Štai taip – pažadai sau daugelio praeivių galvose dabar tiesiog dūzgia, kone kas trečias kalba, kad tuoj ims mesti svorį. Visa tai kažkur girdėta ir prieš metus, ir prieš dvejus... O štai kaip sporto salės atrodo gruodį – pustuštės. Žmonės užsiėmę svarbesniais reikalais. O sporto klubų administracija jau ruošiasi – po štilio gruodį, sausį čia bus sausakimša.
„Žmonės sportuoja nuo metų pradžios, nuo mėnesio pradžios, nuo pirmadienio. Jiems reikia atskaitos taško. Tai metų pradžia yra labai rimta riba, kaip aš pradėsiu gyventi, ką aš keisiu savo gyvenime“, - sako sporto klubo direktorius Vidmantas Šiugždinis.
Pasak direktoriaus, sausį sportuojančių padaugėja trečdaliu. Visgi po mėnesio-kito ryžtas tirpdyti kilogramus ir stiprinti raumenis dažnam išblėsta. Treneriai pastebi, kad naujokai daro klaidą tikėdamiesi rezultatų iškart. Vien naujamečio pažado čia neužtenka.
O kur dar pažadai į šiukšliadėžę išmesti ir amžiams pamiršti saldumynus, atsisakyti nesveiko maisto. Visgi ir čia žmonės dažnai pristinga ir valios, ir žinių, kaip taisyklingai tai daryti.
„Dažniausiai toks noras yra trumpalaikis ir žmogus imasi dietos arba išbraukia iš savo raciono tam tikro maisto produktų grupę, o tai yra visiškai nelogiška“, - teigia dietologė Žana Antonova.
Pasak dietologų, tikslų siekti galima pamažu. Pavyzdžiui, ne visiškai atsisakyti šokolado, o nustoti jį šlamšti plytelėmis. Tačiau ką tikrai reikėtų padaryti kiekvienam – tai apmąstyti, kokias mitybos klaidas darome, ir jas ištaisyti.
Ir vis dėlto – ar naujamečiai pažadai atneša naudos? Psichologai turi jums vieną aiškų atsakymą.
„Visi pokyčiai, kurie daromi, yra daromi šiandien. Jie niekada nedaromi rytoj, nes rytoj yra dar rytoj, o po to – dar rytoj. Tas „po naujų metų“ dažniausiai neveikia. Ir kuo daugiau prisižada visko, tuo mažiau daro, nes susidaro krūva visko – per daug, o įpročiai gajūs ir žmogus sako: „ai, tiek to“, - sako psichologas Marius Daugelavičius.
Taigi, jei jau sugalvojome pradėti sportuoti, mokytis naujos kalbos ar mesti rūkyti, verčiau jau tai pradėti čia ir dabar. Antra – reikėtų sau atsakyti į klausimą, kodėl mums to reikia, ar pradėję naują veiklą tapsime laimingesni? O jei netapsime, gal ir stengtis neverta?
Psichologai naujamečių pažadų visiškai nenuvertina. Tik pasiryžimas turi būti tikras.
„Jeigu žmogus priima sprendimą, tai turi prasmę, be abejo. Be sprendimo jokių pokyčių ir nebus gyvenime“, - mano M. Daugelavičius.
O jei nebus to sprendimo, pažadukams baigsis taip, kaip pelėdžiukams pasakoje – žadėjo „vis rytoj ir vis rytoj“, bet skaityti taip ir neišmoko.
Išsamiau žiūrėkite TV3 žinių reportaže.