Žemiau pateikiame profesoriaus S. Čaplinsko komentarą:
PIRMA priežastimi įvardinčiau pasikeitusį gyventojų požiūrį į virusą. Praėjusiais metais žmonės daugiau saugojosi, kartais net per daug ir ne ten, kur buvo realus užsikrėtimo pavojus. Dalis žmonių įprato ir nebesilaiko bendrų saugos reikalavimų.
ANTRA priežastis, dirbtinai sukeltas saugumo jausmas. Dėl netinkamos komunikacijos dalis žmonių suprato, kad jeigu jie pasiskiepijo, tai bendros saugumo priemonės jiems nebebūtinos. Galimybių pasas, kuris šalia teigiamos įtakos skiepijimosi aprėptims, galėjo turėti ir neigiamos įtakos.
TREČIA priežastimi įvardinčiau viruso mutaciją. Delta atmaina plinta kur kas greičiau už Uhano, todėl ši banga gali būti dar didesnė ir pavojingesnė už praėjusių metų. Turime įvertinti, kad dabar turime tarsi visiškai kitą epidemiją. Uhano atveju buvo apskaičiuota, kad vidutiniškai per 10 min. artimoje aplinkoje su infektuotu asmeniu pabuvęs žmogus įkvepia infekcinę virusų dozę, kurios mūsų imuninė sistema nesugeba neutralizuoti, virusai pradeda daugintis ir sukelia ligą.
Delta atveju turime visiškai kitą situaciją. Virusams dauginasi daug greičiau, reikia daug mažesnio kiekio ir daug mažesnio laiko, kad įkvėptume infekcinę dozę, o užsikrėtęs žmogus išskiria 10 kartų daugiau delta virusų, negu Uhano atmainos virusų. Todėl ir virusų plitimo greitis yra daug spartesnis. Pagal virusų plitimo greitį pradžioje buvo paskaičiuota, kad, norint pasiekti visuotinį imunitetą reikia, kad pasiskiepytų 70 proc. žmonių, delta atveju reikia beveik 90 proc.
KARANTINAS, apie kurį kai kas vis garsiau kalba, taip pat nėra išeitis. Nuo pat pandemijos pradžios buvo sakoma, kad karantinas yra problemos atitolinimas, o ne jos sprendimas. Atitolinimas, kol išmoksime gyventi pandemijos sčlygomis, turėsime apsaugos, diagnostikos, gydymo priemonių, vakcinas. Dabar viską turime, tai nėra jokios medicininės logikos kalbėti apie tokį uždarymą. Turime analizuoti, kokios priežastys lėmė tai, kad vėl yra svarstomas uždarymas.
COVID-19 yra apie KIEKVIENO VISUOMENĖS NARIO ELGSENĄ: jeigu žmogus nesupranta, kodėl jam reikia kažką keisti gyvenime, jeigu jam tie pokyčiai nėra vertybė ir nėra motyvacijos, tai jis ir nekeis savo elgsenos. Žmonių supriešinimas į „mes“ ir „jie“ – veda į aklavietę. Tai buvo aišku nuo pat pandemijos pradžios, tą pasaulis išmoko kovodamas su SARS, Ebola, MERS ir AIDS pandemijomis. Kodėl pamiršome?
Norint išvengti sunkios ligos formos, GYDYMĄ REIKIA PRADĖTI KUO ANKSČIAU.
Pasiskiepiję žmonės taip pat gali platinti virusus, ypač pirmąsias penkias dienas po užsikrėtimo didele delta atmainos virusų doze, ir juos gali platinti taip pat gausiai. Vėliau išskiriamų virusų koncentracija greitai sumažėja, jis trumpesnį laiką bus užkrečiamas ir mažesnė tikimybė, kad sirgs sunkiai ar atsidurs intensyviosios terapijos skyriuje.
Natūralu, kad virusas toliau plinta, kad užsikrėsti ir patekti į ligoninę gali ir pasiskiepiję. Pasiskiepijusiems imunitetas „įsijungia“ greičiau ir net jei imuninė sistema nespėja iš karto neutralizuoti virusų, tai greitai įsijungs imuninės atminties ląstelės ir klinikiniai simptomai vystysis trumpiau.
Augantis užsikrėtimų atvejų skaičius tiesiogiai koreliuoja su hospitalizacijų ir mirčių skaičiumi. Siekiant užkirsti kelią susirgti sunkia ligos forma, nepriklausomai nuo to, kokia yra žmogaus klinikinė būklė, svarbu užsikrėtus kuo greičiau pradėti gydymą. Tą rodo ir kitų šalių duomenys – kuo anksčiau yra pradedama gydyti liga, tuo geresni yra rezultatai. Papildomų rizikos faktorių, prie kurių priskiriamas ir nutukimas, turintiems žmonėms tikimybė susirgti ir atsidurti ligoninėje, ypač jeigu bus pavėluotai pradėtas gydymas, išauga.
Todėl labai svarbu nemažinti diagnostikos prieinamumo ir tyrimų aprėpties.