• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Mitingo metu Lietuvos vidaus reikalų respublikinės profesinės sąjungos vadovė Loreta Soščenkienė tvirtino, kad pareigūnai neretai dirba už du, dėl ko smarkiai nukenčia darbo kokybė. Taip pat ji piktinosi, kad galimybė finansuoti atsiranda tik partijų įsiskolinimus, o nemokamas pareigūnų atostogas Vyriausybė skaito ne kaip skolą, o kaip kuklią pareigūno dovaną valstybei. Vadovė iškėlė klausimą, kodėl nelyginami mūsų pareigūnai su tomis šalimis, kur jų kolegos gauna orų darbo užmokestį ir pavydėtinas socialines garantijas, kur atitarnavę veteranai gauna 50 – 80 % buvusio atlyginimo dydžio pensiją ir jos net negalvojama dėl kurių nors priežasčių mažinti. Besipiktinant valdžia dar buvo įvardintas tas faktas, kad finansavimo prioritetas atiduodamas tarptautiniams įsipareigojimams, o ne savo šaliai ir žmonėms.

REKLAMA
REKLAMA

Europos policijos konfederacijos sekretoriato (EuroCOP) vadovas Janas Vellemanas prisipažino, kad didžiuojasi, palaikydamas pareigūnus, susirinkusius iš visos Lietuvos, ir nuoširdžiai juos palaiko.

REKLAMA

Danijos policijos profesinės sąjungos sekretorius Klausas Ryderis, atvykęs palaikyti Lietuvos pareigūnų, teigė, kad jo šalis taip pat išgyveno nežmoniškus biudžeto, pensijų ir atlyginimų karpymus. Tačiau tai, kas vyksta Lietuvoje, kur nėra jokio socialinio dialogo tarp darbdavių ir darbuotojų, kaip Europos Sąjungos narei yra nepriimtina. Padėtis, susiklosčiusi Lietuvoje, neatitinka bendrų standartų ir Kopenhagos sutarties kriterijų.

REKLAMA
REKLAMA

Latvijos policijos profesinės sąjungos pirmininkas Agris Suna dalinosi patirtimi su savo kolegomis iš Lietuvos: „Jūsų plakatuose matau užrašus „Jau gana“. Mūsų kalba tai reiškia lygiai tą patį, todėl suprantu, kad esame broliškos tos pačios kalbos šalys. Neleiskite, kad jūsų šalį ištiktų mūsų šalies likimas, kur be socialinio dialogo, be susitikimų ir sutarčių su profsąjungomis, mūsų atlyginimus sumažino 50%. Praeitais metais buvo atleista 2500 darbuotojų. Iš visų socialinių garantijų liko tik leidimas mums išeiti į pensiją, sulaukus 50 metų. Nebeturime nei socialinių, nei gyvenimo garantijų. Pamatę, kad niekaip negalime paveikti vadovų, kurie sėdi kabinetuose, mes sukūrėme savo politinę jėgą ir jau spalio 2 d. dalyvausime rinkimuose. Kovokite, o mes palaikysime“.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Lietuvos profesinių sąjungų konfederacijos generalinė sekretorė Janina Motuizienė įvardijo opiausias Lietuvos problemas: socialinių garantijų apkarpymą, atlyginimų mažinimą, bedarbių skaičiaus augimą, didžiulę migraciją. „Šių reiškinių pasekmes mes išgyvename kasdien ir išgyvensime dar ne vienerius metus, Lietuvos Respublikos Vyriausybė užuot sprendusi esmines šalies problemas, imituoja socialinį dialogą, o kai į ją kreipiamasi, įvardijant konkrečias problemas, atsako formaliais raštais“. Po šių skambių pareiškimų generalinė sekretorė paragino minią tris kartus sušukt „Gėda!“.

REKLAMA

12-29: Šiaulių apskrities ugniagesių gelbėtojų profesinė sąjunga – pirma badaujanti grupė. Pareigūnai badaus pamainomis po parą. Leidimą badauti jie turi iki spalio 22 dienos. Iki šiol yra sudarinėjami badaujančių pareigūnų sąrašai ir tikslių duomenų, kiek tokių bus, nėra, tačiau norinčių daug ir visi nusiteikę labai rimtai. L. Soščenkienės teigimu, jei tai nepadės – bus badaujama ir toliau. Profesinės sąjungos vadovė tvirtino, jog turi ir daugiau planų, ko imtis jei nepavyks pasiekti norimų tikslų, tačiau jų neatskleidė. Balsas.lt žurnalistės paklausta, ar pareigūnai neišeis į darbus – mįslingai pasakė „nežinau“ ir nusišypsojo.

