Šiomis dienomis visoje Lietuvoje tirštus, lietaus kupinus debesis bent kelis kartus per dieną keičia saulės spinduliai. O dar vos prieš savaitę temperatūrai šalyje perkopus 30 laipsnių, po kelių dienų jau tebuvo 16-ka. Medikai tvirtina, kad tokia orų kaita ne juokais veikia žmonių sveikatą. Nors dažniausiai paūmėja tam tikrų ligų simptomai, neretai visiškai sveiki žmonės nepalankiu sveikataioru staiga pradeda skųstis galvos skausmais ir pykinimu.
„Dabar paskutinė savaitė, kada kaitaliojasi orų temperatūros, slėgiai, škvalai buvo. Pas mus padaugėjo pacientų, sergančių širdies ritmo sutrikimais. Dabar vyrauja aritmijos ir prieširdžių virpėjimai. Antroje vietoje – aukšti kraujospūdžiai, trečioje vietoje – nervinės krizės“, - sako kardiologas Mykolas Biliukas.
Mokslininkų teigimu, maždaug šeši iš dešimties žmonių būna jautrūs orams. Tačiau labiausiai veikiami tie, kurie serga širdies ir kraujagyslių ligomis, kurių jautri nervų sistema.
„Kurie turi jautresnę nervų sistemą, pastebima ir depresinė simptomatika. Bet žmogus turi turėti polinkį blogesnei nuotaikai. Kada trūksta saulės, trūksta šviesos, tai nuotaika ir prastėja. Jie ateina, skundžiasi, kad blogai miega, jaučia nuovargį, silpnumą, neturi jėgų, noro užsiimti įprasta kasdiene veikla. Neturi noro aktyviau gyventi, sportuoti, nes tiesiog trūksta jėgų“, - pasakoja gydytoja neurologė Vaineta Valeikienė.
„Vis dėlto mūsų įprastinis dangus yra pilkšvas. Tai uždeda tam tikrą antspaudą ant vyraujančios nuotaikos. Tai reiškia, kad nemaža dalis žmonių praleidžia dieną tokiame snauduly. Tas snaudulys pasikeičia, bet kas išryškės – neaišku. Vienais atvejais išryškėja didelis entuziazmas, o kitiems – noras žudytis ir ieškotis virvės bei depresija“, - sako psichiatras, psichoterapeutas Olegas Lapinas.
Psichoterapeutai atkreipia dėmesį ir į tai, kad niūrus oras gali nuvaryti ne tik į depresiją, bet ir ir paskandinti alkoholizmo liūne ar net sustiprinti polinkį į savižudybę. Ypač turint omenyje tai, kad Lietuva išties mažai lepinama saulės bei šilumos.
„Mūsų kraštuose tas niūrumas dažnai skatina užsidarymą savyje, neviltį ir jis suprantamas žiūrint į nuolat švininį dangų. Nieko čia ir nebus. Ne permainingas, o nusakomai niūrus oras, sako, kad nieko čia gero ir nebus, o kadangi nieko gero ir nebus, tai ir gersiu“, - mano O. Lapinas. Mažiausiai orų pokyčiams jautrūs yra asmenys iki 44-erių metų, mat jie dar neturi tiek daug sveikatos problemų. Pažymima ir tai, kad orų kaitai jautresnės moterys bei vaikai.