia galią, o šią Putinas itin mėgaujasi.
Ši teorija formaliai yra tiesa, nes pasak oficialių dokumentų Putinas 2020 metais uždirbo tik 140 tūkst. dolerių. Turtas, kurį jis oficialiai turi – kuklus. Vos trys mašinos, treileris, 74 kvadratinių metrų butas, 18 kvadratinių metrų garažas ir 148 kvadratinių metrų apartamentai su dviem parkavimo vietomis.
Niekur nepaminėti net jo laikrodžiai, kurių šis turi daug ir itin brangių. Nėra nė žodžio apie dvarus ant Juodosios jūros kranto, jachtas, vilas ir lėktuvus, kurių, manoma, jis tikrai turi ne vieną. Kai kurie ekspertai sako, kad Putinui nė nereikia asmeninio turto, nes visa šalis priklauso jam.
Užtenka spragtelėti pirštais ir valstybinės įmonės perves pinigus, akcijas ir kitą turtą jo draugams ir šeimynykščiams. Arba tereikia panorėti ir jo apartamentai bus apstatyti kažkieno kito sąskaita, o jis – nuskraidintas svetimu lėktuvu ten, kur nori.
Gali būti, kad Putinui pinigų jau nereikia, jis turi kai ką daugiau – galią.