• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Kūrybinių dirbtuvių, vykusių kovo mėnesį, idėjų įgyvendinimas atidėtas geresniems laikams. Realių veiksmų ėmėsi tik Šiaulių vyskupija - neseniai išduotos sąlygos techniniam projektui rengti. Nors naujajam vyskupijos pastatui privačioje žemėje nėra nė lito, pro valdininkų rankas viskas praslysta - lyg patepta. Akivaizdu viena - mažus privačius žmogelius galima įpareigoti suprojektuoti svetimą kvartalą, o vyskupija net miesto centre galės statyti ką tik nori.

REKLAMA
REKLAMA

Devyni iš dešimties kūrybinių dirbtuvių dalyvių, pateikdami Prisikėlimo aikštės sutvarkymo viziją, numatė vietą ir būsimai vyskupijai palei Tilžės gatvę priešais kolegijos bendrabučius. Klausimas - ar statiniui Prisikėlimo aikštės prieigose projektuoti bus skelbiamas konkursas, rengiamos idėjų stovyklos?

REKLAMA

Rasos Budrytės, Šiaulių miesto savivaldybės administracijos Architektūros ir urbanistikos skyriaus vedėjos, teigimu, vyskupija turi nuosavą žemės sklypą, todėl jos įpareigoti rengti konkursą nėra kaip. "Tai būtų galima padaryti, jei žemė būtų valstybinė. Dabar į projekto rengimo sąlygas įrašėme tik rekomendaciją surengti konkursą. Be to, šis projektas turės būti pristatytas visuomenei, architektūrinei bendruomenei, jį turės įvertinti kultūros vertybių apsaugos specialistai", - sako vyriausioji architektė.

REKLAMA
REKLAMA

Viskas lyg ir normalu – privati valda, statau, ką noriu. Vasarį Šiaulių miesto taryba priėmė sprendimą, kad Šventupio teritorijoje sklypus turintys savininkai, norėdami pasitvirtinti sklypo detalųjį planą, turės pateikti ir parengtą viso kvartalo užstatymo koncepciją. Paprasčiau sakant, privataus sklypo savininkas už savo lėšas turės parengti projektą kitiems privatiems sklypams. Tai tokia pat privati nuosavybė, tačiau Taryba rado priemonių ir įrankių paminti šį privatumą. Savininkui projektai kainuos nemenkus pinigus.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

 Kodėl tokių privalomų įpareigojimų Taryba negalėtų taikyti ir vyskupijai?

"Tai nėra adekvati situacija, - nesutinka R. Budrytė. - Šventupio teritorijoje nėra suprojektuota gatvių, infrastruktūros, todėl nėra kitos išeities. Vyskupijos situacija visai kitokia. Be to, juk ne visi gyventojai - katalikai, kad galėtume kalbėti apie visuomenės interesą."

REKLAMA

Šarūnas Sabaliauskas, Architektų sąjungos Šiaulių skyriaus pirmininkas, teigia, kad konkurso organizavimas - papildomos lėšos, o sklypas - privatus, lėšos - privačios, įpareigoti savininkus leisti pinigus konkursui nėra mechanizmo. "Problema - mūsų mieste nėra strategijos, kaip elgtis tokiose itin svarbiose ir sudėtingose vietose: skelbti konkursą, pateikti visuomenei svarstyti. Idėjų paieška visada duoda geresnį rezultatą nei vienos nuomonės eksponavimas. Privalomai įpareigoti skelbti konkursą galėtų Šiaulių miesto taryba, tačiau kur jie, politikai, garsiai šaukę apie visuomenės interesą Pavasario gatvėje ir šventai nutylantys vyskupijos šešėlyje? Neapibrėžta situacija jiems patogesnė nei aiškios taisyklės."

REKLAMA

Taryba sudrebėjo prieš vyskupiją, tačiau lengvai įpareigojo privačius Šventupio teritorijos gyventojus.

Vyskupas Eugenijus Bartulis patikslino, kad kol kas vyskupijos pastoracinio centro statyba - tik kalbos. Statyboms nėra nė lito. "Visiems sunkūs laikai. Nei valdžios, nei rėmėjų nepaprašysi... Šiame vyskupijos centre turėtų įsikurti vyskupijos jaunimas, šeimų centrai ir kitos organizacijos, kurioms dabar patalpas nuomojame", - sako vyskupas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Ar skelbs vyskupija konkursą centro projektui, vyskupas E. Bartulis dar nežino: "Žinome tik tiek, kad vyskupijos kurija liks tame pačiame pastate. Beje, kurijai pinigų taip pat neturėjome – davė Kauno vyskupas."

Anksčiau vyskupas ne kartą yra prasitaręs, jog ant bažnyčios kampo kurijos tikrai nenorėtų, tačiau pastoraciniam centrui, jo požiūriu, tai tinkama vieta.



Alvydas JANUŠEVIČIUS

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų