„Labai keistai ir net, sakyčiau, juokingai atrodo, kai nuteistasis prašo pats jam skirti jo parašų ekspertizę, tačiau, ar duos lyginamuosius pavyzdžius, atsako, kad dar nežino. Prieš pateikiant tokį prašymą reikia nuspręsti, ar nori tokios ekspertizės, ar sutinka tokiai ekspertizei reikalingus duoti pavyzdžius“, - žurnalistams sakė S.Verseckas.
Ekspertai turėtų tirti 2005 metais Darbo partijos pateiktą 2004 metų finansinės veiklos deklaraciją. V.Uspaskicho pasirašyta oficiali deklaracija buvo pateikta Valstybinei mokesčių inspekcijai ir „Sodrai“. Prokuroras mano, kad visas reikšmingas aplinkybes teismas jau išsiaiškino, ekspertizės nereikalingos, tačiau teismas turi teisę surinkti papildomus duomenis ar argumentus.
Pasak S.Versecko, ekspertizės procesui nekliudys - tuo pat metu, kai Europos Parlamente bus sprendžiamas V.Uspaskicho neliečiamybės klausimas, Lietuvoje bus atliekamos teismo skirtos finansinė ir rašysenos ekspertizės.
Po posėdžio pats „darbietis“ pareiškė, kad tikrai duos rašysenos pavyzdžius, nors per teismo posėdį tuo abejojo, sakė turįs pasitarti su advokatais.
„Aišku, kad duosiu. Tik yra advokatų toks paprastas prašymas - kad aš nepažeisčiau įstatymų. Jeigu nutraukiamas procesas, nutraukiami visi veiksmai, tai tuo metu, sako, negalima nieko daryti, jeigu darysi, tai praktiškai pažeidinėju. Kalbama ne ar duosiu, neduosiu, o kada duosiu. Aišku, kad duosiu - man tai labai svarbu, nes N.Steponavičiūtė ir V.Jagminaitė klastojo parašus“, - tvirtino V.Uspaskichas.
Nijolė Steponavičiūtė yra pagrindinė liudytoja Darbo partijos byloje, dviejų instancijų teismuose paliudijusi apie partijoje egzistavusią juodąją buhalteriją. Virginija Jagminaitė dirbo buhaltere.
V.Uspaskichas mano, kad jeigu finansinę ekspertizę darys nauja ekspertų komanda, ji įsigilins, perskaitys, analizuos dokumentus, sumos sumažės.
Politikas aiškina, kad parašas panašus į jo, bet ar jis pasirašinėjo dokumentus, tiksliai nepamena. Lietuvos apeliacinis teismas trečiadienį nesutiko nutraukti Darbo partijos „juodosios buhalterijos“ bylos, nes, jo teigimu, vienas iš teisiamųjų - V.Uspaskichas - europarlamentaro imuniteto kol kas neįgijo.
Tuo metu V.Uspaskichas ir jo advokatai mano, kad politikas jau yra įgijęs teisinę neliečiamybę, tad teismo procesas turi būti nutrauktas, grąžinant V.Uspaskichui pusės milijono litų piniginį užstatą.
Apeliacinio teismo teisėja Violeta Ražinskaitė trečiadienį pareiškė, kad gynėjai bando klaidinti teismą ir interpretuoja įstatymus.
Kalėti nuteisto Darbo partijos įkūrėjo advokatas Vytautas Sviderskis paprašė nutraukti jo kliento baudžiamąjį persekiojimą, nes jis yra išrinktas į Europos Parlamentą ir įgijo naują teisinę neliečiamybę - birželio 1 dieną buvo patvirtinti rinkimų rezultatai, teismas negali nagrinėti bylos.
„Šios dienos posėdis yra teisėtas. Teisėjų kolegija išanalizavo įstatymus ir išsiaiškino, kad Europos Parlamento nario imunitetas atsiranda sesijų metu ir imunitetas galioja vykstant į susitikimų vietą ar iš jos. Sesija dar nėra paskelbta, nereikia vykti, šiandien imuniteto (V.Uspaskichas - BNS) neįgavo“, - sakė teisėja V.Ražinskaitė.
Pasak jos, imunitetas atsiranda tik pirmosios EP sesijos metu, todėl V.Sviderskio prašymas nutraukti baudžiamąjį procesą atmetamas.
EP į pirmą sesiją rinksis liepos pradžioje.
V.Uspaskichas į Europos Parlamentą išrinktas antrą kartą - pirmą kratą buvo išrinktas 2009 metais. Tuomet Vilniaus apygardos teismas jo bylos nenagrinėjo daugiau kaip metus, nes tapęs Europos Parlamento nariu V.Uspaskichas buvo įgijęs teisinę neliečiamybę. 2010 metų rugsėjo pradžioje Europos Parlamentas panaikino jo teisinį imunitetą.
Birželio 11 dieną Lietuvos apeliacinis teismas paskelbs, ar tenkina S.Versecko prašymą teismui kreiptis į generalinį prokurorą, kad šis savo ruožtu kreiptųsi į Europos Parlamentą dėl teisinio imuniteto V.Uspaskichui panaikinimo.
Teismas trečiadienį taip pat pranešė, kad VMI ir „Sodra“, kurios yra civilinės ieškovės byloje, sumažino civilinius ieškinius. VMI anksčiau prašė priteisti 3 mln. 9 tūkst litų, o „Sodra“ - daugiau nei 800 tūkst. litų. Dabar VMI patikslintas ieškinys yra daugiau nei 2 mln. 749 tūkst. litų. Jis sumažėjo 259 tūkst. „Sodra“ pateikė patikslintą 616 tūkst. 602 lių ieškinį - jis sumažėjo 238 tūkst. 745 litais.
Teismas kol kas nepaskelbė, ar stabdo bylos nagrinėjimą iki ekspertizių išvadų gavimo.
Pernai liepą Vilniaus apygardos teismas Darbo partijos įkūrėją V.Uspaskichą pripažino kaltu dėl sukčiavimo ir apgaulingo buhalterinės apskaitos tvarkymo bei skyrė jam ketverių metų laisvės atėmimo bausmę.
Parlamentarė Vitalija Vonžutaitė, teismo įvardyta V.Uspaskicho dešiniąja ranka, už grotų turėtų praleisti trejus metus.
Buvusiai partijos finansininkei Marinai Liutkevičienei Vilniaus apygardos teismas skyrė vienus metus nelaisvės, o parlamentarui Vytautui Gapšiui - 35 tūkst. litų baudą.
Vilniaus apygardos teismas nutraukė bylą Darbo partijos atžvilgiu, paskelbęs, kad ji kaip juridinis asmuo veiklą baigė įvykdžius reorganizaciją.
Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB "BNS" sutikimo draudžiama.