REKLAMA

Mitingui pasibaigus Loreta Soščenkienė dalinosi savo mintimis su Balsas.lt žurnaliste, kai nepastebimai prie jos priėjo Seimo kanceliarijos atstovas, maloniai pasiūlęs įteikti peticiją Seimui. Profesinės sąjungos vadovei atsakius, kad yra parengusi raštą tik Vyriausybei, atstovas pasišalino.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

11-46: Prie protestuotojų prisijungė iš Vyriausybės grįžę mitingo organizatoriai. Lietuvos vidaus reikalų respublikinės profesinės sąjungos vadovė Loreta Soščenkienė informavo, jog pasiektas susitarimas, kad skiriamas biudžetas 2011 metais nebūtų mažesnis nei 2010, o taisant vidaus reikalų sistemos darbuotojams nepalankius įstatymus – tęsiamas socialinis dialogas.

REKLAMA

11-32: Apie 11: 25 protesto dalyviai atėjo prie Seimo. Kolona,  abiejų pusių lydima policijos automobilių, Gedimino prospektu praėjo ramiai, be jokių šūkių. Tai matyt lėmė, jog akcijos organizatoriai vis dar buvo likę Vyriausybėje.

REKLAMA

Prie Seimo pradėjusiems būriuotis protestuotojams nebuvo leista prisiartinti prie paties pastato, bet jokių incidentų neįvyko. Badauti pasiryžę pareigūnai pradėjo statyti palapines.

11-02: Mitinge kalbėję pareigūnų atstovai piktinosi Vyriausybės vykdoma politika Vidaus reikalų sistemos pareigūnų atžvilgiu, buvo išsakyti reikalavimai tinkamai suformuoti darbo etatus ir apmokėti pareigūnams už jų darbą savaitgaliais bei švenčių dienomis, iš biudžeto skirti 19 mln.litų.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Lietuvos pareigūnų palaikyti atvykę užsienio svečiai reiškė solidarumą, o Latvijos atstovas linkėjo nesulaukti latvių pareigūnų likimo: jų atlyginimai buvo apkarpyti iki 50 proc. , daugybė žmonių atleista iš pareigų.

Apie 10:40 protesto akcijos organizatoriai bei užsienio delegacijos buvo pakviestos į Vyriausybės priimamąjį. Likusieji lauke toliau su plakatais bei muzika toliau tęsė  mitingą. Apie 11 val. kaip ir planuota, nors organizatoriams dar ir nebuvo grįžę iš Vyriausybės, minia pradėjo formuoti koloną ir judėti Gedimino prospektu link Lietuvos Respublikos Seimo.

REKLAMA

10-34: Mitingu prie Vyriausybės rūmų Vinco Kudirkos aikštėje trečiadienio rytą prasidėjo Lietuvos vidaus reikalų sistemos (VRS) respublikinės profesinės sąjungos protesto akcija. Skambant nuotaikingoms melodijoms apie policininkus, į mitingą susirinko arti šimto protestuotojų, tarp jų – „palaikymo komanda“ iš užsienio, kinologą pensininką lydintis jo keturkojis partneris, taip pat „pensininkas“.

REKLAMA

Protesto akcijos dalyviai laiko plakatus su užrašais „Atlyginimas – žmonėms, o ne krizei likviduoti“, „Premjeras – be atminties, tauta – be ateities“, „Gerbiamas premjere, Lietuvos policijos atlyginimai – mažiausi Europoje“, plaikstosi profsąjungų vėliavos.

Protestuotojai reikalauja laikinojo nedarbingumo laikotarpiu pareigūnams mokėti jų vidutinį darbo užmokestį, kitų metų biudžete vidaus reikalų įstaigoms numatyti asignavimus, atsižvelgiant į realų lėšų poreikį užtikrinant viešąjį saugumą ir priskirtų funkcijų vykdymą. Taip pat parengti ir patvirtinti sumažintų pareigūnų ir karių valstybinių pensijų kompensavimo mechanizmą.

