Lietuvoje pradėjo veikti Prezidentės kampanijos „Už saugią Lietuvą“ inicijuotas ir Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos finansuojamas projektas „Tėvų linija“. Tai nemokama konsultacija telefonu tėvams, susiduriantiems su vaikų auginimo ir auklėjimo problemomis.
„Skambinti gali visi. Gali ir būsimi tėvai skambinti, gali seneliai paskambinti, kai nebeveikia jų auklėjimo metodai. Visi, kurie susiduria su auklėjimo problemomis. Gali skambinti ir tie kurie nori pasidžiaugti, pasidalinti patirtimi,“ - portalui tv3.lt pasakojo Kristina Paulikė.
Šeimoms trūksta psichologinės pagalbos
Anot pašnekovės, tokios pagalbos linijos tėvams užsienio šalyse nėra naujiena. Lietuvoje šiomis konsultacijomis bent iš dalies bandoma sumažinti psichologų trūkumą. „Mes visi žinome, kad neužtenka psichologų, juolab jų trūksta atokesniuose šalies kampeliuose. Tad tai – greitoji pagalba sekiant užpildyti psichologų trūkumo nišą,“ - teigė K. Paulikė.
„Aš pati asmeniškai visai neseniai, 7 valandą ryto, susirūpinau vienu mažiuku mokinuku ir pagalvojau, kad norėčiau kreiptis į psichologą, o kadangi gyvenam nedideliame miestelyje šalia Vilniaus, tai kur tą pagalbą man gauti? Tada į pagalvojau, kad tėvų linija man praverstų,“ - pasakojo K. Paulikė.
Tačiau linija tėvams veiks ne visą parą, o tik darbo dienomis nuo 17 iki 21 valandos. “Tokiu laiku dažniausiai tėvai grįžta po darbo namo pikti, pavargę, vaikai turi ruoštis pamokas, tėvai nervinasi, toks laikas, manome, pats sunkiausias metas ir tėvams,” - tikino K. Paulikė.
Ne visiems norintiems pavyks prisiskambinti
Kol kas į telefono skambučius atsakinės 2 profesionalūs psichologai. Mat šiam projektui iki metų pabaigos, numatyti 25 tūkstančiai eurų. Esą už šią sumą teikti daugiau profesionalios pagalbos negalima. „Tai ne studentai, ne savanoriai, o profesionalią psichologinę pagalbą šeimoms galintys teikti specialistai. Ateityje, įvertinę šios paslaugos poreikį, matysime, kiek tėvų skambina, kiek turėsime praleistų skambučių, tad ir spręsime ar didinti psichologų skaičių, ar ilginti jų darbo laiką,“ - teigė K. Paulikė.
Skambučiai numeriu 8 800 900 12 – nemokami. Tėvai su profesionaliu psichologu pasikonsultuoti jiems rūpimais vaikų auklėjimo klausimais galės neribotą laiką.
„Norime priminti, kad tėvams skambučiai nekainuoja nieko, tačiau centrui – kainuoja ir labai daug. Todėl svarstome, jog ateityje, galbūt ir apmokestinsim šią paslaugą, tačiau apie tai svarstysim tik įvertinę jos poreikį,“- sakė K. Paulikė.
Daugiau nei pusė tėvų vaikus auklėja smurtu
Šių metų pradžioje įsigaliojo įstatymas, draudžiantis bet kokį smurtą prieš vaikus. Tačiau, nevyriausybinių organizacijų duomenimis, daugiau nei pusė tėvų dar linkę vaikus auklėti smurtu. Anot jų, tėvams trūksta prieinamos informacijos ir jie nežino, kokios priemonės geriausiai padėtų spręsti iškylančius sunkumus su vaiku. Vien per praėjusius metus dėl smurto artimoje aplinkoje nukentėjo 578 nepilnamečiai.
„Labai daug tėvų kreipiasi į mūsų centrą. Nespėjame priimti visų, todėl tenka laukti didelėse eilėse psichologo konsultacijai. Pastebim, kad tėvus kamuoja tie patys rūpesčiai, ar bent jau panašūs. Tai leidžia manyti, kad tokių paprastų paaiškinimų poreikis yra didelis,“ - sakė Aušra Kurienė, Paramos vaikams centro direktorė.
Anot pašnekovės, tėvus klausimai kankina įvairiuose vaiko raidos etapuose. „Kiek tėvų, tiek klausimų iškyla. Skirtingais vaiko raidos tarpsniais, skirtingi klausimai. Auginantiems kūdikius kyla sunkumų dėl migdymo, maitinimo, nuraminimo. Kai paauga vaikas, skleidžiasi jo asmenybė, kyla klausimai kaip lgtis, kai vaikas nenori to ar kito. Dažni adaptacijos darželyje ar mokykloje klausimai,“ - kalbėjo A. Kurienė.
Tėvų linija skirta atsakymų ieškantiems tėvams
Tačiau daugiausiai iššūkių tėvystės kelyje laukia vaikui sulaukus paauglystės. Šis etapas įneša daugiausiai sumaišties tėvų ir vaikų santykiuose. Paaugliai noriai nebesidalina dienos įspūdžiais, nepasakoja savo išgyvenimų, jausmų, užsidaro tarsi savame pasaulyje.
„Tėvai turi daug nerimo, sumaišties ar vaikas nėra blogame kelyje. Tėvai ieško atsakymų įvairiai: vieni kalbasi su kitais, kiti skaito knygas, remiasi savo patirtimi, bet natūralus nerimas aplanko kiekvieną tėtį ar mamą,“ - sako A. Kurienė.
Pagalba telefonu skirta visiems Lietuvos tėvams. Tačiau specialistai abejoja, ar šia pagalba naudosis rizikos šeimos.
„Tokias šeimas turi pastebėti dirbantys socialiniai darbuotojai. Vargu, ar rizikos šeimose tėvai išvis skiria dėmesio vaikams, ar su jais kalba, ar žino kuo jie gyvena, tad, manau, tokie tikrai nesivargins skambinti tėvų linija. Ji skirta atsakymų ieškantiems tėvams,“ - teigė A. Kurienė.