Kuris Šiaulių savivaldybės valdininkas iš savo kišenės sumokės pusantro milijono litų: Turto valdymo skyriaus vedėjas Gytis Skurkis ar politiniai Savivaldybės vadovai? Nes būtent tiek nuostolių miesto biudžetui atnešė nutrauktas aukcionas.
Šiomis dienomis prokurorus turėjo pasiekti skundas, kuriame prašoma nubausti valdininkus, galėjusius pridaryti milžiniškų nuostolių.
Aukciono dalyviai kreipėsi į teisėsaugą
Jau ne kartą nušvietėme sužlugdyto Savivaldybės bendrovės „Šiaulių turgus“ akcijų pardavimo aukciono peripetijas. Tačiau retas atvejis, kai po valdžios akibrokšto verslininkai ne nuleidžia rankas, o kreipiasi į teisėsaugos struktūras, prašydami įvertinti valdininkų veiksmus. Būtent toks prašymas šiomis dienomis pasiekė Šiaulių apygardos prokuratūrą.
Prokurorams adresuotame rašte paprašyta teisiškai įvertinti Savivaldybės tarnautojų veiksmus, dėl kurių Savivaldybės bendrovės „Šiaulių turgus“ akcijų pardavimo aukciono dalyviai ne tik neturėjo progos miesto biudžetą paremti pusantro milijono litų suma, bet ir patys patyrė nuostolių.
„Palaimintoji“ bendrovė rėmė mero partiją
Šiauliuose susiklostė tradicija, kad žurnalistai, bandantys gauti informacijos iš Savivaldybės apie sandėrius su privačiomis kompanijomis, praktiškai atsimuša į sieną. Panašiai porą pastarųjų savaičių ir kolega iš vieno nacionalinio dienraščio beprasmiškai beldėsi į miesto valdžios duris ir laukė dabar jau buvusio Savivaldybės administracijos direktoriaus Vlado Damulevičiaus atsakymų apie santykius su viešąja įstaiga, pasirašiusia sutartį su Savivaldybe. Pažeidžiant visus įstatyme numatytus terminus sulaukė tuščio atsirašinėjimo.
Tačiau visiškai kitokios žaidimo taisyklės buvo pritaikytos didžiąją Šiaulių centrinės turgavietės dalį valdančiai bendrovei „Imondesima“, kuri dosniai parėmė Šiaulių mero Genadijaus Mikšio vadovaujamą liberalcentristų partiją. Ar už gražias partiečių akis?
Teisme vykstant ginčams dėl centrinės miesto turgavietės, ieškovams adresuotas konfidencialus Savivaldybės raštas pirmiausiai pateko į „Imondesimos“ advokato, buvusio teisėjo, rankas. Savivaldybės administracija nesugebėjo logiškai paaiškinti, kas ir kaip konkurentams perdavė informaciją. Bandyta naivokai tikinti, esą atsakymas buvo įdėtas į Savivaldybėje veikiančią informacinę sistemą.
Kas dokumentą iš sistemos paėmė ir perdavė konkurentams, net nesiaiškinta. Iš absurdiškų valdininkų atsakymų net galima padaryti išvadą, kad privati bendrovė „Imondesima“ yra vienas iš Savivaldybės „skyrių“, laisvai prieinantis prie konfidencialios informacijos. Būtent tai, kokia proga minėtosios bendrovės advokatui buvo perduota konfidenciali informacija, ir kas ją nutekino, paprašyta ištirti Šiaulių apygardos prokuratūros.
Gresia ir ieškinys
Nutekinta konfidenciali informacija – tik pusė bėdos, kuri laukia Savivaldybės darbuotojų. Valdininkai bus purtomi, ar neviršijo savo tarnybinių įgaliojimų. Už tokius „pokštus“, kaip žinoma, gresia baudžiamoji atsakomybė.
Nemalonumai bendrovės „Šiaulių turgus“ akcijų pardavimo aukciono komisijos pirmininkui G. Skurkiui bei kitiems komisijos nariams gresia ir už nutrauktą „Šiaulių turgaus“ akcijų pardavimo aukcioną. Parduoti akcijas nusprendė Šiaulių miesto taryba, tačiau pardavimo procedūras nutraukė G. Skurkio vadovaujama komisija. Komisija lengva ranka atmetė 1,5 milijono litų pasiūlymą, tarsi Savivaldybė nebūtų kiaurai prasiskolinusi ir jai nereikėtų pinigų.
Aukcionas buvo paskelbtas tada, kai turto kainos buvo perdėtai išpūstos. Patys Savivaldybės atstovai dabar pripažįsta, kad tokios sumos už „Šiaulių turgaus“ akcijas dabar nebegautų. Nepaisant to – komisija atsisakė vos ne rankose turėtų pinigų.
„Kyla motyvuotų abejonių, ar atsakingų Šiaulių miesto savivaldybės administracijos tarnautojų, tarp jų - ir Šiaulių miesto savivaldybės administracijos viešo aukciono komisijos pirmininko Gyčio Skurkio, kitų viešo aukciono komisijos narių bei kitų Šiaulių miesto savivaldybės tarnautojų veiksmuose, nėra nusikalstamos veikos, numatytos BK 228 str. 1 d. ir 2 d. (piktnaudžiavimas), požymių. Yra pagrindo manyti, kad tokie galimai neteisėti atitinkamų Šiaulių miesto savivaldybės tarnautojų veiksmai gali būti susiję su vieno juridinio asmens – UAB „Imondesima“ - protegavimu“, – rašoma Šiaulių apygardos prokuratūrai.
Be to, Šiaulių savivaldybei gali tekti sumokėti ir patirtas išlaidas. Aukcione akcijas ketinusi pirkti bendrovė buvo pasiskolinusi 1,4 milijono litų. Kol vyko ginčai teismuose, „kapsėjo“ palūkanos. Jeigu aukcione dalyvavusi bendrovė pateiks civilinį ieškinį, žalą vėl gresia atlyginti iš mokesčių mokėtojų pinigų.
Tačiau jeigu valdininkai būtų priversti mokėti iš savo kišenės, panašios situacijos nesusiklostytų – įsitikinęs Seimo narys Valerijus Simulik.
Kaltieji turėtų susimokėti
„Tie, kas suderina nuostolingus Savivaldybės sprendimus, pasirašo – turėtų sumokėti iš savo kišenės“, - sako šiaulietis, Seimo Žmogaus teisių komiteto narys V. Simulik. Jo žodžiais, ateinančią savaitę komitetas kaip tik svarstys asmeninės pareigūnų ir valstybės tarnautojų atsakomybės problemą.
Anot politiko, dabar ir pareigūnai, ir tarnautojai, priėmę piliečiui nenaudingą sprendimą, niekuo neatsako. Pavyzdžiui, dabar bet kurį pilietį teisėsaugos pareigūnai gali sulaikyti dviem paroms, net jeigu jo kaltė vėliau ir neįrodoma. Jeigu pasiskundžiama Žmogaus teisių teismui, žalą atlygina valstybė.
V. Simulik žodžiais, jeigu iš savo kišenės žalą atlygintų sprendimus priėmę tarnautojai, pareigūnai – situacija iš esmės pasikeistų. „Tačiau sistema šiai idėjai priešinasi“, – ironiškai sako Seimo narys. Vis dėlto jis nepraranda vilties, kad bus įteisinta tiesioginė valdininkų ir pareigūnų atsakomybė už padarytą žalą.
Mykolas DEIKUS