REKLAMA
REKLAMA

Drauge su mūsų šalies pareigūnais prie Vyriausybės rūmų protestuoja Europos policijos konfederacijos (EuroCop) vicepirmininkas, Slovakijos pareigūnų profesinės sąjungos vadovas Miroslavas Litva, EuroCop sekretoriato vadovas Janas Velemanas, kolegos iš Latvijos, vadovaujami policijos profesinės sąjungos pirmininko Agrio Sunos, kolegos iš Danijos, vadovaujami Danijos policijos profesinės sąjungos sekretoriaus Klauso Ryderio Madseno (Claus Redder Madsen).

Prie protesto akcijos prisijungė ir visuomeninės organizacijos. Asociacija „Tautos skydas“, atstovaujanti valstybės tarnautojų bei tarnybą baigusių pareigūnų interesams, atvyko su pastiprinimu: kinologą pensininką lydi jo keturkojis partneris, taip pat „pensininkas“.

Kiek vėliau protestuotojų kolona Gedimino prospektu patrauks į Nepriklausomybės aikštę, kur mitingas peraugs į tylų protestą – prie Martyno Mažvydo bibliotekos bus pastatyta badautojų palapinė.

Pirmąją parą badaus penki ugniagesiai gelbėtojai, ketvirtadienį juos pakeis kolegos policijos pareigūnai.

Pasak akcijos organizatorės, Lietuvos VRS respublikinės profesinės sąjungos vadovės Loretos Soščekienės, orientuojamasi į konstruktyvų problemų sprendimą, o ne į akcijos masiškumą. „Kolegos dirbs savo įprastą darbą įprastu laiku, prie protestuotojų prisijungs laisvalaikiu. Sutarėme, kad ir pradžių badausime po parą“, – sakė akcijos organizatorė.

REKLAMA

Pareigūnų interesams atstovaujanti profesinė sąjunga rugpjūčio viduryje Vyriausybei įteikė reikalavimą laikinojo nedarbingumo laikotarpiu pareigūnams mokėti vidutinį jų darbo užmokestį, sukurti sumažintų pensijų kompensavimo mechanizmą ir sėsti prie derybų stalo dėl 2011 metų biudžeto. Reikalavimas nebuvo tenkinamas, gauti tik formalūs atsakymai iš ministerijų.

–––––––

Šiandien, rugsėjo 22 d., Lietuvos vidaus reikalų sistemos (VRS) respublikinė profesinė sąjunga rengia protesto akciją, kurios tikslas – apginti pažeidinėjamas pareigūnų teises.

„Jau gana. Nebegalime taikstytis su situacija, kurioje dėl Vyriausybės politikos atsidūrė vidaus saugumu besirūpinantys statutiniai pareigūnai. Daugiau nesutiksime su jokiomis „kubilinėmis“ neapmokamomis atostogomis.

Reikalaujame, kad laikinojo nedarbingumo laikotarpiu pareigūnams būtų mokamas vidutinis jų darbo užmokestis, o sumažintos pensijos kompensuotos“, – sakė Lietuvos vidaus reikalų sistemos respublikinės profesinės sąjungos vadovė Loreta Soščekienė.

Protesto akcija 2010 m. rugsėjo 22 d. 10.00 val. turėtų prasidėti mitingu prie LR Vyriausybės rūmų Vinco Kudirkos aikštėje Vilniuje, 11.00 val. protestuotojų kolona Gedimino prospektu patrauks į Nepriklausomybės aikštę link Lietuvos Respublikos Seimo., 12.00 val. Nepriklausomybės aikštės skvere mitingas turėtų peraugs į tylų protestą – prie Martyno Mažvydo bibliotekos bus pastatyta badautojų palapinė.

REKLAMA

„Orientuojamės į konstruktyvų problemų sprendimą, o ne į akcijos masiškumą. Kolegos dirbs savo įprastą darbą įprastu laiku, prie protestuotojų prisijungs laisvalaikiu. Sutarėme, kad ir pradžių badausime po parą“, – sakė Loreta Soščekienė.  Lietuvos VRS respublikinės profesinės sąjungos kvietimu trečiadienį į Lietuvą atvyksta ir protesto akcijoje už pareigūnų teises dalyvaus ir užsienio svečiai.

