Skaudžių prostitucijos aukų istorijų Lietuvoje yra gausu. Visada pabrėžiamos aukos ir nusikaltėlių pusės. Vis dėlto kartais ta riba būna tokia trapi, kad teismui tenka gerokai pasukti galvą, kaip priimti teisingą sprendimą.
Nieko nedarė
„Vienai merginai buvo pasiūlyta važiuoti dirbti prostitute. Ji sutiko, tačiau paprašė dienos apmąstymams. Galiausiai sutiko ir išvyko kartu su vaikinais autobusiuku. Ji visą dieną buvo automobilyje su tais vyrukais. Turėjo su savimi mobilųjį telefoną.
Vieno sustojimo metu prie jos priėjo nepažįstamas vyriškis ir paklausė, kodėl verkia. Mergina nepasakė, kas nutiko. Taip pat nustatyta, kad mergina nuolat girtavo su vaikinų kompanija. O kai galėjo pasikviesti pagalbos, to nepadarė.
Yra filmuota medžiaga, kai vaikinai sustoja degalinėje ir palieka merginą vieną. Šalia autobusiuko sustoja policijos automobilis, tačiau mergina nieko nedaro, nepaprašo pagalbos. Visos šios aplinkybės leido teismui panaikinti apkaltinamąjį nuosprendį ir grąžinti bylą nagrinėti iš naujo“, – vieną iš keistesnių istorijų papasakojo Lietuvos Respublikos generalinės prokuratūros prokurorė Olga Zabelina.
Anot jos, tokia įvykių eiga dar nereiškia, kad merginą išvežę vaikinai išvengs atsakomybės, tačiau ši greičiausia bus švelnesnė nei buvo galima numatyti.
Lietuva – tiekėja
O. Zabelina pabrėžė, kad sprendžiant prekybos žmonėmis problemas labai svarbus tarptautinis bendradarbiavimas: „Situaciją lemia gyvenimo stabilumas ir balansas. Lietuvoje to dar nėra. Nusikaltėliai aktyvėja, siekia didesnio pelno. Nusikalstamumas eksportuojamas į kitas šalis. Lietuva pagal savo padėtį yra šalis tiekėja. Labiau išsivysčiusiose šalyse yra paklausa, todėl nusikaltėliai itin aktyvūs.“
Prokurorė trumpai priminė Švedijos pavyzdį, kur baudžiamojon atsakomybėn buvo patrauktas prostitucijos paslaugas pirkęs vyras. Paviešinus šį faktą, jis nebegalėjo dirbti valstybės tarnyboje. Prarado gerą reputaciją. Tokios priemonės, anot O. Zabelinos, yra vienas veiksmingiausių kovos su prostitucija būdų.
„Iš Lietuvos išvežamos moterys retais atvejais parduodamos į vietos viešnamį. Labai dažnai lietuviai, išvežę merginas, toliau savo aukas „globoja“. Jie tikrina ar merginos dirba, ar neša pelną, dažnai atima iš jų pinigus, neleidžia bendrauti su artimaisiais. Lietuvoje ikiteisminių tyrimų per metus sumažėjo 50 procentų. Tačiau tik todėl, kad dalis nusikaltėlių atsidūrė už grotų, pagerėjo prevencinis darbas“, – pasakojo O. Zabelina.
Anot jos, dabar susiduriama su lankstesniais nusikaltėlių darbo metodais. Vyksta merginų įkalbinėjimas, apsimestinė meilė, dalijami saldūs pažadai. Daroma viskas, ką galima būtų priskirti ne smurto kategorijai.
Todėl dažniausiai viliojamos merginos iš asocialių daugiavaikių šeimų arba našlaitės. Kai kurios sutinka, nes nori padėti sunkiai besiverčiantiems tėvams. Nusikaltėliai taip pat naudojasi psichinę negalią turinčiomis merginomis.
„Mus labai sukrėtė vienas atvejis. Iš Ispanijos buvo parvežta mergina. Ji turėjo psichinę negalią, buvo įgijusi vos 9 klasių išsilavinimą. Ispanijoje ji buvo išnaudojama prostitucijai. Vis dėlto jai šiaip ne taip pavyko pabėgti. Mergina kreipėsi į Ispanijos teisėsaugos institucijas. Ją pavyko parvežti į Lietuvą.
Vėliau paprašius kolegų iš Ispanijos pagalbos, teko nemaloniai nustebti. Merginos apklausa buvo atlikta be vertėjo, nes ji esą puikiai kalbėjo ispaniškai, nors iš tikrųjų nė nemoka tos kalbos. Aplinkybės užfiksuotos itin paviršutiniškai. Ji nebuvo nuvežta pas gydytojus“, – atsainiu kolegų darbu piktinosi O. Zabelina.