„Paskutiniu metu iš SAM vadovybės padažnėjo pareiškimų, kad šioje srityje sistema veikia gerai. Taigi, atsisakoma netgi pripažinti, kad iki šiol modernių paslaugų infrastruktūra Lietuvoje neveikia. Tai reiškia, kad ir toliau ydinga sistema yra dangstoma, atsakomybė perkeliama kitiems sektoriams, toleruojamas ir skatinamas perteklinis vaikų gydymas vaistais ir perteklinė institucinė globa“, - rašė D. Pūras.
Pasak jo, ministerijos atstovai, nepaisant nuolatinių skandalų ir tragiškų įvykių, vykstančių vaikų su raidos ir psichikos sutrikimais pagalbos sistemoje, organizuoja posėdžius, kuriuose giriasi tariamais laimėjimais šioje srityje ir tildo šią sistemą kritiškai vertinančius ir siūlymus teikiančius nepriklausomus ekspertus.
D. Pūro teigimu, ministerija dangsto ir neskaidrius sprendimus, susijusius su universitetinės medicinos plėtra Vilniuje. „Dėl tokio dangstymo jau keleri metai žlugdoma Vaiko raidos centro, kuriam iki šiol nepradedamas statyti korpusas Santariškėse, veiklos perspektyva. Atsisakoma išsiaiškinti, kieno iniciatyva užblokuota Vaiko raidos centro naujo korpuso statyba, nors tai lieka vienintelis racionalus būdas išspręsti šio universitetinio centro plėtros klausimą“, - rašė jis savo socialinio tinklo paskyroje.
Psichiatro teigimu, SAM taip pat tęsia žalingą pacientams, ypač vaikams, besaikio gydymo vaistais tradiciją:
„Atsisakoma pripažinti nemedikamentinių gydymo būdų svarbą Lietuvos sveikatos ir psichikos sveikatos apsaugos sistemoje ir prioritetine tvarka pradėti remti psichologinių ir psichoterapinių paslaugų plėtrą vaikų psichikos sveikatos apsaugos sistemoje“, - teigė D. Pūras.
Nuo psichiatro kliuvo ir premjerui Algirdui Butkevičiui: D. Pūras sakė apgailestaujantis dėl to, kad Ministro pirmininko nuomonė apie situaciją ir permainų poreikį Lietuvos sveikatos politikoje esą yra formuojama remiantis ne šiuolaikiniais mokslo ir vertybių principais.
„Susiklosčius tokiai situacijai, kai Vyriausybė ir Sveikatos apsaugos ministerija atsisako pasinaudoti siūloma talka ir patarimais, nebematau galimybės toliau eiti su SAM mane siejančias visuomenines pareigas (vyriausio vaikų ir paauglių psichiatrijos specialisto, šios srities klasterio komiteto pirmininko, SAM kolegijos nario). Apgailestauju, kad Lietuvos sveikatos politika yra vykdoma neskaidriai, vyraujant vulgariam biomedicininiam modeliui, neatsižvelgiant į PSO rekomendacijas bei naujuosius sveikatos apsaugos prioritetus, tarp kurių yra ir vaikų raida bei psichikos sveikata“, - teigė jis.
Ypač rimta problema, anot D. Pūro, yra ir tai, kad be jokios steigėjų (SAM ir VU) priežiūros vyksta Vilniaus universiteto ligoninė plėtra, kuri esą yra vykdoma neskaidriai.
„Tai, kad SAM kaip steigėjas toleruoja ir proteguoja tokią neskaidrią VU ligoninės Santariškėse plėtrą, yra rimta problema, reikalaujanti nepriklausomo tyrimo. Jei tokie reiškiniai bus ir toliau dangstomi, jie darys vis didesnę žalingą įtaką visai Lietuvos sveikatos sistemai“, - teigė D. Pūras.
R. Šalaševičiūtė per ministerijos viešuosius ryšius perdavė savo komentarą:
„Iki šiol nesu gavusi prof. Dainiaus Pūro oficialaus kreipimosi ar pranešimo, kad jis traukiasi iš visuomeninių pareigų. Todėl kol kas tegaliu pasakyti, kad kiekvienas žmogus yra laisvas rinktis kokia veikla užsiimti, kur dalyvauti ir nieko negaliu versti imtis jam nepriimtinų darbų, todėl gerbsiu bet kokį sprendimą“, - sakė R. Šalaševičiūtė.