Drauge su mūsų šalies pareigūnais prie Vyriausybės rūmų protestuos Europos policijos konfederacijos (EuroCop) vicepirmininkas, Slovakijos pareigūnų profesinės sąjungos vadovas Miroslavas Litva, EuroCop sekretoriato vadovas Janas Velemanas, kolegos iš Latvijos, vadovaujami policijos profesinės sąjungos pirmininko Agris Suna, kolegos iš Danijos, vadovaujami Danijos policijos profesinės sąjungos sekretoriaus Klauso Ryderio (Claus Redder Madsen).

„Kolegos iš kitų Europos šalių mus palaiko neatsitiktinai. Naujosios ES narės visos susiduria su panašiomis problemomis, daugelis pareigūnų savo kailiu yra patyrę, ką reikškia dirbti, kai sava Vyriausybė nebegerbia jos įrankiais tapusiu piliečių“, – sakė Loreta Soščekienė.

REKLAMA

Pareigūnų interesams atstovaujanti profesinė sąjunga rugpjūčio viduryje Vyriausybei įteikė reikalavimą laikinojo nedarbingumo laikotarpiu pareigūnams mokėti vidutinį jų darbo užmokestį, sukurti sumažintų pensijų kompensavimo mechanizmą ir sėsti prie derybų stalo dėl 2011 metų biudžeto, kuris vidaus reikalų sistemai gali mažėti net dešimtadaliu. Reikalavimas nebuvo tenkinamas, gauti tik formalūs atsakymai.

„Po naktinių Vyriausybės posėdžių 2008 metų gruodį mano darbo užmokestis „į rankas“ sumažėjo 700 litų. Įskaitant darbą šventinėmis dienomis, naktinį darbą ir viršvalandžius, jeigu juos apmoka. Esu pirmos, aukščiausios, kategorijos tyrėjas, turintis beveik 20 metų darbo stažą“, – apie pareigūnų gyvenimo realijas pasakojo profesinės sąjungos pirmininko pavaduotojas Vladas Sanda, dirbantis Vilniaus miesto 2–ajame policijos komisariate nuovados tyrėju.

Sunkiausioje padėtyje yra atsidūrę jauni pareigūnai, kuriems tenka išlaikyti šeimas, auginti vaikus, nors jie negauna net simbolinės priemokos už darbo stažą ar aukštesnę kategoriją.

Pasak profesinės sąjungos vadovų, situacija Lietuvoje tapo grėsminga: valstybės valdžios institucijos vienašališkai priima pareigūnų statusą reglamentuojančių teisės aktų pakeitimus, kuriais beatodairiškai mažinamos statutinių pareigūnų socialinės garantijos.

REKLAMA

Rugpjūčio 1 dieną įsigaliojo Vidaus tarnybos statuto pakeitimo įstatymas, sumažinęs laikinojo nedarbingumo laikotarpiu pareigūnams mokamas išmokas. Kiek anksčiau socialinių išmokų perskaičiavimo ir mokėjimo laikinuoju įstatymu buvo sumažintos senatvės pensijos, pareigūnų ir karių valstybinės pensijos.

Formuojant 2011 metų biudžetą neatsižvelgiama į Lietuvoje planuojamų rengti prestižinių tarptautinių renginių, kuriuose pareigūnams reikės palaikyti viešąją tvarką, skaičių.

Lietuvos VRS respublikinė profesinė sąjunga yra Lietuvos profesinių sąjungų konfederacijos (LPSK) bei Europos policijos konfederacijos (EuroCop) narė, vienijanti vidaus reikalų sistemoje dirbančius ir dirbusius statutinius pareigūnus, valstybės tarnautojus ir pagal darbo sutartį dirbančius asmenis, savivaldybių ugniagesius bei atstovaujanti ir ginanti jų profesines darbo, ekonomines, socialines teises ir teisėtus interesus.

Balsas.lt primena, jog Lietuvos profesinių sąjungų konfederacija (LPSK), planavusi rugsėjo 29 d. surengti mitingą prie Lietuvos Respublikos Vyriausybės, gavo leidimą tai daryti ne prie Vyriausybės ir netgi ne šalia Seimo esančioje automobilių stovėjimo aikštelėje. Protestuotojai nugrūsti gerokai toliau nuo miesto centro – prie „Siemens“ arenos. Dėl tokio valdžio nenoro matyti gyventojų nepasitenkinimą ir teisės išreikšti savo reikalavimus profesinės sąjungos kreipėsi į Lietuvos vyriausiąjį administracininį teismą bei tarptautines organizacijas – Sostinės savivaldybė apskųsta Europos profesinių sąjungų konfederacijai.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų